reklama

Jak snadno a rychle odstranit červy z třešní

Odstranění červů z třešní nemusí být komplikované a nechutné. Jen tedy musíte znát ten správný fígl, s nímž se červů snadno a pro vás poměrně bezbolestně zbavíte. Neznáte ho? Nevadí, máme ho pro vás.

i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Odstranění červů z třešní nemusí být nechutné (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Odstranění červů z třešní

Odstranění červů z třešní představuje pro mnoho lidí činnost, kterou mají spojenou s nechutnou piplačkou, jež je v konečném výsledku zaručeně odradí od jejich konzumace. Možná se přitom i zamýšleli, jak je možné, aby bylo v třešních tolik červů nebo zda neexistuje nějaký jiný způsob, než třešeň pracně rozpitvávat a ručně červa odstraňovat. Na obě myšlenky máme odpověď, na tu druhou dokonce pozitivní. 

Za červy v třešních může tato nenápadná muška
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Za červy v třešních může tato nenápadná muška

Proč je tedy v třešních tolik červů? 

Za všechno může jedna malá muška, která svou velikostí nepřesáhne 5,5 mm. Jmenuje se vrtule třešňová a její životní náplní (protože žije jen 14 až 30 dní) je naklást co nejvíce vajíček (tedy 50-200) do třešní. A protože to je dobrá máma a svým dětem chce dopřát to nejlepší, do jedné třešně vloží pouze jedno vajíčko. Aby náhodou nedošlo k omylu a do stejné třešně nenakladla vajíčko i jiná vrtule, pojistí si to tak, že třešeň označí svými feromony.

Pokud je tedy dobrý rok a vrtulím se daří, může se stát, že takhle červivou můžete mít klidně celou úrodu. Děsivé? Pro někoho natolik, že raději vůbec třešně nejí. Nevíme, jestli vám to nějak pomůže, ale konzumace těchto červů vám nikterak neuškodí. Řada lidí tento fakt přijalo, a proto červy v třešních neřeší. Ale kromě nich tu je také další skupina lidí, která třešně pracně odčervuje. Zbavit se jich můžete ale mnohem snadněji a rychleji. 

Třešně můžete zbavit červů dvěma způsoby. U obou se třešně namočí do vodní lázně
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Třešně můžete zbavit červů dvěma způsoby. U obou se třešně namočí do vodní lázně

Odstranění červů z třešní pomocí octa 

Abyste se zbavili všech případných červů, které jsou v třešních, dejte třešně do velké nádoby. Zalijte je velkým množství vody. Následně pak do vody přilijte ocet, a to 10 ml octa na 1 litr vody. Ocet ve vodě rozmíchejte a nechte třešně ve vodě koupat 2-3 hodiny. Pokud jsou v třešních nevítaní hosté, vyplavou. Po třech hodinách ovoce, které plave na povrchu, vyhoďte, zbylé třešně sceďte a důkladně je propláchněte. Nemusíte se bát, ocet nemá na chuť třešní žádný vliv. 

Nakonec třešně opláchněte
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Nakonec třešně opláchněte

Když vám ocet nevoní, zkuste to se solí 

Podobně jako s octem to funguje i se solí. Třešně vložte do velké nádoby a zalijte je dostatečným množstvím vody a nasypte do ní několik lžic soli. Sůl míchejte do jejího rozpuštění. Nechte třešně v lázni 30 až 60 minut. Červi se začnou dusit, a proto se budou snažit dostat z třešní co nejrychleji ven. Po hodině třešně sceďte a důkladně je propláchněte. Bezvadné je, že tuto metodu očisty (ať už s octem nebo se solí) můžete použít nejen na třešně, ale i na jiné ovoce. Zkuste to třeba s jahodami, švestkami nebo višněmi. 

Zdroj informací: nasezahrada.cz, rozhlas.cz, sazenicka.cz

 

Publikováno: 1. 7. 2023, Autor: Adriana Dosedělová (text), Depositphotos (foto), Profil autora: Adriana Dosedělová