reklama

9 ověřených tipů co dělat, aby zloději nevyužili vaší nepřítomnosti

Bezpečí domácnosti a ochrana před zloději vyžaduje kombinaci budování zdravých sociálních vazeb v okolí vašeho bydliště a fyzických zabezpečovacích opatření spolu s poplachovým systémem. Mít dobrý vztah se sousedy vám umožní požádat je o pravidelnou kontrolu vašeho domu a sběr pošty. Jedním z jasných signálů vaší nepřítomnosti pro zloděje je například přeplněná poštovní schránka s letáky a dopisy.

i (Zdroj: SSI Group)
Udělejte vše pro to, aby vaše nepřítomnost nelákala zloděje (Zdroj: SSI Group)

1. Parkujte jako obvykle

Jestliže vlastníte automobil a obvykle ho parkujete před domem, nechte ho tam i během dovolené. Prázdné parkovací místo může naznačovat nepřítomnost majitelů.

2. Používejte časovače na osvětlení

Nastavení časovačů na světla v domě může vytvářet dojem, že je někdo doma. Nastavte je tak, aby se zapínala a vypínala ve večerních hodinách, jako byste byli normálně přítomní. Na trhu jsou dnes dostupné i simulátory spuštěné televize, které nepravidelným poblikáváním barevných LED diod po setmění v okně působí stejně, jako kdyby někdo sledoval v pokoji televizi.

3. Dobré vztahy se sousedy a zabezpečení poplachovými systémy

Při zajištění bezpečí domácnosti je třeba kombinovat budování zdravých sociálních vazeb v okolí bydliště s fyzickým zajištěním a poplachovým systémem. Pokud máte dobrý vztah se svými sousedy, můžete je požádat, aby pravidelně kontrolovali váš dům a vybírali poštu. Právě například poštovní schránka plná letáků a dopisů je pro zloděje jasným znamením, že se v domě delší dobu nikdo nezdržuje.

Kromě dobrých vztahů se sousedy a řádného mechanického řešení doporučujeme také zabezpečení formou poplachových systémů. Řešením je instalace profesionálního zabezpečovacího systému a jeho napojení na dohledové a poplachové přijímací centrum. V okamžiku, kdy čidla zaregistrují vniknutí na pozemek či do domu nebo bytu, dispečeři ihned vysílají na místo zásahovou skupinu. Ta vyjíždí na místo obratem, aby zjistila příčinu vzniku poplachu, případně zajistila cizí osoby a ochránila tak hlídaný majetek.

Využijte služeb bezpečnostní agentury
i (Zdroj: SSI Group)
Využijte služeb bezpečnostní agentury

4. Sekejte trávník na dálku

Robotická sekačka je výborným pomocníkem při udržování zahrady v pořádku i během vaší nepřítomnosti. Nastavením sekačky na pravidelné sečení trávníku budete mít stále krásně upravený trávník, což vytváří dojem obývaného domu. Zlodějům se bude zdát, že někdo pečuje o zahradu, a to může odradit jejich nežádoucí zájem.

Robotická sekačka poseče trávu i během vaší nepřítomnosti
i (Zdroj: HECHT MOTORS, s.r.o.)
Robotická sekačka poseče trávu i během vaší nepřítomnosti

5. Využijte automatickou závlahu

Dalším skvělým prvkem automatické zahradní techniky je automatická závlaha. Tento systém zajistí, že vaše rostliny a zahrada budou pravidelně zalévány i během vaší nepřítomnosti. Zdravé a dobře udržované rostliny dávají dojem péče a pozornosti, což může naznačovat, že je někdo v domě přítomen. Pokud nechcete investovat do automatické zahradní techniky, požádejte někoho, aby se postaral o základní údržbu zahrady během vaší nepřítomnosti. Pravidelné sečení trávníku a zalévání rostlin je také pro zloděje znamením, že dům není opuštěný.

Pořiďte si zavlažovací systém
i (Zdroj: HECHT MOTORS, s.r.o.)
Pořiďte si zavlažovací systém

6. Pozor na sociální sítě

Omezte veřejnou prezentaci vaší dovolené na sociálních sítích. Mějte na paměti, že veřejná prezentace vaší dovolené na sociálních médiích nebo ve veřejných diskusích může upoutat pozornost osob, které by neměly vědět, že váš dům je prázdný. O dojmy z dovolené se raději podělte až po vašem návratu.

7. Bezpečností kamery

Samostatnou kapitolou jsou bezpečnostní kamery. Ty mohou mít jak odstrašující účinek na zloděje, tak i potenciálně vyvolat dojem, že v domě se nachází cenné předměty. Jsou-li umístěné viditelně, měly by být směrovány tak, aby každá kamera byla v zorném úhlu jiné kamery a zloděj tak nemohl žádnou nepozorovaně vyřadit z provozu. Nefunkční repliky kamer, které jsou dnes dostupné na trhu, mohou zloději poznat. Není problém se na internetu seznámit s tím, jak vypadají a odhalit, že se jedná o atrapy.

8. Bezpečnostní dveře a okna

Nejdůležitější je samozřejmě kvalitní zabezpečení domu pomocí bezpečnostního kování a dobře uzavřených oken. Otevřená ventilačka u běžného plastového okna se rovná pozvánce do domu. Je velice snadné ji vysadit.

9. Pes, který žije u domu

Máte-li psa, který běžně žije venku na zahradě a máte někoho, kdo se o něj denně postará, dobře rozvažte, zda jej můžete ponechat doma. Pes tak nebude stresován dočasným stěhováním do cizího prostředí a dům ohlídá. Pejsek však nesmí nijak strádat. Je bezpodmínečně nutné, aby si na vašeho pejska dočasný pečovatel udělal denně dostatek času, nestačí pouze pejska nakrmit. Pejsek také musí být na osobu dobře zvyklý, musí ji respektovat a poslouchat. Zkrátka musí to být nejlépe někdo, kdo vás pravidelně a často navštěvuje, koho pes dobře zná a považuje jej za člena rodiny. Zároveň také pes musí dobře snášet vaši nepřítomnost.

Pořiďte si hlídače s odvážným srdcem
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Pořiďte si hlídače s odvážným srdcem

Někteří psi mohou být stresovaní, když jsou odděleni od svých majitelů, a mohou vykazovat chování, které není běžné, mohou vytím a štěkáním obtěžovat okolí, mohou se snažit utéct a vydat se vás hledat. Proto je nutné vzít v úvahu individualitu vašeho psa a jeho potřeby. Je na každém chovateli, aby velice dobře zvážil, zda jeho pes bude dočasnou samotu dobře snášet. Pokud si opravdu nejste jistí a nechcete pejska stresovat, raději jej po dobu vaší dovolené umístěte ke známým, nebo například do psího hotelu, kde o něho bude dobře postaráno.

Tato opatření vám pomohou minimalizovat podezření zlodějů, že váš dům je prázdný. Vždy je dobré mít vytvořenou síť příbuzných, dobrých sousedů a přátel, kteří mohou pomoci při péči o váš majetek během vaší nepřítomnosti.

Zdroj informací: HECHT MOTORS, s.r.o.; SSI Group; Prominent CZ, s.r.o.

Publikováno: 22. 6. 2023, Autor: Redakce, Profil autora: Redakce