reklama

Náruživá psí sexualita může být problém

Máte doma psího mazlíčka, který se začíná chovat dotěrně nejen k vám, ale i k dětem nebo návštěvám? Při procházce nenechá nepokoji jedinou „psí slečnu“? Máte obavy, zda je jeho chování ještě „normální“, nebo je již za hranou? Pokládáte si čím dál častěji otázku: Jak se dá nadměrná psí sexualita zvládnout? Nemusíte se bát, pokud dodržíte pár postupů, z vašeho náruživce se stane opět společenský parťák, a to nejen do nepohody. Poradíme, jak nejlépe postupovat, na co se můžete připravit a na co vše si dát pozor, aby bylo vše snazší a došli jste k vytouženému cíli.

i (Zdroj: Šárka Miškovská)
Psí sexualita je přirozená, ale může se z ní stát problém. (Zdroj: Šárka Miškovská)

Psí sexualita

Psí sexualita není nijak neobvyklá, především v období jarních měsíců, kdy má většina fen první říji v roce a vzduch je tak načichlý feromony. Jarní touhy psů i fen jsou zcela přirozené. Zvláště ve městech, kde je koncentrace většího množství psů, s tím však mohou nastat i problémy. Pokud se pes začne projevovat „zamilovaně“ může jít po nějaké době o obtěžující chování, které může ovlivnit i jeho zdravotní stav.

Projevy „zamilovanosti“

Pokud nemáte chovného psa, který by mohl nakrýt fenu a ukojit tak své touhy, můžete se někdy s takovým chováním setkat. Pes se začne chovat jinak, než jste zvyklí. Velmi často přestane žrát, je apatický. V bytě nekontrolovatelně pobíhá, vyje u dveří či na balkoně. Pokud je pes na zahradě, snaží se podhrabat pod plotem a za svou láskou co nejrychleji utéci. Velmi často začne naskakovat na nohy a provádí kopulační pohyby nebo si vybere za objekt touhy dítě či nohu návštěvy. Někdy si vyhlédne za „oběť“ plyšovou hračku, polštář nebo deku. Nadměrná psí touha může být často i řadou trapných situací.

Projevy masturbace se týká nejen psů, ale také fen, štěňat a psích dorostenců, avšak jejich snaha není tak urputná jako u psích samců. Rovněž větší problém může nastat u psa, který byl předčasně odstaven, nebo o psího sirotka, který se neztotožňuje s vlastním druhem, ale s člověkem. V každém případě je toto nevhodné chování podmíněno souhrou mnoha faktorů. U těch vnitřních se může jednat o genetiku, fyzickou nebo psychickou kondici. Z vnějších faktorů může jít o výchovu, prostředí nebo příležitost.  

Psí sexualita se projevuje už u štěňat
i (Zdroj: Šárka Miškovská)
Psí sexualita se projevuje už u štěňat

Zdraví

Psu se v tomto období vylučuje velké množství samčího pohlavního hormonu testosteronu. To může mít negativní vliv na prostatu, která se může začít zvětšovat, zanítit se anebo se v ní může rozvinout nádorový proces. U těchto psů se velmi často veterinární lékaři setkávají s hnisavým zánětem předkožky.

Psi velmi často masturbují s plyšovými hračkami
i (Zdroj: Šárka Miškovská)
Psi velmi často masturbují s plyšovými hračkami

Jak se dá zvládnout psí sexualita?

Pokud se pes chová nevhodně, je dobré problém řešit včas. Jakmile se chystá naskočit doma na jiného psa nebo na vaši nohu či jiný předmět, nejprve ho zkuste rozptýlit povelem „sedni", nebo „lehni“ a odměňte jej pamlskem. Rovněž může být povel zákazový, jako je „stop“, nebo „nesmíš“ a následovat musí ihned opět zasloužená odměna. Pokud se projevuje nevhodné chování venku, například při hře s ostatními psy, zkuste jeho pozornost odvést jinam. Hoďte mu jeho oblíbenou hračku nebo jej nalákejte na jeho jinou oblíbenou aktivitu. Feny si velmi často se sexuálními choutkami psa samy poradí. Problém může nastat při setkání většího psa s menší fenkou, pes ji může svým tělem zavalit. Někteří psi masturbují z nudy, proto je vhodné psa dostatečně unavit hrou, sportem nebo procházkou.

Pokud pes obtěžuje fenu naskakováním, umí si velmi často problém sama vyřešit
i (Zdroj: Šárka Miškovská)
Pokud pes obtěžuje fenu naskakováním, umí si velmi často problém sama vyřešit

Nevhodné chování štěněte je velmi nepříjemné, pokud jsou jeho součástí děti, které bere velmi často jako své partnery ke všem možným hrám. Pokud se tedy štěně snaží na dítě naskakovat, rozptylte jeho pozornost hračkou, nezvyklým ostrým zvukem nebo třeba jen zatleskáním. Důležité je štěně zarazit a přesměrovat jeho pozornost na něco jiného. Druhým obdobím nevhodného chování je psí puberta, kdy se utváří budoucí psí sexualita a jejich tělo je rozbouřeno hormony.

Řešením může být kastrace

Pokud je však situace z vašeho pohledu neúnosná, opakuje se několikrát do roka nebo se projevují první známky onemocnění prostaty, je čas začít uvažovat o kastraci. Nemějte obavy, v tomto případě je ke kastraci opravdu dobrý důvod. Pokud jste však přesvědčeni, že tento zákrok pes nezvládne, nebo je k tomu jiný důvod, můžete zvolit místo chirurgické kastrace kastraci chemickou. Jedná se o šetrnou metodu vložením kožního implantátu, který po dobu šesti měsíců uvolňuje látku tlumící testosteron. Určitě si u veterinárního lékaře ověřte, jaký způsob kastrace je vzhledem ke konkrétnímu zdravotnímu stavu psa vhodný. Jistě vám jeho rada usnadní vaše těžké rozhodování.

Zdroj informací: pořad Receptář prima nápadů; hanazertova.cz  

Publikováno: 21. 6. 2023, Autor: Šárka Miškovská, Profil autora: Šárka Miškovská