reklama

Vyrobte si mandalu z čajových obalů

Mandaly jsou součástí našeho světa, jsou všude kolem nás. Jedná se o kruh, který je tvořen určitým ornamentem. Mandalu si můžete zakoupit malovanou, vyšívanou, z barevných prášků nebo si ji můžete sami vyrobit. Do její výroby se určitě rády zapojí i děti, které budou nadšeně sbírat potřebný materiál. Poradíme, jak si magický kruh vyrobit, nebojte se, není to noc složitého. Výroba mandaly bude z papírových obalů od čajových sáčků.

Výroba mandaly z čajových obalů může být příjemný relax (Archiv FTV Prima, se svolením FTV Prima)

Výroba mandaly

Ruční výroba čehokoliv může být zajímavou zábavou nejen pro děti, ale i pro dospělé. Pokud máte rádi různé čaje, jistě máte doma množství papírových obalů. Pokud tomu tak není, máte o zábavu postaráno. Bude to sice chvíli trvat, než nasbíráte potřebné množství, ale výsledek bude stát za to. Výroba mandaly bude pro vás i děti něčím výjimečným.

Mandala

Mandala znamená v staroindickém obřadním jazyku kruh, oblouk, nebo dokonce magický oblouk či vesmír. Mandala nabízí sebepoznání a je symbolem nadkulturním. Je symbolem jednoty a rovnováhy. Tento výraz do našeho jazyka přenesl psycholog C. C. Jung, který tak spojil východní a západní psychologii. Při vytváření mandaly můžete relaxovat. Její vytváření může být tím pravým relaxačním prvkem k poznání sama sebe, pomocníkem k nahlédnutí do vašeho středu, do místa, kde vládne klid, harmonie a láska. S výrobou mandaly se můžete naučit zpracovávat emoce buď sami, nebo společně s dětmi.

Jednotlivé sáčky skládejte do pravidelných kruhů a lepte je k podkladu lepidlem na papír
Jednotlivé sáčky skládejte do pravidelných kruhů a lepte je k podkladu lepidlem na papír (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Mandala vás dokáže zklidnit díky kruhovému obrazci s harmonickým uspořádáním. Získáte energii tím, že budete prožívat přítomnost. Získáte vhled do svého nitra, a tím snadněji pochopíte, co je dobré změnit, co vám v životě nevyhovuje. Při vytváření pochopíte význam symbolů, zvýšíte si sebevědomí a budete spokojeni sami se sebou. Vyrobený magický obraz mandaly vás může již při pohledu začít „léčit“.

      

Samotná výroba mandaly

U výroby mandaly z čajových obalů od sáčků je nutné dodržet určitou pravidelnost, oproti třeba malované mandale, kde toto není nutné. Je to podobné jako technika origami.

K výrobě budete potřebovat pár věcí, které určitě doma každý najde. Nejdůležitější surovinu pro výrobu mandaly je dostatečné množství čajových obalů. Dále si připravte čistý bílý papír formátu A4, obyčejnou tužku, lepidlo na papír, nůžky a kružítko.

Pro výrobu mandaly si připravte věci, které máte jistě doma
Pro výrobu mandaly si připravte věci, které máte jistě doma (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Nejprve si vezměte papír a přeložením listu papíru vyrobte osnovu tak, že jeden roh přiložíte k protilehlé straně a obráceně přeložíte roh papíru na protilehlé straně. Vznikne vám kříž se středem na papíru ve tvaru obdélníku. Odstřižením nepotřebné části papíru získáte čtverec s potřebným středem, který je podstatný pro další práci.

Nejdříve si připravte složením na papíru potřebný kříž se středem
Nejdříve si připravte složením na papíru potřebný kříž se středem (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Papírové sáčky je potřeba si před skládáním nejprve upravit. Odstřihněte bílé postranní pruhy na každém čajovém obalu, který budete potřebovat k vytvoření mandaly. Tímto se zbavíte postranních částí a obal půjde lépe využít ke skládání. Čajový obal si rozložte a opět jako u papíru si přeložením rohu k protilehlému kraji obalu od čaje vytvořte čtverec, který si odstřihněte. Stejně si připravte a složte i druhý konec tohoto obalu, který na závěr odstřihněte. Stejně postupujte u ostatních sáčků a odstřižené části si dávejte na jednotlivé hromádky.

Odstřihněte bílé okraje sáčků
Odstřihněte bílé okraje sáčků (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Skládat začněte od středu papíru. Jednotlivé obaly, které jsou identické, a budete z nich tvořit první řadu od středu, si jednoduše rozložte na papír. Rohy čtverců jsou proti sobě zrcadlově. Pokrčujte, dokud vám nevznikne pravidelný kruh. Pomoci si můžete kružítkem a lepidlem, aby vám vznikl hrot. Pro další kruh si jednotlivé obaly přeložte tak, aby vám vznikl trojúhelník, který budete vkládat do dalšího kruhu. Opět si pomozte kružítkem a lepidlem pro dodržení pravidelného skládání druhého kruhu, který bude navazovat na první kruh od středu pole.

Mandalu tvoří magický kruh
Mandalu tvoří magický kruh (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Pokračujte vždy přiložením stejných obalů buď složených s hrotem, nebo rozložených a rovnejte je do pravidelného kruhu, jehož obvod se s každým dalším kruhem zvětšuje.

Tip:

Vytvořenou mandalu si můžete vložit do rámu obrazu nebo klipartu a vytvořit si tak krásný obraz na stěnu. Obraz si můžete nechat, nebo jej darovat, vlastnoruční výroba mandaly udělá jistě radost každému.

Zdroj informací: pořad Vychytávky Ládi Hrušky; centrum-mandala.cz

Publikováno: 18. 6. 2023, Autor: Šárka Miškovská, Profil autora: Šárka Miškovská