reklama

Ferda mravenec by nevěřil vlastním očím, jak vypadá boj proti hmyzu

Boj proti hmyzu v domácnosti nemusí být vždy bojem s větnými mlýny. Základem je dodržování domácí hygieny. Správný úklid v kombinaci s volbou vhodných přípravků na hubení škůdců zaručí předem vyhranou válku s nezvanými hosty.

i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Na boj proti hmyzu nemusíme vždy volat odborníky (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

V boji proti hmyzu je domácí hygiena velmi efektivní

Obtížný hmyz se nevyskytuje pouze venku na zahradě či louce, bohužel nás může překvapit i doma. Pak už je na místě nelítostný boj proti hmyzu, který se může překlenout až v několikadenní či měsíční líté klání.

V prvním kroku bychom si měli připomenout jistou domácí hygienu. Pokud se bude v kuchyni povalovat neumyté nádobí, volně přístupné potraviny nebo vystavené ovoce, škůdce domů přímo lákáme. Ovoce je dobré skladovat v lednici a nahnilé či přezrálé kusy vyhodit rovnou do kontejneru. Každý z nás asi pravidelně umývá nádobí, ale než k tomu dojde, musíme se zbavit zbytků jídla, které jsou pro nežádoucí domácí hmyz přímo lahůdkou.

Úplně stejné je to se sklenkami od šťávy či vína. Vždy je musíme alespoň opláchnout vodou, aby sladká vůně nelákala obtížné nájemníky. Potraviny skladujeme v uzavíratelných nádobách a vše pečlivě zakrýváme, aby nechtění hosté neměli sebemenší možnost navštívit nic, co by je přitahovalo.

Zbytky potravin jsou pro škůdce pozvánkou k hostině
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Zbytky potravin jsou pro škůdce pozvánkou k hostině

Mezi nejčastější nezvané hosty patří octomilky, malé drobounké mušky, které neustále poletují v kuchyni kolem všeho, co jim jednoduše chutná. Jsou otravné, ale válka s nimi nemusí být zase tak složitá. Tento boj proti hmyzu však není dobré odkládat. Octomilky se množí velice rychle, a pokud nezakročíme hned, může se toto klání celkem prodloužit.

Nejjednodušší zbraní je vysavač. Jedná se spíše o účinnou a rychlou 1. pomoc. Octomilky, které právě zasednou na přezrálém ovoci ke svému hodokvasu, jednoduše vysajeme a zbavíme se naráz celého hejna. Tím však boj nekončí. Společně s dodržováním základní domácí hygieny musíme pečlivě umýt i odpadkový koš. Octomilky mají velice dobrý čich a zbytky jídla v odpadkovém koši je přímo lákají. Proto je dobré odnést okamžitě odpadky do popelnice. Do odpadkového koše pak nalijeme jar s horkou vodou, kapku octa a koš pořádně umyjeme. Samozřejmě nezapomeneme na dezinfekci kuchyňského dřezu i s výlevkou.

Ve chvíli, kdy máme veškeré potraviny uklizené a kuchyň dokonale vydezinfikovanou, musíme zajistit, aby se k nám octomilky nevrátily. Poslední drobné mušky bývají velice často schované a při první příležitosti by opět mohly zamořit celou kuchyň. Nastražíme tedy past. Jedná se o profesionální past na octomilky, kterou postavíme na kuchyňskou linku. Obsahuje náplň, jež mušky naláká dovnitř, ale ven už je nepustí. Pokud všechny možnosti selhaly, přichází na řadu chemie – nejúčinnější a nejrychlejší zbraň nejen proti octomilkám, ale i ostatnímu létajícímu hmyzu.

Octomilky mají velice dobrý čich a zbytky jídla je lákají
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Octomilky mají velice dobrý čich a zbytky jídla je lákají

Velice často se můžeme v kuchyni setkat i s moučnými moly. Většina lidí si je přinese domů z obchodu společně se svým nákupem. Jsou to malí motýlci, kteří nepříjemně poletují po kuchyni i ve spižírně. Milují sypké potraviny jako např. mouku, rýži, strouhanku, ale nepohrdnou ani ořechy či čokoládou. Zkrátka tento parazit dokáže v domácnosti napáchat obrovské škody. Všeho, čeho se moučný mol dotkne, můžeme vyhodit. Naprosto typickým jevem jeho výskytu v kuchyni, jsou drobné pavučinky. Najdeme je úplně všude, kde se tento parazit zabydlí.

V prvním kroku musíme vyhodit veškeré napadené suroviny. Kromě jemných pavučinek bývají v těchto potravinách i nakladená vajíčka a není jiný způsob než jejich okamžitá likvidace. Veškeré sypké potraviny bychom měli skladovat v dobře uzavíratelných nádobách. Kompletně celou spižírnu je pak dobré důkladně umýt a použít i ocet. Ten zcela bezpečně zahubí zbytky nežádoucích vajíček drobného hmyzu a zároveň prostor vydezinfikuje. Chceme-li si být 100% jistí, že se nezvaní nájemníci již nevrátí, rozmístíme v kuchyni a ve spižírně profesionální pasti na moučné moly. Tyto pasti obsahují feromony, které přivábí zbylé moučné moly a odchytí je. Stejně jako speciální past funguje i mololapka.

Moli jsou malí škodliví motýlci
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Moli jsou malí škodliví motýlci

Kromě moučných molů můžeme mít doma i mola šatního. Jsou si příbuzní a liší se pouze v zbarvení. Mol šatní má lesklá stříbřitá křidélka a miluje zatuchlá tmavá a zaprášená místa. Živí se přírodními materiály nebo umělými vlákny s příměsí vlny. Opravdovou pochoutkou je pro ně vlna, bavlna, kašmír, peří, kůže i kožešina. Konzumují vše, v čem je obsažen keratin. Keratin je protein, který najdeme ve vlasech, chlupech či šupinkách kůže.

Nikdy nesmíme dávat do skříně věci, které máme roznošené. Zbytky kůže, vlasů a hlavně potu, jež jsou na oblečení všudypřítomné, mohou tyto parazity přilákat. Vždy je dobré nechat nošené věci minimálně 24 hodin vyvěsit.

Jakmile naši šatní skříň napadnou moli, musíme ji okamžitě vyprázdnit, vyčistit a vyluxovat. Abychom zajistili dlouhotrvající ochranu, můžeme vnitřek skříně ošetřit sprejem s reziduálním účinkem. Larvy a vajíčka molů zničíme praním minimálně na 60 °C, horkou párou nebo zmrazením látky. Při zmrazení vložíme oděv do uzavíratelného igelitového sáčku a vložíme jej na 72 hodin do mrazáku. Po vyjmutí necháme věci rozmrazit při pokojové teplotě a teprve po uplynutí této doby vyndáme oblečení ze sáčku a vypereme dle přiložené etikety.

Opravdovou pochoutkou je pro moly vlna, bavlna, kašmír i kožešina
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Opravdovou pochoutkou je pro moly vlna, bavlna, kašmír i kožešina

Boj proti hmyzu v domácnosti zažívají i mravenci

Malí černí mravenci nás velice často nemile oblažují svou přítomností, boj proti hmyzu v domácnosti se tedy týká i jich. Své cestičky si budují pod fasádami domů, kolem dveří i oken. Proti mravenci obecnému funguje spolehlivě prevence v podobě pečlivého úklidu. Žádné drobky či zbytky jídla v kuchyni, které by nezvané návštěvníky lákaly. Potraviny v podobě cukru, mouky či strouhanky bychom měli skladovat ve skleněných nebo plastových dózách, do kterých se zkrátka nedostanou.

Pokud se však již u nás doma mravenci objeví, okamžitě musíme proti nim zahájit účinný boj. Přípravek na hubení těchto škůdců musíme pečlivě vybírat. Vždy záleží nejen na ceně a účinnosti, ale zajímat by nás mělo i na jakém místě budeme přípravek používat a zároveň je nutné zohlednit i škodlivost pro své okolí. Jestliže máme malé děti nebo domácí zvířata, není dobré používat prostředky, které jsou jedovaté.

Mravenci si budují své cestičky kolem dveří i oken
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Mravenci si budují své cestičky kolem dveří i oken

Pokud se rozhodneme bojovat proti mravencům bez chemie, můžeme použít např. aromatické byliny, kterými jsou máta nebo řebříček. Účinná je také skořice, cibule, kari, ocet a citronová šťáva. Jako insekticid fungují i kvasnice smíchané s cukrem či medem. Jedná se o léta prověřené látky, které však nezvané hosty nezabijí, pouze změní směr budování jejich silnic. Ve chvíli, kdy použité látky vyprchají, mravenci se vrátí zpět. Ideální metoda hubení mravenců v kuchyni je použití citronu.

Veškeré puklinky ve stěně, kterými k nám návštěva proudí, musíme pokapat citronem, do rohu místnosti pak umístíme celé plátky tohoto ovoce. Dalším pomocníkem může být černý nebo cayenský pepř. Jeho aroma mravence přímo dráždí. V boji proti hmyzu můžeme použít i octovou zálivku. Připravíme si roztok v poměru 1:1, který rozprašovačem aplikujeme do míst, kudy k nám mravenci chodí do domu.

Jestliže se rozhodneme použít chemické přípravky, máme opravdu z čeho vybírat. Boj proti hmyzu v domácnosti jde kupředu opravdu mílovými kroky. Na výběr máme spreje, postřiky, gely i granuláty. Spreje jsou velice oblíbené a zároveň velmi účinné. Nezapáchají, a proto je můžeme běžně používat v interiéru.

Velmi oblíbeným prostředkem na hubení těchto škůdců je mravenčí bufet. Jedná se o maličkou plastovou nádobu, kam nalijeme roztok, který mravence spolehlivě zahubí. Nestane se tak ihned. Nezvaná návštěva ještě stihne dojít do mraveniště a přenést jed na celé mravenčí hnízdo. Při použití chemických prostředků musíme však dávat pozor na domácí zvířata i malé a zvědavé děti.

Zdroj informací: pasti.cz; dewolf.cz; tetadrogerie.cz; rankito.cz

Publikováno: 24. 6. 2023, Autor: Beata Boháčová, Profil autora: Beata Boháčová