reklama

Pojištění domácnosti a majetku proti všemocné přírodě

Přírodní živly si někdy dokážou pěkně pohrát nejen s našimi nervy, ale také s naším majetkem. Pro takové případy tu máme pojištění majetku nebo domácností. Protože škody na majetku mohou být někdy opravdu značné, uvedeme si pár příkladů, jak se k pojištění postavit.

i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Škody na majetku nebo domácnosti může vyřešit dobře nastavená pojistka (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Škody na majetku a pojištění

Mnohokrát se za celý život dostaneme do situace, kdy je ohrožen náš majetek vlivem nenadálých událostí, které se stanou bez našeho přičinění. Ale protože neštěstí nechodí po horách, ale po lidech, měli bychom být rozhodně předvídaví a svůj majetek si před škodami chránit – třeba vhodným pojištěním. Jak se ale v nejrůznějších pojištěních vyznat? Uvedeme si několik příkladů, abychom lépe porozuměli složitostem pojistek, pojištění a pojistných událostí.

Škody na majetku může způsobit i špatné počasí
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Škody na majetku může způsobit i špatné počasí

Tzv. majetková i nemajetková újma nás může postihnout prakticky kdykoliv a kdekoliv. Zatímco v prvním případě se jedná o újmu na jmění, která se označuje také jako škoda, o nemajetkové újmě hovoříme například v souvislosti s pošramocenou pověstí. Jak se řeší náhrada újmy a kdo má za ni odpovědnost, je pak stanoveno v zákoně č. 89/2012 Sb. (občanský zákoník), konkrétně pak v § 2894–2971.

Nevíte si rady s různými pojištěními majetku? Pojištění majetku a odpovědnosti občanů jednoduše rozdělíte na:
  • DOMEX+ – chrání stavbu i její vybavení. A navíc kryje i vaši odpovědnost
  • BYTEX+ – ušetří starosti i náklady s bytovým domem
  • ZAMEX – pojistí odpovědnost zaměstnance při výkonu povolání
  • HAFAN – postará se o zdraví vašeho mazlíčka

Obecně platí, že každá osoba má při svém konání povinnost počínat si takovým způsobem, aby nedošlo k nedůvodné újmě na svobodě, životě, zdraví či vlastnictví jiného člověka. Co však počít, pokud zasáhne příroda a povětrnostní vlivy? Jak se v takovém případě řeší pojistná událost? 

Pojistěte si nejen domácnost, ale i rekreační objekty nebo zahradní stavby
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Pojistěte si nejen domácnost, ale i rekreační objekty nebo zahradní stavby

Co například dělat, když nám kroupy poškodí zahradu? Vyřeší to pojištění majetku nebo pojištění domácnosti?

Odpověď odborníka na neživotní pojištění: V případě, že se stane škoda na majetku vlivem povětrnostních vlivů (bouřka, tornádo, povodeň a podobně), vztahuje se na vzniklou škodu pojištění majetku. I když se to týká zahrady nebo její části, např. zahradního jezírka, stromů a keřů nebo okrasných dekorací. 

A lze dohromady pojistit k bytu i chatu?

Odpověď: Je to možné v rámci jedné pojistné smlouvy, ale z různých důvodů je praktičtější tyto dvě věci oddělit a pojistit zvlášť byt a zvlášť chatu jako rekreační stavbu. 

Škody, které vám způsobí někdo jiný, zaplatí pojišťovna z jejich pojistky
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Škody, které vám způsobí někdo jiný, zaplatí pojišťovna z jejich pojistky

Pokud bude v okolí vašeho domu jakákoliv firma provádět opravy nebo výstavbu (v konkrétním případě šlo o výměnu sloupů veřejného osvětlení) a způsobí nedopatřením škodu na vašem majetku, bude se plnění odvíjet od vašeho pojištění, nebo jde celá odpovědnost za škodu za danou firmou?

Odpověď: Každá solidní firma by měla mít sjednanou odpovídající pojistku na případné škody na cizím majetku. Je-li prokazatelná vina na straně firmy, bude kompenzace za škodu vyplacena právě z pojistky této firmy. Pokud není firma pojištěna, situace se poněkud komplikuje, protože v takovém případě bude potřeba celou situaci okolo vzniklé škody zdokumentovat a obrátit se na soud v případě, že firma nepřistoupí na mimosoudní vyrovnání.

Zdroj informací: pořad Receptář prima nápadů; mesec.cz; Česká podnikatelská pojišťovna, a.s., Vienna Insurance Group

Publikováno: 10. 7. 2023, Autor: Martina Pilzová, Profil autora: Martina Pilzová