Jak neopren udržovat, aby byl ještě dlouho součástí vaší sportovní výbavy? Toť otázka, na kterou vám odpovíme. Péče o neopren není zase tak složitá, jak by se mohlo na první pohled zdát. Pojďte se na to podívat.
Jak neopren vznikl?
Jak neopren vzniká? Neopren je ve skutečnosti chloroprenový kaučuk, který se vyrábí polymerizací. Do roku 1960 se vyráběl acetylenovým procesem, kdy dvě molekuly acetylenu spolu reagují, a vzniká vinylacetylen, z něhož pak po reakci s chlorovodíkem vzniká chloropren. Vzhledem k obtížnosti výroby a vysoké ceny se však tento způsob již dávno přestal používat. Díky moderním technologiím se dnes neopren vyrábí chlorováním 1,3-butadienu s následnou reakcí výsledných produktů. I když je to levnější a dostupnější způsob, i tak neopren stále představuje slušnou investici, a proto je dobré se o neoprenové oblečení správně starat. Prodloužíte tím neoprenu životnost i o několik let.
Jak o neopren pečovat, aby vám sloužil po dlouhá léta?
Dobrá péče o neopren začíná již u jeho oblékání. To by mělo být opatrné, pomalé a držet byste se u toho měli několika pravidel. Při oblékání neoprenu je třeba důležité, abyste byli suší, lépe totiž do obleku vklouznete. Nejprve opatrně protáhněte chodidlo s kotníky a pak neopren začněte pomalu (po částech) vytahovat nahoru. Pečlivě do něj umístěte kolena na kolena, rozkrok vytáhněte až nahoru a pozvolna ho přes boky vytahujte až pod paže. Teprve až pak do něj vložte postupně i ruce, neopren vytáhněte ke krku, zapněte límec a vytáhněte zip. V konečném výsledku by linie límce měla být rovná a suchý zip by neměl drhnout záda.
Důležité je, abyste si při oblékání dávali pozor na nehty, protože i ty jej mohou poškodit. Při oblékání za neopren moc netahejte. Dávejte si pozor, aby místo, kde se oblékáte, bylo čisté, suché, bez písku, kamenů a stromů. Při svlékání neoprenu pak postupujte stejným způsobem, ale naopak. Dejte si pozor, abyste za neopren příliš netahali nebo si po něm nešlapali. Pokud máte na kotnících pásky proti vodě, nezapomeňte si je nejprve odepnout. Pro větší ochranu neoprenu si na ně můžete ještě obléct i šortky, které ochrání ty nejvíce exponované oblasti před zbytečným odřením nebo proděravěním.
Praní neoprenu
První a nejdůležitější věcí, co byste s neoprenem měli po každém koupání udělat, je to, že ho pořádně a co nejdříve opláchnete. Slaná voda je totiž jedním z nejčastějších důvodů, proč neopren ztrácí svou funkčnost a dokáže být stejně ničivá jako slunce. To ale neznamená, že když jste v něm v českém rybníce, tak ho čistit nemusíte. Neopren byste měli po každém koupání důkladně opláchnout, i když se budete koupat v českých sladkých vodách. Ty jsou totiž pro změnu plné sinic, řas a jiných nečistot.
Pozor, neopren by se měl důkladně opláchnout nejen z vnější strany, ale i z té vnitřní. K čištění použijte čistou sladkou vodu (teplou maximálně do 40 °C). Ve vaně nebo sprše neopren vyperte alespoň několikrát během sezóny, zvlášť pokud si ho ušpiníte, a pak rozhodně i před uskladněním na zimu. Použijte k tomu speciální přípravek, který je určený k praní neoprenu. Ten jej dokáže zbavit všech bakterií, nepříjemného zápachu i nečistot.
Sušení neoprenu
Sušení neoprenu rozhodně nepodceňujte. Neopren vždy dobře vysušte z obou stran. Jednak se vám do něj potom příjemněji poleze, a pak v něm nebudou plísně, které škodí vám i neoprenu. Mokrý neopren je těžký, a proto pokud ho nechcete vytáhnout, sušte ho nejlépe přehozený přes nějaké širší zaoblené břevno. I když ho krátkodobě můžete sušit na slunci, nedoporučujeme vám to. Neopren totiž slunce nesnáší, a proto ho raději sušte ve stínu.
Jak neopren skladovat?
Neopren by měl být nejlépe uložen v rozprostřeném stavu na suché podložce. Jenže kdo z vás má pro něj tolik místa? A proto jej mnoho lidí překládá, a to je špatně. Může se tak totiž poškodit. Nejlepší je, když ho máte zavěšený na speciálním ramínku pro neopreny, které je mnohem širší než běžná ramínka. Když to není možné, je vhodné do ohybů vložit nějakou vycpávku, aby ohyby na neoprenu nebyly ostré. Krátkodobě pak neopren můžete uložit i do tašky, kde by měl být srolovaný a z dosahu ostrých předmětů.
Co byste s neoprenem rozhodně neměli nikdy dělat?
- Neměli byste ho prát v pračce a sušit ho v sušičce.
- Dále ho neperte ani ve vodě teplejší než 40 °C.
- Neopren rozhodně neperte ani v běžných pracích prostředcích.
- Nesušte ho na sluníčku.
- Nežehlete ho.
- Neskládejte ho jako tričko.
- Nevěšte ho na běžné ramínko.
Zdroj informací: svetdnes.cz; cs.insterne.com; baresports.com; surfisurus.com; surface.com
Publikováno: 25. 7. 2023, Autor: Adriana Dosedělová, Profil autora: Adriana Dosedělová