Květinová vazba může být skvělým dárkem, ale můžete si ji vyrobit i sami pro sebe. Tato dekorace bude zdobit interiér spoustu dní. Navíc ji můžete vyrobit přímo dle vlastního vkusu, či na míru obdarovanému. Pustíme se tedy do práce.
Květinová vazba ze 2 druhů květin
Pokud chcete někomu darovat květiny, můžete to zkusit tentokrát trochu jinak. Květinová vazba z růží a břečťanu nejen, že bude originální, ale také navíc bude mít delší životnost. A pokud zrovna nemáte komu květinu darovat, udělejte radost sami sobě. Cožpak se neříká, že ženu zdobí květina? A co teprve interiér. Květinová dekorace rozsvítí každou místnost. V letních vedrech navíc díky speciální úpravě vydrží mnohem déle než jen pugét ve váze.
Tipy z květinářství: Jak využít dýně jako květinovou dekoraci
A co tedy budeme na květinovou vazbu potřebovat?
Nebude to sáhodlouhý výčet všech potřebných pomůcek a různých druhů květin a přízdob, tentokrát si vystačíme pouze se 2 druhy květiny. No dobře, růže budou ve dvou barvách – tedy troje rostliny. Navíc už jen nějakou ozdobnou nádobu, aranžovací hmotu a nůžky či ostrý nůž.
Růže se dnes dají koupit v každém supermarketu v balení po x kusech. Jejich cena se pohybuje něco málo přes padesát korun. Není tedy problém zakoupit dva takové svazky. Jedinou přízdobou v naší květinové vazbě bude břečťan. Tato rostlina je velmi zajímavá. Břečťan má dva druhy listů – jedny určené k plazení či šplhání po své opoře, druhé s přístupem ke slunečnímu záření. Oporou pro tuto rostlinu může být kdeco. Od stromu, přes fasádu domu, až po skály. A pokud nemá oporu, prostě se plazí po zemi. Květy břečťanu jsou bohaté na nektar, plody pak poslouží jako potrava pro ptactvo. Oboje rostlina produkuje v době, kdy není potravy pro hmyz a ptactvo dostatek. Tím je břečťan pro přírodu prospěšný.
Ze svého okolí znám ukázku toho, co dokáže břečťan napáchat svou invazivností. Nejen, že se rozrůstá opravdu velmi rychle, ale také dokáže strom, po kterém se plazí, zcela zahubit. Svými kořeny se na něj přisaje, až strom zcela uschne. Také na fasádách, které nejsou již zcela nové a mohou se na nich objevit malé trhlinky, způsobí velké škody. Kořeny se dostanou právě do těchto trhlinek, kde se postupně rozrůstají a ničí fasádu víc a víc. Po odstranění rostlin zůstávají na omítce domu nevzhledné mapy. Je dobré si rozmyslet, zda si břečťan nasadit na zahradu. I když odstraníte všechny rostliny z povrchu, hůře půjdou odstranit kořeny z půdy. Ty se pak dále mohou rozrůstat.
Květinovou vazbu vyrobíme na míru
Ale vraťme se k naší květinové vazbě. Jak jsem již psala, pořídíme si vhodné rostliny. Kombinovat barvy můžeme podle svého uvážení, fantazie i podle interiéru, do kterého chceme květinu usadit. Pokud zamýšlíme květinu jako dar, je dobré dopředu vědět, jaké barvy má obdarovaný v oblibě, popř. i které druhy květin jsou mu či jí milé. Ať si nezpůsobíte menší společenské faux pas, když darujete oslavenci růžové květiny a on je přitom na růžovou prostě alergický.
Nádoba, kterou budeme osazovat, by měla být odolná vodě. Ale i opačný případ se dá vyřešit. Nádobu, která je například děrovaná, prostě nejdřív vyložíme celofánem a teprve poté do ní umístíme vlhkou aranžovací hmotu. Můžeme tak použít například i proutěný košík či děrovanou misku.
Aranžovací hmotu zakoupíme v každém květinářství, v potřebách pro kutily a kreativní tvořivce, nebo v hobby marketu. Na internetu se dají sehnat různé tvary, odpadá tak krok s vyřezáváním potřebného korpusu. Vyrobit si tak můžete květinový věnec, závěsnou kouli či sladké a tolik oblíbené srdce, aniž byste k tomu museli shánět nádobu stejného tvaru. Aranžovací hmotu tedy natvarujeme dle použité nádoby a dáme na několik minut nasáknout vodu. Pozor, je nutné použít pouze hmotu zelené barvy, která je určená pro mokré vazby! Kdybyste použili šedou hmotu, květiny uschnou, protože tato nemá schopnost vsakovat vodu. Je určená pouze pro vazby ze suchých rostlin.
Květinová vazba má delší živostnost
Než hmota natáhne tekutinu, připravíme si stonky rostlin. Naše květinová vazba bude o hodně trvanlivější než běžná květina ve váze. Dosáhneme toho tím, že stonky růží šikmým dlouhým řezem seřízneme. Zajistíme tak květině větší plochu, kterou může absorbovat vodu. Každá šikovná květinářka vás na toto musí již při nákupu upozornit, abyste květiny před vložením do vázy šikmo seřízli. A je to právě z tohoto důvodu. Také postupným zkracováním a seřezáváním umožníte květině delší život. Myslete na to pokaždé, když si umístíte živé květy do vázy nebo do nějaké podobné vazby.
Aranžovací hmota je již zcela nasáklá vodou (poznáme to podle toho, že celý její povrch ztmavne. Z našedlé zeleně je krásně temná šťavnatá lesní barva), můžeme začít vpichovat jednotlivé růžičky. Zde opět záleží na vašem vkusu. Můžete začít od středu jednou barvou a pouze po obvodu přidat druhou, nebo budete pravidelně – nepravidelně střídat obě barvy. Na závěr pak použijete břečťan, který bude sloužit jako přízdoba. Zelená barva v kontrastu s barvou růží nádherně vynikne a celá dekorace působí uceleně. Břečťan navíc zakryje místa, kudy prosvítá aranžovací hmota. Výsledkem je květinová vazba v celistvém oblém tvaru.
Aby dekorace vydržela co nejdéle svěží, po nějaké době v závislosti na venkovní teplotě můžeme dekoraci vyjmout, dodat hmotě vláhu a stonky květin o kousek seříznout. Případné zvadlé kusy vyměnit za nové. Tato květinová dekorace z růží a břečťanu se bude vyjímat jako solitér na komodě či ústřední bod prostřeného stolu.
Publikováno: 17. 7. 2023, Autor: autor: Pavlína Wagnerová Málková | zdroj: autorka článku, Profil autora: Pavlína Wagnerová Málková