reklama

Dřevěný masiv přinese do vašeho interiéru klid a vyrovnanost

Proč nevyužít inspiraci z přírody, která nám poskytuje vodu, obživu, materiál i místo k životu, nehledě na její estetické kvality, při stavbě a zařizování vašeho domova? Zkuste investovat do dřevěného masivu a přineste do svého domova přírodní kouzlo. Přinášíme vám osvědčené tipy, jak na to.

i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Dřevěný masiv dodá vašemu bydlení přírodní nádech (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com)

Koupelna místo vázy

Rozkvetlá alpská louka překypující svěží vůní přírody… přesně tento pocit vnese do vaší koupelny neotřelý koncept nábytku, v jehož povrchu se skrývá skutečné luční kvítí. Jedinečnost tohoto koupelnového nábytku spočívá v nanesení skutečných posečených květů z alpské louky na voděodolný HPL laminát a jejich zatření jen tenkou vrstvou laku. Díky tomu je možné vnímat nejen nerovnou strukturu slisované přírodniny, ale dokonce i vůni organického materiálu.

Při každém mytí rukou si tedy budete moci znovu a znovu vychutnávat květinové chvilky za pomoci hned tří smyslů – zraku, hmatu i čichu. Dekor je možné využít jak na čelo, tak i na boky umyvadlové a doplňkové skříně. Vrchní plátek je však vždy  v bílém laku, jelikož má za úkol chránit nábytek před působením vody a zároveň tak vytváří vzdušně působící alternativu k oblíbeným minimalistickým umyvadlovým deskám.

Koupelnový nábytek v organickém dekoru alpské louky
i (Zdroj: Koupelnový nábytek Dřevojas v. d.)
Koupelnový nábytek v organickém dekoru alpské louky

Dřevěná invence

Další způsobem, jak si moderně a elegantně vybavit koupelnu a zároveň zůstat v úzkém spojení s přírodou, je pořízení nábytku z pravého dřevěného masivu. Současné interiérové trendy velí být blízko k přírodě a povyšovat koupelny z pouhých místností pro každodenní hygienu na přirozené oázy relaxace. Proto výrobci koupelnových závěsných skříněk vsadili na čisté linie a elegantně zemitý vzhled přírodního dubu, který propůjčí koupelně útulnou a delikátní atmosféru.

Použití dřevěného masivu ve vlhkém prostředí koupelny bylo dlouhou dobu nemyslitelné. Díky lakované povrchové úpravě ale nábytek hravě obstojí i v tak náročných podmínkách, které v koupelnách běžně panují. Nápaditým vkladem je i jeho vzhled. Disponuje totiž kreativním designem s ustupující zkosenou hranou, která chytře a elegantně kopíruje ergonomii lidské postavy.

Dřevěného masivu se nemusíme vzdát ani ve vlhkém prostředí
i (Zdroj: Koupelnový nábytek Dřevojas v. d.)
Dřevěného masivu se nemusíme vzdát ani ve vlhkém prostředí

Obklopeni dřevem

Požitkáři, kteří preferují přirozenost, autentickou kresbu dřeva a jeho charakteristickou vůni, v kuchyni či obývacím pokoji, jistě ocení nábytková dvířka z dřevěného masivu. Smrková a dubová nábytková dvířka se vyrábějí z masivní biodesky, jejíž povrch je vybrušován do ozdobných fazet a je zvýrazněn drásáním. Při tomto procesu se kartáčováním odstraní měkká jarní vrstva a dojde tak ke zvýraznění přirozeně plastické struktury dřeva.

Masivní smrková kuchyňská dvířka
i (Zdroj: Trachea, s.r.o.)
Masivní smrková kuchyňská dvířka

Velkou výhodou dvířek je důmyslné skládání vrstev dřeva ve vnitřní skladbě dvířek, díky čemuž nedojde k jejich pozdější nežádoucí deformaci. K té může být špatně řešený masiv na nábytku náchylný. Sofistikované zpracování dvířek vynikne i při úklidu – díky ochranné vrstvě laku na povrchu totiž nezůstávají viditelné otisky prstů. Osobitost tohoto přírodního materiálu si tak můžete užívat naplno nejen na pohled, ale i na omak.

Tip:

Perfektně napodobit masivní dřevo, a to nejen na pohled, ale i na dotek? Existují materiály, které to dokáží. Pokud chcete dostát přírodnímu konceptu a zároveň využít výhod moderních umělých materiálů, lví službu vám udělají fóliovaná dvířka. Dvířka jsou vyráběna vakuovým lisováním fólie na podkladovou desku, díky čemuž vzniká jediný spoj na zadní straně dvířek a hrany tak netrpí zanášením nečistot a jsou odolné vůči vlhku.

Jejich výhodnou je poměrně nízká cena a propracovaná estetika, na výběr máte z široké škály barev a věrných imitací dřeva, kamene či mramoru. Díky své realistické povrchové struktuře skvěle napodobují dřeviny a jejich retro design v podobě kazetových dvířek vám do kuchyně vnese nejen nádech přírody, ale i historie.

Malé kousky přírody

Organické materiály lze použít také v důležitých detailech. Pokud chcete svůj domov opříst nádechem přírody a zároveň promyslet do puntíku, dopřejte svým zásuvkám a vypínačům hřejivou náruč z pravého dřeva.  Dřevěné rámečky jsou inspirovány více druhy stromů, aby si každý mohl zvolit pro svůj interiér dřevěné vypínače přesně v tom odstínu, který bude nejvíce korespondovat s ostatním zařízením prostoru. Nejčastěji se jedná o MDF desku s přírodní dýhou v provedení dubu, ořechu a mahagonu. V nabídce jsou také dřevěné rámečky v masivním provedení buku, javoru a světle nebo tmavě mořeného dubu.

Retro rámeček vypínače z dřevěného masivu
i (Zdroj: OBZOR, výrobní družstvo Zlín)
Retro rámeček vypínače z dřevěného masivu

Zeleň téměř na dosah

Jen málokterá věc napomůže spojení s přírodou víc, než krásný a hlavně velký výhled do zeleně. A pokud zamýšlíte minimalizovat bariéru stěny a mít přírodu doslova na dosah, můžete zkusit takzvaná francouzská okna. Francouzská okna, tedy okna, která začínají hned u podlahy, jsou v poslední době stále oblíbenější. Díky jejich velké prosklené ploše se interiér prosvětlí a opticky propojí s okolím. Podlaha v místnosti navíc pomyslně přechází mimo dům či byt, čímž se interiér zdánlivě zvětší.

Dotek přírody na vybavení obývacího pokoje
i (Zdroj: Trachea, s.r.o.)
Dotek přírody na vybavení obývacího pokoje

A když jsou rámy oken z pravého dřeva, výsledný dojem je dokonalý. Kvalitní dřevěná okna navíc skýtají oproti těm z jiných materiálů řadu výhod. Dřevěná okna poskytují vynikající ochranu před chladem, větrem i vlhkostí, a navíc jsou ekologicky šetrná. Dřevo také nabízí ze všech materiálů ty nejširší možnosti, co se týká výroby nejrůznějších tvarů jak oken, tak vchodových dveří. Právě díky tomu je například většina oken oblých tvarů vždy ze dřeva. Mezi další klady dřevěných oken patří jejich tvarová stabilita a relativně snadná oprava případných poškození. Pyšní se také dlouhou životností, která může být při správné péči klidně sto a více let.

Velká francouzská okna podpoří kontakt s okolní přírodou
i (Zdroj: Vekra)
Velká francouzská okna podpoří kontakt s okolní přírodou

Lněná inspirace

Poměrně netradičním místem v interiéru, kde lze využít motivy rostlinných materiálů, jsou bezpochyby dveře. Z konceptu návratu k přírodě vychází například interiérové dveře, jejichž povrch zdatně napodobuje texturu lněné látky. Na povrch takových dveří používá odolný CPL laminát, který díky speciálnímu zpracování umožňuje imitovat různé méně tradiční přírodní materiály jako například lněnou tkaninu včetně její 3D struktury.

Odolné interiérové dveře
i (Zdroj: Vekra)
Odolné interiérové dveře

Bezespárové napojení ploch pomocí oblé ABS hrany pak umocňuje dojem, jako by byly dveře opravdu potažené látkou. Díky použití CPL laminátu jsou dveře stálobarevné, odolné proti mechanickému poškození a snadno udržovatelné. Takové dveře si tak dokáží zachovat svůj originální design a detaily textury i po mnoha letech užívání.

K pohodě přispívá i příjemné vnitřní klima
i (Zdroj: Zehnder Group Czech Republic S.r.o.)
K pohodě přispívá i příjemné vnitřní klima

Tip:

Rádi byste více vyráželi do přírody a na čerstvý vzduch, ale nemáte dostatek času? Potom možná potřebujete, aby čerstvý vzduch vyrazil za vámi. Dýcháním, pocením a transpirací pokožkou vylučujeme především oxid uhličitý, ale i další různé odéry a zápachy. Přijatelnou hladinu znečišťujících látek v ovzduší interiéru dokáže zajistit řízené větrání s rekuperací tepla. V moderních utěsněných domech a bytech totiž kvalitní ovzduší pouhým větráním okny zaručit nelze.

Systém řízeného větrání s rekuperací tepla zabezpečuje nepřetržitou výměnu a přívod čerstvého a čistého venkovního vzduchu. Ten je v zimě odváděným vzduchem ohříván a v létě naopak odpadním chladnějším vzduchem ochlazován, díky čemuž ušetříte za vytápění a klimatizaci. Systém řízeného větrání také velmi ocení alergici a astmatici, kteří díky němu mohou vychutnávat svěží vzduch bez dráždivého prachu, alergenů a škodlivin.

Zdroj informací: Koupelnový nábytek Dřevojas v. d.; Trachea, s.r.o.; OBZOR, výrobní družstvo Zlín; Vekra; Zehnder Group Czech Republic S.r.o.

Publikováno: 14. 7. 2023, Autor: Redakce, Profil autora: Redakce