reklama

Balkonové rostliny trpí chybami pěstitelů, vyvarujte se jich

V létě máme hodně práce především se zahradou, kde se postupně rozjíždí sklizeň ovoce a zeleniny. Nezanedbávejte ale ani váš balkon, terasu či zápraží, i balkonové rostliny si zaslouží dobrou péči, díky níž budou prospívat až do pozdního podzimu. Dnes si přiblížíme několik zásad, které bychom neměli opomenout v létě, kdy je horko a slunečno.

i (Zdroj: Jaromír Malich)
Péče o balkonové rostliny není jen o zálivce, nutné je pravidelná výživa a vhodné místo, ideálně ne přímé slunce (Zdroj: Jaromír Malich)

Péče o balkonové rostliny z pohledu vláhového režimu

Péče o balkonové rostliny začíná každé léto stejně – zálivkou. V horkých dnech ale zalévejte vždy a zásadně až tehdy, když na nádoby s rostlinami nesvítí přímé sluníčko. Pokud se rozhodnete zalévat většími dávkami vody za plného slunce v opravdu horkých dnech, pak si koledujete o pěkný malér. U nádob, kde dochází k zadržení vláhy, se voda často ohřeje tak, že rostlinám spálí kořeny a balkonové rostliny tak uhynou.

Muškáty moc péče během léta nevyžadují, pravidelnou zálivku ale rozhodně uvítají
i (Zdroj: Jaromír Malich)
Muškáty moc péče během léta nevyžadují, pravidelnou zálivku ale rozhodně uvítají

Nejlepší voda pro zálivku je mírně kyselé až neutrální reakce, ideální je voda dešťová. Kohoutková voda je pro zálivku také vhodná, ale před zaléváním ji nechejte minimálně několik hodin odstát, aby z ní vyprchal chlor, který se používá k desinfekci. Velmi studenou vodou nezalévejte nikdy, její teplota by měla být přiměřená prostředí, ideálně alespoň 20 °C. Studená voda totiž může rostlinám zapříčinit šok a zastavení růstu.

Péče o balkonové rostliny v rámci výživy a podpory růstu

Nezapomínejte na pravidelné hnojení balkonových rostlin. Tekuté přípravky jsou vhodné a velice oblíbené, při častém hnojení ale stojí za vytvářením nehezkých bělavých povlaků, způsobených vysrážením minerálních látek, které hnojivo obsahuje. Přílišné hnojení pak způsobí popálení kořenů a úhyn rostlin.

Vhodným prostředkem pro hnojení balkonových rostlin je tyčinkové hnojivo 2 v 1. Jedná se o přípravek, který se do půdy ve formě tyčinek aplikuje jednou za dva týdny až měsíc a kromě výživy obsahuje i insekticidní přísadu, která brání napadení škůdci.

Vždy odstraňte uschlé květy, rostliny tak stále budou nasazovat další a nebudou trpět vysílením
i (Zdroj: Jaromír Malich)
Vždy odstraňte uschlé květy, rostliny tak stále budou nasazovat další a nebudou trpět vysílením

Aby balkonové rostliny pořád krásně kvetly, nezapomínejte na pravidelné odštipování uschlých květů. Tyto květy odstřihněte ostrými nůžkami. Tvorba semen totiž rostliny silně vysiluje, a proto mohou méně kvést.

Zdroj informací: idnes.cz

Publikováno: 20. 7. 2023, Autor: Jaromír Malich, Profil autora: Jaromír Malich