reklama

Zkuste prát prádlo levněji a při tom ekologicky

Praní je nedílnou součástí našich každodenních životů. Připadá vám, že koš na špinavé prádlo se plní rychlostí světla a jakmile vyperete jedno, okamžitě je tu další várka? Tento cyklus však není pouze neekologický, ale také finančně náročný.

Usnadněte si praní prádla (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Nicméně se objevuje stále více zájmu o udržitelné praní, které přináší úlevu jak naší planetě, tak i vašemu rodinnému rozpočtu. Co je navíc skvělé, je, že udržitelné praní lze snadno začlenit do vaší běžné denní rutiny. Pokud se zajímáte o způsoby, jak prát udržitelně, máme pro vás tři tipy, které můžete začít využívat již dnes.

1. Perte pouze to, co je opravdu třeba

Ačkoli zní tenhle bod banálně, věřte, že se jedná o skutečně cennou radu. Mnoho z nás má ve zvyku si jednou obléknout šaty, kraťásky nebo sukni a pak vše rovnou hodit do koše na špinavé prádlo. Ne všechno oblečení je ale vhodné prát po jednom použití – šaty, sukně nebo kalhoty můžete příliš častým praním dokonce i poškodit. Jiná je samozřejmě situace u spodního prádla, ponožek a triček, které je skutečně vhodné měnit denně. Perte proto vždy s rozmyslem a pouze prádlo, které to momentálně vyžaduje. Pračku se také snažte naplnit co nejvíce. Praním pár triček nebo dvou ručníků spotřebujete zbytečně velké množství vody a energie.

Perte pouze to, co je nutné
Perte pouze to, co je nutné (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

2. Snižte teplotu

Tradiční praní prádla při vyšších teplotách a delších cyklech spotřebovává zbytečně velké množství energie a vody. Tou skutečně největší zátěží na životní prostředí je potom ale energie vyčerpaná na ohřev vody. Pokud se rozhodneme prát při nižších teplotách, například kolem na 30 °C, spotřebu energie tím můžeme snížit až o 60 %. Díky tomu ušetříme nejen peníze za energie, ale také snížíme část emisí skleníkových plynů spojené s výrobou elektřiny. Praní na nižší teploty je navíc o dost šetrnější k našemu oblečení. Vyšší teploty mohou totiž způsobovat opotřebení materiálu a vyblednutí barev. Praní při nižších teplotách proto prodlužuje životnost oblečení, čímž šetří naše finance vydané za nákup nových a neponičených kousků.

Snižte teplotu praní
Snižte teplotu praní (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

3. Zvolte kratší cykly

Většina moderních praček již v současnosti nabízí možnost volby kratších pracích cyklů. Namísto tradičních delších programů, které trvají i několik hodin, využijte rychlejších varianty, které zvládnou oblečení vyčistit stejně efektivně jako časově náročnější programy. Těmito kratšími cykly ušetříte nejen drahocenný čas, ale opět o něco snížíte spotřebu elektřiny a vody. Například funkce „Eco“, kterou najdete prakticky na každé moderní pračce, je optimalizována právě tak, aby co nejvíce šetřila energiemi i vodou.

Zdroj informací: Ariel

Publikováno: 29. 6. 2023, Autor: Redakce, Profil autora: Redakce