reklama

Vytvořte si dekoraci, která vás propojí s kořeny

Hledáte návod na macramé? Pokud se chcete pustit do této techniky, přinášíme vám návod na jedinečný strom života, který by neměl chybět v žádném domově. Jako symbol funguje už po staletí a vy si ho můžete vytvořit podle svých představ. Pusťte se do letního tvoření s námi.

i (Zdroj: Archiv FTV Prima, se svolením FTV Prima)
Návod na macramé strom života (Zdroj: Archiv FTV Prima, se svolením FTV Prima)

Návod na macramé strom života

Máme pro vás návod na macramé strom života, který ozdobí nejen vaši zeď, ale může sloužit i jako stylový závěs do dveří. Vyrobit si ho můžete z různé barevných přízí, ačkoli nejvíce se používají přírodní barvy, a strom si spletete podle svých představ. Ozdobit ho nakonec můžete i korálky nebo ho využít i k připevnění fotografií nebo vzkazů.

Hledáte návod na macramé?

Pokud hledáte návod na macramé, budete mít z čeho vybírat. Samotné drhání neboli macramé je ruční technika, při které se provázky nebo šňůry vážou do různých vzorů a uzlů bez použití háčků nebo jehel, je v poslední době velmi oblíbená. Je založena na principu uzlování a splétání přírodních materiálů, jako jsou bavlna, lněná nit nebo juta.

Macramé umožňuje vytvářet rozmanité geometrické vzory i další struktury, které se využívají k výrobě široké škály předmětů – mezi populární výrobky patří závěsy, závěsné koše, dekorativní stěnové panely, závěsné květinové obaly, opasky, náramky, šperky a mnoho dalšího. Díky svému univerzálnímu charakteru se macramé stalo oblíbeným řemeslem a uměleckou formou, kterou mnoho lidí praktikuje jako koníček. Navíc se často využívá v oblasti interiérového designu, kde přidává texturu, styl a přírodní prvky do prostoru.

Budete potřebovat:

  • libovolně velký dřevěný či kovový kruh
  • přízi na macramé
Základní provázky o délce 4 metry přivažte ke kruhu
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Základní provázky o délce 4 metry přivažte ke kruhu

Vezměte si kruh a někam ho zavěste. Je třeba, aby vám větvičky, které budete plést, visely směrem dolů. Čtyřmetrovou přízi ohněte v půlce a přivažte na horní část kruhu. Takto postupujte ještě s jedním provázkem. Můžete plést s provázky nahoře, nebo si je pro lepší manipulaci stáhnout do spodní části kruhu.

Najděte si středové provázky a začněte vázat ploché uzly
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Najděte si středové provázky a začněte vázat ploché uzly

Začnete tím, že si zvolíte střed, to budou nyní ty dva provázky veprostřed. Uvazujte poloviční plochý uzel tak, že si z levého provázku uděláte oblouček, potom podvléknete pravý provázek a protáhnete ho obloučkem. Utáhněte je a tímto způsobem pokračujte dále. Jen ten provázek, co jste drželi v pravé ruce, prohoďte do levé. Tím se pletená část začne kroutit a vznikne kýžený efekt. Udělejte tímto způsobem minimálně deset uzlíků. Potom to samé proveďte s dalšími dvěma čtyřmetrovými provázky tak, abyste měli dvě spletené části – větvičky.

Svazujte stejným uzlem dohromady jednotlivé větve
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Svazujte stejným uzlem dohromady jednotlivé větve

Části přesuňte vedle sebe a ze všech provázků vyberte dva nejdelší. Vyndejte je ze zadní strany, aby byly na kraji. Stejným plochým uzlíkem, který jste používali na začátku, větvičky svazujte dohromady. Po uvázání prvního uzlíku vytáhněte všechny provázky z osy, aby větvičky byly rovné. Udělejte dalších pár uzlíků a vytvořte si další větev, kterou poté uvažte k již vytvořenému rozvětvení.

Nakonec všechny provázky vytvoří kmen
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Nakonec všechny provázky vytvoří kmen

Až vytvoříte do zhruba poloviny kruhu celou korunu stromu, budete moci začít s kmenem stromu. Zase si najděte dva nejdelší provázky ze všech a přesuňte je na strany. Provázky nebudete muset vytahovat z osy, jelikož provázky tvořící kmen vytvořily již silný základ. Stejným uzlem pokračujte kolem nich, nějakých 15 až 20 centimetrů. Jakmile máte hotovo, postupně z kmene uvazujte jednotlivé provázky do stran, ty budou tvořit kořeny.

Macramé ozdobí každý prostor
i (Zdroj: Archiv FTV Prima, se svolením FTV Prima)
Macramé ozdobí každý prostor

Symbolika stromu života

Strom života je ikonický a hluboce symbolický motiv, který se objevuje v mnoha kulturách a náboženstvích po celém světě. Jeho kořeny sahají hluboko do historie, ačkoliv různé interpretace a významy se mohou lišit. Tento nádherný a významný symbol přináší mnoho důležitých poselství a učení.

Většinou je strom života vyobrazován jako strom s kořeny, kmenem, větvemi a listy, které symbolizují spojení mezi nebesy, zemí a podsvětím. Jeho kořeny zastiňují minulost, kmen reprezentuje přítomnost a větve nesou budoucnost. Tento komplexní obraz je často považován za metaforu lidské existence a duchovního růstu.

Strom života má svou dávnou symboliku
i (Zdroj: Archiv FTV Prima, se svolením FTV Prima)
Strom života má svou dávnou symboliku

Další interpretce je jiná – jeho kořeny představují pevné spojení se zemí, s předky a s našimi kořeny. Jsou spojením se zemskou energií a zdrojem života. Větve stromu ukazují na naši snahu a růst, kterým se snažíme dosáhnout výšin a naplnění svých potenciálů. Listy, květy nebo plody pak představují bohatství, plody našich úsilí a naši životní radost.

Tento symbol nám připomíná, že jsme součástí většího celku, že jsme propojeni s přírodou, s ostatními lidmi a s vyššími silami. Strom života nám připomíná, abychom se stále rozvíjeli, abychom si vážili svých kořenů, ale také abychom se vydali na cestu růstu, poznání a sebepoznání.

Zdroj informací: pořad Receptář prima nápadů; earthkarma.cz; stoklasa.cz; trimakasi.cz

Publikováno: 16. 7. 2023, Autor: Lenka Tajbrová, Profil autora: Lenka Tajbrová