reklama

V létě na výlety i za zábavou, v zimě na lyže

Pokud potřebujete na chvíli uniknout z každodenních povinností, ale nechcete jezdit příliš daleko od Matičky měst, máme pro vás tip na výlet či dovolenou. Zkuste se vydat do Středočeského kraje, do oblasti Toulava. Přímo v srdci České Sibiře na vás čeká perla ukrytá v lesích. Monínec je ráj pro turisty, bikery, rodiny s dětmi i vášnivé lyžaře.

i (Zdroj: Pavlína Wagnerová Málková)
Uprostřed Toulavy na vás čeká hotel Monínec a spousta zábavy (Zdroj: Pavlína Wagnerová Málková)

V kraji Toulava na vás čeká Monínec

Monínec se rozkládá asi 80 km od Prahy na pomezí krajů Středočeského a Jihočeského. Hotel je určený jak pro rodiny s dětmi, tak pro vášnivé sportovce či aktivní seniory. Měli jsme možnost užít si pobyt v hotelu Monínec a vyzkoušet některé atrakce, které celý areál nabízí. 

Již jízda do hotelu je velkým zážitkem. Čeká vás velké stoupání po klikaté silničce, po cestě můžete obdivovat sjezdovku s lanovkou i nádherný výhled do kraje. Po chvilce vás obklopí les a před očima se vyloupne majestátná budova hotelu. Z terasy restaurace se před vámi rozloží úžasná scenérie Toulavy.

Hotelové pokoje s wellness centrem nabízí vše, co ke svému pobytu potřebujete. Svou hlavu složíte také v přilehlém depandance Nová Javorka nebo v monínském apartmánu s vlastní kuchyňkou. Nízkorozpočtové ubytování naleznete v ubytovně Čertovka.

Pokoje nabízí vše, co potřebujete při svém pobytu
i (Zdroj: Pavlína Wagnerová Málková)
Pokoje nabízí vše, co potřebujete při svém pobytu

Výborné jídlo pak nabízí místní restaurace. Snídaně se podává formou bufetu, kde si vybere opravdu každý mlsný jazýček, obědy a večeře jsou servírovány výběrem z jídelního lístku. V nabídce jsou česká jídla i neskutečně lahodné speciality. Při jídle se budete kochat výhledem na panorama Českého Meránu.

Z bufetu si k snídani vybere každý
Z bufetu si k snídani vybere každý (Zdroj: Pavlína Wagnerová Málková)
Gurmáni si přijdou na své
Gurmáni si přijdou na své (Zdroj: Pavlína Wagnerová Málková)

V hotelu Monínec nezapomeňte využít služeb wellness centra. Z krytého bazénu se můžete kochat krásným výhledem do kraje, venkovní bazén nabízí protiproud i perličky. A samozřejmě také výhled na Toulavu. S turistickou kartou Toulavka mají ubytovaní hosté vstup do bazénu a vířivky zdarma.

Ani rodiny s dětmi nepřijdou zkrátka, k dispozici je venkovní bazén i hřiště
i (Zdroj: Pavlína Wagnerová Málková)
Ani rodiny s dětmi nepřijdou zkrátka, k dispozici je venkovní bazén i hřiště

Tipy na pěší výlety:

Pro aktivně strávený čas doporučujeme několik pěších výletů, které zvládnou i malé děti. Prvním cílem bude rozhodně stará poštovna. Naleznete ji přímo u výstupu lanové dráhy, můžete tedy nejprve seběhnout kopec dolů, zde nasednout na lanovku a nechat se vyvézt nahoru. Původním domovem poštovny byl vrchol Sněžky. Bohužel roubené chatě z 19. století hrozil zánik. Až ji nakonec Tomáš Trnka se svými přáteli rozebral a přesunul nejdřív na Javorovou skálu, posléze pak na kraj areálu Monínec. Vstupné je zdarma a uvnitř naleznete expozici o celé své historii. 

Poštovna kdysi sídlila na vrcholu Sněžky
i (Zdroj: Pavlína Wagnerová Málková)
Poštovna kdysi sídlila na vrcholu Sněžky

Další cestou, na kterou se můžete vydat, je malá vesnička Ounuz. Tvoří ji několik roubených domů, které se zachovaly do dnešního dne ve své původní podobě. Ounuz je tedy skanzenem lidové architektury. Na dřevěných stavbách můžete spatřit doškové střechy. A pokud vám bude připadat povědomá zvonička Panny Marie, vězte, že si zahrála v pohádce Pyšná princezna či Honza málem králem. Schválně, která scéna se vám při pohledu na zvoničku nebo doškové střechy vybaví? Od Monínce je vesnička vzdálená přibližně 3 km. Po cestě se můžete kochat opět pohledem na krásnou scenérii Toulavy. 

Poznáte, ve které pohádce si zahrála zvonička Panny Marie?
i (Zdroj: Pavlína Wagnerová Málková)
Poznáte, ve které pohádce si zahrála zvonička Panny Marie?

Pokud zvládáte i delší úseky, vydejte se za bizony. Startem může být opět nejstarší česká poštovna. Odtud se vydáte směr Ounuz a pokračujete dál až do Cunkova. Na konci této vesnice vás čeká pohled na rohatou zvěř. Rohy mají bizoni proto, aby mohli potrkat čerta z Čertova břemene, pokud bude zlobit. Tento skalní útvar můžete navštívit po cestě zpět. Rozhodně se zde zastavte a přečtěte si pověsti, které se k místu vážou. 

Kam za zábavou?

Rozhodně musíte vyzkoušet Aktivity park. Pokud jste nepřijeli cíleně kvůli bikerské dráze, která se rozkládá v letním období přímo na sjezdovce, čeká na vás spousta zábavy. Určitě si nezapomeňte doma plavky, jinak byste nemohli vyzkoušet 100 metrů dlouhou vodní skluzavku. 

Hráli jste jako malí kuličky? Tuto zábavu můžete dopřát sobě i svým dětem – ovšem v moderním pojetí. Díky dvěma drahám můžete závodit mezi sebou, čí kulička se rychleji dostane do cíle. Uvidíte, že v sobě probudíte soutěživého ducha. Na stometrové dráze se vyřádí opravdu všichni.

Určitě také stojí za vyzkoušení elektrické lodičky na Pilském rybníku. Můžete zde uspořádat nefalšovanou rodinnou vodní bitvu. Pokud dáte přednost stínu stromů, můžete otestovat svou odvahu v lanovém parku. Schválně, jestli zvládnete překonat překážku skokem na snowboard? Tento druh zábavy není ovšem nic pro lidi se strachem z výšek. Pozor, vstup do lanového parku je pro osoby nad 140 cm výšky s pevnou obuví s plnou špičkou i patou. Z dalších atrakcí na vás čeká discgolf, lukostřelba, tubing nebo bungee trampolíny. 

V Monínci naleznete zábavu i spoustu turistických cílů
i (Zdroj: Pavlína Wagnerová Málková)
V Monínci naleznete zábavu i spoustu turistických cílů

Pokud preferujete více pohybu, můžete si zapůjčit elektrokola či koloběžky a vydat se na objevitelské cesty po okolí. 

Po cestách Toulavou mějte u sebe vždy turistickou kartičku Toulavka

K čemu je Toulavka dobrá? Je také k dispozici v elektronické verzi, stačí tedy mít u sebe mobil. Čeká na vás více než 50 různých slev a výhod při putování krajem Toulavy. Od Sedlčan až po Tábor můžete čerpat slevy na vstupy, návštěvy památek i restaurací, zábavu i sport. Pokud se navíc zapojíte do soutěže a nasbíráte potřebný počet razítek, dostáváte se do slosování o hodně zajímavé ceny – těmi je například skipas na sjezdovku v Monínci, pobyty či vstupy. 

Razítka sbíráte čerpáním některé z výhod buď do papírové brožurky, nebo načtením QR kódu svým mobilním telefonem a přihlášením na webu Toulavy. Za každých 7 razítek máte šanci na výhru. Veškeré podrobnosti k soutěži i seznam výher najdete na webu toulava.cz

Zdroj informací: www.toulava.cz; www.moninec.cz; sedlec-prcice.cz

Publikováno: 17. 11. 2023, Autor: Pavlína Wagnerová Málková, Profil autora: Pavlína Wagnerová Málková