Přehřívání interiéru v horkých dnech má vliv nejen na pohodlí, ale může také negativně ovlivnit spánek a náladu. Venkovní žaluzie vás před horkem ochrání a díky automatizaci stínění budou regulovat teplotu v interiéru i ve vaší nepřítomnosti.
Vnitřní vs. venkovní žaluzie
Hlavní rozdíl mezi vnitřními žaluziemi či roletami a předokenní variantou spočívá v efektivitě stínění. Venkovní žaluzie zachytí sluneční paprsky ještě předtím, než se plnou silou opřou do okenní tabulky, čímž sníží teplotu v místnosti o několik stupňů. Tímto rovněž ušetříte nemalé náklady na provoz klimatizace.
Úsporu však pocítíte nejen v létě, ale také v zimních měsících za vytápění, kdy venkovní žaluzie tvoří před oknem izolační vrstvu.
Automatizace stínění přinesla nové možnosti
Inteligentní ovládání a automatizace velkou měrou přispívají k efektivitě stínění. Moderní chytré venkovní žaluzie Climax jsou vybaveny slunečními a větrnými čidly, která dají pokyn motoru k vytažení či zatažení venkovních žaluzií.
V praxi to znamená, že fouká-li silný vítr, žaluzie se automaticky vytáhnou a jsou ochráněny před poškozením. Jakmile teplota vystoupá do určité výše, žaluzie se samy zatáhnou a chrání interiér před přehřátím, i když není doma nikdo přítomen.
Jak ještě podpořit komfortní klima v interiéru?
Kromě nejefektivnějšího venkovního stínění si v nejteplejších dnech roku můžete pomoci dalšími triky pro ochlazení interiéru bez klimatizace.
- Větrejte pouze brzy ráno nebo v noci, přes den okna zavřete a zatemněte.
- Mokré závěsy nebo ručníky se postarají o komfortnější pocitovou teplotu díky vyšší vlhkosti vzduchu.
- Teplo vydávají i všechny zapnuté spotřebiče. V horkých dnech tedy nechte v zásuvce jen ty právě používané.
- Okamžitého a výrazného snížení okolní teploty dosáhnete umístěním kostek ledu před zapnutý ventilátor.
- Používáte-li venkovní žaluzie, na noc je vytáhněte. Hliník velmi dobře drží teplo a vy se tak připravíte o chladnější klima.
Bioklimatická pergola do horkých letních dnů
I na čerstvém vzduchu existují možnosti, jak se vyhnout nesnesitelným teplotám. Jednou z nich je bioklimatická pergola, která umožňuje optimální proudění vzduchu a vytváří komfortní prostředí i ve velkém horku. Také ona může být opatřena chytrými čidly, která chrání materiál i obyvatele domu v nepříznivých podmínkách.
Špičkou v této disciplíně je designová bioklimatická pergola Lamelino, která vyniká kvalitou zpracování, těsnění lamel, silou a odolností konstrukce. Lamely je možné naklápět až do úhlu 125 stupňů a regulovat tak klima pod pergolou přesně podle potřeby. Pergola Lamelino má chytře řešený odvod dešťové vody a je možné ji opatřit i screenovými roletami, jejichž funkcí je stínit prostor i před bočním sluncem.
Výhodou je také možnost výběru z několika barevných provedení, vysoká estetická hodnota a možnost zvolit pergolu jako samostatně stojící nebo kotvenou k objektu.
Zdroj informací: SERVIS CLIMAX a.s.
Publikováno: 19. 7. 2023, Autor: Redakce, Profil autora: Redakce