Máte rádi zvířata a některá chováte? Pokud máte psa, určitě znáte psí agility, které je nejznámější, ale toto cvičení se zvířaty může být zábavou i pro jiného domácího mazlíčka. Zdolávání překážek už není jen výsadou psů, ale i tvora, který je spíše znám z prostředí výzkumu. Je velmi chytrý, učenlivý a velmi rád dovádí.
Pokud ještě pořád nevíte, máme na mysli laboratorního potkana, který jako domácí mazlíček získal na oblibě především u mladé generace, a bylo jen otázkou času, kdy se společně pustí do sportu zvaného agility.
Cvičení se zvířaty
Každý pohyb je prospěšný nejen pro člověka, ale i pro zvířata. Pokud spojíte pohyb se zábavou, a to společně se zvířaty, můžete zažít hodně radostných chvil. Agility je toho jasným důkazem. Tato forma hry spočívá ve zdolávání překážek na parkúru. Mnozí z vás mají agility spojené s nadšenými chovateli psů, kteří se svými čtyřnohými parťáky zdolávají různě těžké překážky, a to nejen pro zábavu v parku, ale i na závodech. A teď si přestavte třeba laboratorního potkana, který stejně jako pes zdolává překážky – samozřejmě přiměřené velikosti.
Laboratorní potkan
Potkan patří mezi jedny z nejinteligentnějších hlodavců. Umí dobře skákat, běhat, plavat, a dokonce se umí potápět. Proto mu takové cvičení se zvířaty, jako je agility, jde skoro samo od sebe. Potkani jsou velmi mazliví a vyžadují častý kontakt se svým majitelem. Potkan je velmi společenské zvíře, a proto je vhodné jej chovat o více kusech.
Patří mezi všežravce, z tohoto důvodu by měla být hlavní složkou jeho potravy krmná směs pro potkany. Samozřejmě dokrmovat můžete ovocem, zeleninou, ovesnými vločkami, těstovinami nebo rýží, či granulami pro koťata nebo štěňata. Jako pamlsky mohu sloužit zvířecí piškoty nebo různé dropsy, které jsou vhodné i pro cvičení se zvířaty. Chovat je můžete v kleci pro hlodavce nebo ptáky, ideálně s patry, větvemi vhodnými k okusu a možností systému uzavření. Potkani mohou dorůstat do délky až 50 cm, z toho ocas může měřit úctyhodných 23 cm, a dožívají se 4 let.
Potkaní agility
První oficiální potkaní agility se konalo ve Švédsku, kde je chov potkanů znám již od roku 1983. Nejdříve byl součástí Švédského svazu chovatelů a později byl založen oficiální potkaní klub pod zkratkou SRS. První agility se konalo v roce 1996 a ještě téhož roku se konaly první neoficiální závody přes překážky, které postavila jedna ze zakladatelek E. Johansson. Některé z těchto překážek jsou při cvičení se zvířaty dodnes využívány. Potkaní agility se postupně vyvíjely a na přelomu tisíciletí se staly oficiální součástí výstav pořádaných klubem SRS.
Jaký význam má cvičení se zvířaty ve formě potkaního agility
Jedná se především o zlepšení a prohloubení vzájemného porozumění mezi chovatelem a jeho mazlíčkem potkanem, a to především zábavnou a nenásilnou formou. Potkan si se svým chovatelem prostě jen hraje, a při tom si užije dostatek pohybu, zároveň si upevňují oba společně vzájemný vztah.
Překážky
Překážky jsou nepostradatelnou a nejdůležitější součástí soutěží agility. Při domácím tréninku je nepotřebujete, postačí vaše vlastní fantazie. Důležité je překonávat překážky v určitém daném pořadí, správným způsobem, žádnou nesmíte vynechat. Rozmístění překážek a směr běhu může být pokaždé jiný. Nejjednodušší je řazení překážek do rovné linie. Naopak neobtížnější je směr postavených překážek do tvaru osmičky.
Závody
Toto cvičení se zvířaty patří mezi divácky velmi úspěšná představení, která jsou po celém světě součástí výstav potkanů, a to převážně jako druhá část programu. Závodu se může zúčastnit jakýkoliv potkánek, tedy i ten „nepapírový“, pro kterého není výstava určena. Závody probíhají na stole a hodnotí se především komunikace mezi potkanem a chovatelem. Důraz je kladen na schopnosti potkana překonat jednotlivé překážky daným způsobem. Při těchto závodech není prioritní čas, za který proběhne všechny překážky, ale též se k němu přihlíží. Pro regulérní podmínky soutěže se vždy po doběhnutí jednotlivého zvířete všechny překážky zbaví pachových stop předešlého závodníka a srovnají se na požadované místo.
Pravidla
Potkaní výkony jsou hodnoceny dle určitých pravidel pověřenými osobami. Švédská pravidla se stala předlohou v ostatních zemích. Soutěží se ve dvou hlavních kategoriích Agility A, která je snazší a její součástí je i přivolání potkana. Agility B je vyšší třída s náročnějšími prvky, kdy se potkan představí ve volné disciplíně, kde může předvést nejrůznější naučené kousky. Vše se ovšem musí stihnout v časovém limitu, který je předem určen. Kdo to nestihne, je ze závodu diskvalifikován.
Při samotné soutěži není přípustné přehnané sahání od páníčka ani nikoho jiného. Nepřípustné je zvedání potkana ze stolu a přemístění na jiné místo. Přísně zakázáno je podávání jakékoliv odměny ve formě jídla. Proto pokud naučíte potkana povelům na základě pamlsku, postupně jej zaměňte třeba za pochvalu nebo pomazlení. Nezapomeňte, že stejně jako u psů nemusí být každý potkan vhodný pro tento druh cvičení se zvířaty.
Zdroj informací: czkp.cz; greenpets.cz
Publikováno: 24. 7. 2023, Autor: Šárka Miškovská, Profil autora: Šárka Miškovská