Zeleň v minimalistickém interiéru má svoje významné místo. Spojuje prostor v jeden celek, dodává mu na útulnosti a zlepšuje kvalitu ovzduší.
Minimalistický interiér vyznává jednoduchost
Zeleň v minimalistickém interiéru je pochopitelně také pastvou pro oko, nicméně k jistým typickým znakům tohoto architektonického stylu musíte vybrat vhodné druhy i nádoby, do nichž je umístíte. Není to ale nic obtížného, stačí si připomenout základní prvky, na nichž je minimalismus postaven.
Jednotlivé součásti takového interiéru se vyznačují jednoduchostí, čistotou tvarů a kvalitou, což v praxi znamená pořídit si méně nábytku, ale třeba klidně designérské kousky. Z materiálů vévodí vedle dřeva především kov, kámen, sklo, kůže a ve větších prostorách také beton. Co se barev týče, architekti rádi hovoří o „svaté barevné trojici“ ve složení černá, bílá a šedá. Jako doplnění k nim se pak v malé míře používají jemné pastelové odstíny dalších barev, které jsou ale v menšině a tvoří spíše kontrapunkt oněm třem hlavním.
V zásadě jde o to, aby váš domov nebyl zahlcen zbytečnostmi, takže mají tento styl v oblibě všichni, kdo nenacházejí zalíbení v klasických „lapačích prachu“, jako jsou nejrůznější dekorace - třeba těžké závěsy, dečky nebo ozdobné figurky. Nicméně cílem není ani pocit prázdna, takže je potřeba prostor vizuálně propojit. K tomu slouží například moderní obrazy nebo fotografie na stěnách a v neposledním řadě právě zeleň v minimalistickém interiéru.
Velké kousky i klasika
Pravidlo, že kvalita převažuje nad kvantitou, platí i v případě květin. Postačí jedna, ale zato krásná a osobitá v každé místnosti. K jednoduchým a čistým tvarům se nejvíce hodí větší rostliny a pak ty s velkými listy. Typickými zástupci této skupiny jsou dracény, palmy, juky, pandány, fíkusy, monstery nebo difenbachie. Krásně se tu vyjímá i exotický banánovník, na němž se můžete při správném pěstování dočkat po čase úrody malých plodů. Hodí se rovněž bonsaje a atraktivní kompozice z exotických tilandsií vytvořené v nádobách z čirého skla.
V menších místnostech, skrytých zákoutích a na okenních parapetech najdete místo pro menší pokojové rostliny jako maranty, mučenky, bromélie a také naprostou klasiku v podobě orchidejí. Ale v běžných bytech, které nejsou nijak prostorné, se můžete spolehnout i na oblíbenou africkou fialku nebo některý ze sukulentů a kaktusů.
Jednoduché květináče a málo barev
Klíčové je také to, do čeho zeleň v minimalistickém interiéru umístíte. I tady se držte jednoduchých tvarů a střídmých barev. Většina květináčů by měla být v neutrálních odstínech, nejlépe jednom nebo dvou. Doplnit je lze dvěma až třemi kousky ve výraznějším tónu, třeba v tyrkysovém nebo fuchsiovém. Zcela nevhodné jsou zdobené nádoby rustikálních tvarů, ale dobře vybraný květináč v moderním etnostylu dodá prostoru zajímavý rozměr.
Zdroj informací: kvetinarstvi-galerie.cz; westwing.cz; awoxo.cz
Publikováno: 22. 6. 2023, Autor: Romana Slaninová, Profil autora: Romana Slaninová