reklama

Procházejte letními vůněmi: Jak na výběr parfému na léto?

Je tu letní sezóna, která nám přináší nejen sluneční paprsky, ale také příležitost prozkoumat svět vůní. Výběr parfému na léto nemusí být vždy snadným úkolem. I když si možná myslíte, že stačí jen najít parfém, který vám příjemně voní, skrývá se za tím ještě několik důležitých faktorů. Připravte se na cestu za vůněmi, kdy vám představím tipy a triky, jak najít ten dokonalý letní parfém, který vám bude dělat společnost v teplých letních dnech.

i (Zdroj: Heureka Group a. s.; Arome)
Na výběru parfému na léto si dejte záležet (Zdroj: Heureka Group a. s.; Arome)

Výběr parfému na léto není jednoduchý... ale ani složitý

Obecně lze parfémy zařadit do různých skupin. Adéla Bartlová, specialistka na parfémy, se jimi dlouhodobě zabývá a rozčleňuje je konkrétně do čtrnácti. Setkat se tak můžete s citrusovými, v nichž dominuje citron, pomeranč či bergamot. Dále ovocnými, kde ucítíte nejrůznější druhy ovoce, nebo zelenými s tóny například čerstvě posečené trávy. Posledně jmenovaným jsou podobné parfémy aromatické, jež voní po bylinkách.

Populární je skupina květinových parfémů, kde již název napovídá, co je základem. Ve vodních či aquatických parfémech na vás dýchne vůně moře či květin typu leknín. Zemité vůně se základem zpravidla v pačuli řadíme do skupiny chyprových parfémů. Z dalších skupin jmenujme dřevité, orientální, kořeněné, gurmánské, pižmové, kožené či kapradinové.

Parfémy jsou součástí každodenní péče
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Parfémy jsou součástí každodenní péče

Takový letní parfém bývá nejčastěji velice svěží a zpravidla bychom ho zařadili do prvně uvedených skupin, neboť voní po citrusech, ovoci či květinách. Existují však státy, typicky země blízkého východu, kde se setkáte spíše s těžšími orientálními vůněmi. Vycházejí zde totiž z filozofie, že teprve v horku se naplno rozvinou. „Ať už se rozhodnete pro svěží vůni nebo nějakou výraznější, nejprve si ji vyzkoušejte, až bude teplý den,“ radí Adéla.

„Toto je důležité hned z několika důvodů jedním z nich je skutečnost, že se každý parfém skládá z různých tónů, jež dohromady tvoří finální vůni. Tyto tóny pak mají tři různé vrstvy – základ, srdce a hlava. Hlava je tím, co vytváří první dojem z parfému, proto je na ni kladen zvláštní důraz. Zpravidla se však do 15 minut odpaří a přichází ke slovu srdce parfému. Tyto složky voní 2 až 3 hodiny, než se na scéně objeví základ. Jde zpravidla o těžší tóny, které odeznívají 3 až 4 hodiny, ale u parfémů s vyšší koncentrací mohou přetrvávat až desítky hodin. V průběhu času se tak vůně parfému proměňuje. Dalším důvodem je, že stejný parfém voní na každém člověku zcela jinak, neboť každá pokožka má svůj jedinečný kód hormonů a feromonů,“ vysvětluje Adéla. Ač se to může zdát zvláštní, vůně mají velkou moc. Vyvolávají vzpomínky, podtrhují osobnost a dokáží dodat sebevědomí, proto pečlivý výběr parfému na léto nepodceňujte.

Parfémy obsahují dokonale vyvážené složky
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Parfémy obsahují dokonale vyvážené složky

Aby parfém vydržel

Jakmile najdete ten pravý letní parfém, poskytněte mu správné podmínky, aby dlouho vydržel. Pokud jej máte v ložnici na poličce, kam svítí slunce, rozhodně mu to svědčit nebude. Parfém potřebuje být skladován na temném místě. Pomoci si však můžete tím, že budete flakon vždy vracet do krabičky. „Parfémům nevadí ani nošení v kabelce, ale doporučuji koupit si spíše menší balení nebo využít plnitelný rozprašovač, který si naplníte parfémem z velkého flakonu,“ říká Adéla. Netřeba dodávat, že když parfém změníte, kupte si i nový rozprašovač.

Parfémy milují i muži
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Parfémy milují i muži

I když jsme obecně zvyklí používat označení parfém, není to zcela přesné. Parfém jako takový představuje nejvyšší koncentraci, v jaké se vůně vyskytuje. Trh však nabízí spoustu parfémovaných vod, toaletních vod či kolínských. Pro někoho může být hlavním ukazatelem cena, kde povětšinou platí, že čím je parfém dražší, tím vyšší obsahuje procento vonných látek, a je tedy kvalitnější.

Správná aplikace vůně

Aplikace parfému má obecně zažité pravidlo, že jej nanášíme na pulsující místa na těle. Jinými slovy na zápěstí a krk. Tímto způsobem určitě nic nepokazíte, ale lze využít i jiné způsoby. „U hodně svěžích parfémů je někdy lepší, když se vyloženě posprejujete. Případně se aplikace provádí tak, že stříknete parfém do obláčku před sebe a projdete jím. Potom budete vonět celí. U výraznějších parfémů stačí, když je aplikujete třeba jen na klíční kosti, za uši nebo na předloktí,“ doporučuje Adéla Bartlová. Vůni po aplikaci nikdy neroztírejte, aby neztratila svou sílu a složky kompozice se nesmísily.

Parfém aplikujte na místa, kde pulsuje krev
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Parfém aplikujte na místa, kde pulsuje krev

Jestliže patříte k osobám s citlivou pokožkou či alergií, vždy si před zakoupením parfém zkuste aplikovat na jedno místo a chvíli nosit. Nanesením například na předloktí ihned zjistíte, jak vaše pokožka na parfém reaguje.

A jedno doporučení závěrem. Při výběru parfému na léto, a především při jeho aplikaci, myslete i na své okolí. Hodně výrazné vůně či jejich přehnaná aplikace nemusí každého potěšit, dokonce někomu mohou způsobit i nevolnost. Buďte tedy ohleduplní a všeho s mírou.

Zdroj informací: Heureka Group a. s.; Arome

Publikováno: 22. 7. 2023, Autor: Redakce, Profil autora: Redakce