reklama

Dlouhotrvající květinová kouzla – domácí dekorace se sušenými muškáty

Nebylo by hezké prodloužit si léto? Se sušenými muškáty si můžete nejkrásnější období roku užívat kdykoliv. Pokud zapojíte fantazii a kreativitu, budou vám tyto letní rostliny dělat radost stále. Odborníci z iniciativy Pelargonium for Europe se s vámi podělí o několik rychlých a snadných nápadů na tvoření a poskytnou tipy, jak se sušenými muškáty dosáhnout těch nejlepších výsledků s kterými zaručeně sklidíte úspěch.   

Domácí dekorace se sušenými muškáty (Zdroj: Pelargonium for Europe)

Nápady s vylisovanými květy a listy muškátů  

Z vylisovaných květů a listů muškátů můžete vytvořit krásná domácí umělecká díla. K lisování je ideální tlustá kniha, mezi jejíž stránky a jednotlivé květy vložte papírovou utěrku nebo kancelářský papír, aby se stránky knihy nezbarvily nebo nezkroutily. Použít můžete samozřejmě i lis na květiny.

Sušené muškáty
Sušené muškáty (Zdroj: Pelargonium for Europe)

Tip:

Vždy používejte čerstvé a nepoškozené květy, aby si po usušení zachovaly svou původní barvu a strukturu. Při lisování dbejte na to, aby se květy vzájemně nedotýkaly, jinak se při sušení slepí. 

Domácí přání s lisovanými muškáty je samo o sobě pěkným dárkem. Co například srdce z červených a růžových okvětních lístků na bílém podkladu nebo pečlivě poskládaná kombinace z jasně červených květů muškátů a zelených lístků na béžovém papíře? Kombinujte různé druhy papíru nebo přidejte ozdobný rámeček či ručně psané blahopřání. Při navrhování motivů se kreativitě meze nekladou. Pokud chcete svá domácí květinová přání uchovat co nejdéle, stačí je umístit do rámečku, který je ochrání.

Skleněné vázy s muškáty
Skleněné vázy s muškáty (Zdroj: Pelargonium for Europe)

Tip:

Na výrobu přání lze zakoupit již hotové prázdné kartičky, ale pokud chcete speciální barvu nebo formát, můžete si je sami vystřihnout. Pro domácí přáníčka s nalepenými sušenými květinami je ideální akvarelový papír. Díky bavlněným vláknům je silnější a savější než běžný papír, a proto se tak rychle nezvlní. Navíc má krásnou strukturu, která působí luxusnějším dojmem. 

Skleněné rámečky s vylisovanými muškátovými květy se mohou stát vkusnou dekorací na stěnu a milovníkům těchto barevných rostlin dělat radost po celý rok. Použít se dají rovněž jako skleněné podtácky pod nápoje.  

Obrázky s muškáty
Obrázky s muškáty (Zdroj: Pelargonium for Europe)
Podtácky
Podtácky (Zdroj: Pelargonium for Europe)

Nápady se sušenými voňavými muškáty 

Muškáty mohou inspirovat různými vůněmi od jablka, broskve, citronu přes zázvor, mátu, kokos a čokoládu až po růži nebo šeřík. Okvětní lístky uvolňují své aroma i po usušení, proto si můžete vůni muškátů užívat během celého roku. Například s tímto jednoduchým návodem: Naplňte ozdobné skleněné nádoby nařezanými stonky voňavých muškátů a rozmístěte je vedle sebe na okenním parapetu. Voňavé rostliny budou v nádobách trvale zachovány. 

Přání z muškátů
Přání z muškátů (Zdroj: Pelargonium for Europe)

Sušené květy muškátů jsou ideální k plnění vonných sáčků. Pokud si sáček s muškátovými lístky navíc ozdobíte výšivkou, bude z něj nádherný malý dárek. Bohatý výběr vůní zaručí, že si každý vybere tu správnou podle svého vkusu.

Tip:

Muškáty s citronovou nebo pomerančovou vůní se doporučují jako účinný odpuzovač hmyzu. Určitě stojí za to tento tip vyzkoušet.


Zdroj informací: Pelargonium for Europe

Publikováno: 19. 7. 2023, Autor: Redakce, Profil autora: Redakce