Oblý interiér zažívá velký comeback. Po letech zapomnění a preferování minimalismu, který je především o rovných liniích, se zakřivený design opět dostal na scénu. Lidé totiž po tom, co aktuálně prožívají, touží po větší harmonii, klidu a pohodlí, což oblý nábytek v interiéru zajišťuje. Nejste si však jisti, zda i zakřivený nábytek může být moderní? Pojďte se podívat, v čem vlastně kouzlo oblého designu spočívá.
Oblý interiér v historii
Oblý interiér bude letos tím nejžhavějším tématem mezi všemi tématy v interiérovém designu. Může za to zvýšená poptávka po lepší realitě pro všechny. Křivky jsou totiž, pozitivní, zábavné a hravé. Odráží také naši touhu po měkkém, útulném a šťastném domově. Je to svým způsobem návrat do minulosti. Ostatně v průběhu posledních 130 let je to již poněkolikáté. Oblý design v interiéru byl velmi módní v době secese, pak ve 20. a 30. letech, následně pak i v 50. a v 70. letech minulého století.
Pepa se tentokrát vypořádá s renovací staré pohovky
Oblý interiér v současnosti
Oblý trend v současnosti navozuje na biofilní design, kde se organické zakřivené hrany odrážejí od přírodního světa a vypůjčují si prvky běžně se nacházející v exteriéru. A právě to dodává tomuto trendu v současné době přirozený vzhled. Jde především o organickou texturu nábytku, který je vyroben z přírodních materiálů (tedy ze dřeva, kamene, kovu nebo přírodních vláken).
Proč se vrátil trend oblého designu?
Oblý design je jedním z vizuálně nejatraktivnějších interiérových trendů. Zaoblené a hladké tvary jsou velmi příjemné na pohled, působí velmi přirozeně a zlepšují pocit pohody. Přinášejí klid a naději. Oblý design v interiéru vytváří uklidňující domov, který pozitivně působí na duševní a fyzické zdraví. A v neposlední řadě zakřivené interiéry také prokazatelně poskytují relaxační a přívětivý pocit. Podvědomě v nás podporují harmonii a dávají nám pocit bezpečí. Naše mozky jsou totiž přitahovány kruhovými tvary a zakřivenými liniemi, které jsou spojeny s bezpečím i klidem.
Jak to funguje?
Křivky v interiéru mimoto působí rovněž i luxusním dojmem. Mají tu jedinečnou schopnost, že dokážou změkčit jinak chladně a tvrdě působící místnosti, zvláště když jsou spojeny s bílou nebo béžovou barvou. Vytvářejí tak kompaktní prostředí, jež vás spojuje s přírodou, přičemž jejich kontury odráží měkčí linie, vyskytující se ve volné přírodě. Oblý design totiž zachycuje křivky přírody, které se nacházejí všude kolem nás od křivek okvětních lístků, až po cesty, řeky, jezera, skály nebo balvany. Pomocí zaobleného nábytku a dekorativních předmětů tak můžete vytvořit prostor, který se bude jevit více otevřený, větší a příjemnější na pohled.
Oblý nábytek v interiéru
Oblouky přitom momentálně můžete vidět nejen u stolů, židlí a pohovek, ale také na stěnách – popravdě, uvidíte ho doslova všude. Tedy i na zemi, kde může mít podobu kulatého koberce. Oblý design může mít rovněž podobu dekorativních prvků jako třeba zrcadel, obrázků, dekorativních talířů (které se po letech opět vrátily na scénu a budou zdobit stěny), košíků (levnější verze talířů), macramé, pláten kruhového tvaru a vyšívacích rámů. Kromě toho se v oblém interiéru objeví i kulatá stínidla a originální kulaté lampy, které budou ještě zaoblenější, než tomu bylo doposud. Velmi zajímavým kouskem vyvedeným v tomto trendu může být postel nebo zaoblená vana. A i když jde především o interiérový design, oblý trend letos můžete vidět i u zahradního a venkovního nábytku.
Publikováno: 11. 7. 2023, Autor: autor: Adriana Dosedělová | zdroj: authenticinterior.com, classen.pl, en.noogar.com, homebook.pl, poliszdesign.pl