Moderní design našich obývacích prostor může mít mnoho podob. Do popředí se místo klasické sedací soupravy nebo samotných křesel dostávají sedací vaky, nafukovací nábytek nebo závěsná křesla. Jejich pořízení do bytu má ale svoje specifika.
Závěsná křesla do interiéru
Téměř v každém obývacím pokoji lidí středního a pozdního věku nalezneme typický nábytek – sedací soupravu, tedy jedno či dvě křesla a gauč, případně trojkombinaci křeslo + dvoj- či trojsedačku. Samozřejmě, je to nábytek, bez kterého se dnes už asi neobejdeme. Mladší generace ale už vsází na modernější alternativy, jako jsou sedací vaky, závěsná křesla, houpačky, hamaky nebo skládací a nafukovací nábytek.
Jak vyrobit designové křeslo? Jedině s návodem Pepy Libického
Zastavíme se právě u závěsných křesel. Závěsné křeslo, které vypadá jako kukaň, můžeme umístit kamkoliv v bytě, kde se stane nejen hravým doplňkem, ale především perfektním místem odpočinku. Nezabere mnoho místa a hodí se i do menšího bytu. Závěsná křesla při sezení nabízejí dostatečnou oporu. Jsou vhodná i pro osoby s omezenou pohyblivostí.
Závěsná křesla jsou převážně zahradní nábytek pro odpočinek, ale jsou konstruována i pro interiéry. Existuje mnoho typů závěsných křesel, které se liší tvarem, materiálem a velikostí. Křesla jsou standardně konstruována pro jednu dospělou osobu, ale existují i taková, kam se pohodlně vejdou dvě dospělé osoby nebo i tři děti.
Jedním takovým typem je interiérové závěsné křeslo ve stylu vajíčka, tradičního křesla nebo sítě. Dělají se v provedení pro jednoho nebo pro 2 s pevnou nosnou konstrukcí, nebo bez konstrukce se zavěšením na strop.
Skandinávské typy závěsných křesel mají rozpěrku z tvrdého masivního dřeva, tělo je tvořeno vyplétanou sítí, která se přizpůsobí každému, kdo se do křesla usadí. Nabízí maximální pohodlí.
Upevnění závěsného křesla
Na výběr máme ze dvou možností. První jsou závěsná křesla do stojanu, který postavíme kamkoliv, a uchycení už víc řešit nemusíme. Před zakoupením si však musíme vždy ověřit, že vybraný model skutečně obsahuje konstrukci (stojan) a že se nejedná pouze o ilustrační fotografii. Stojan na závěsné křeslo lze totiž dokoupit zvlášť a v případě, že nám nevyhovuje uchycení ze stropu, můžeme původně bezstojanový model přeměnit na samostatně stojící.
Druhou možností jsou závěsná křesla do stropu nebo na trám, která ale vyžadují dostatečně pevný kotvicí bod. Tyto modely, ať už vajíčkové výplety, vaky, nebo textilní sedátka bývají cenově dostupnější než pevné konstrukce se stojanem.
Prvním krokem bude, když si necháme odborně zkontrolovat nosnost a materiál stropu. K samotnému upevnění použijeme tzv. chemické kotvení. Kromě potřeb pro vytvoření chemické kotvy si pořídíme ještě rozpínací hmoždinku s půlkruhovým hákem, případně s karabinkou.
Chemická kotva
Chemická kotva, nebo také chemická hmoždinka, je univerzální kotvicí prostředek na bázi pryskyřice. Tvoří ho dvě husté tekuté složky, které jsou odděleny v kartuši a při aplikaci se smíchají a začnou tvrdnout. V rychlém čase po aplikaci vytvoří tato pryskyřice efektivní, pevný a chemicky odolný spoj. Jde o spolehlivý způsob, jak zachytit extrémní zatížení v betonu, pórobetonu nebo ve zdivu, aniž bychom do kotevního podkladu vnášeli napětí. Uplatní se tak především v narušeném zdivu a tam, kde by hrozilo poškození zdi od pnutí z klasických hmoždinek, například blízko rohů.
Stačí vyvrtat díru, vysavačem nebo smetáčkem ji očistit od prachu a pomocí pistole ji vyplnit hmotou z kartuše. Pak už jen stačí do otvoru vešroubovat rozpínací hmoždinku s hákem, nebo karabinou a zavěsit křeslo.
Odborníci doporučují zavěšovat křesla výhradně na strop z masivního dřeva či betonu zhruba do výšky 1,95 m. Výšku sedáku nad zemí vyladíme asi na 50 cm, abychom bezpečně dosáhli nohama na zem.
Rychlé tipy při kotvení:
- Křesla se zavěšují pouze na jeden, maximálně na dva body.
- Vždy si musíme ověřit, že vybrané místo pro křeslo je dostatečně pevné a bezpečné. Nejlépe poslouží pevný vyzrálý beton, nebo zdravé a silné trámy z hustého dřeva.
- V balení jsou obvykle hmoždinky do betonu. Na dřevěný trám si musíme dokoupit vhodné vruty do dřeva s hrubým závitem.
Závěs by měl mít i karabinu, případně karabinu s ložiskem na otočném kloubu. Takto půjde křeslo snadno sundat. Pro snadné nastavení délky závěsu je jeho součástí navíc prodlužovací řetízek, aby bylo možno zajistit nastavení délky. V obchodech nabízené závěsné prvky mají vždy uvedenou nosnost a obsahují také návod i doporučení, pro jaký nábytek jsou vhodné.
Nosnost závěsných křesel
Nosnost závěsných křesel se většinou pohybuje od 90 do 130 kg. Měli bychom přitom počítat s rezervou alespoň 20 kg. 80kg člověk by měl proto vybírat ideálně 100kg nosnost. Proč rezerva? Abychom měli jistotu, že nás závěsné křeslo unese i v případě, že se do něj usadíme s knížkou, skleničkou nebo domácím mazlíčkem (ovšem v případě, že chováme mastifa, si do takového křesla sedat nebudeme).
Kromě nosnosti a již výše zmíněného způsobu ukotvení závěsného křesla bychom si pak měli vybrat materiál. U konstrukce, na kterou křeslo zavěsíme, lze vybírat mezi kovem a dřevem, z čehož kovová konstrukce je obvyklejší. Samotné křeslo pak může být plastové, látkové, z umělého ratanu, ze sítě, dřevěné, pletené (např. v macramé stylu). Zde je výběr už opravdu jen na nás.
Publikováno: 8. 6. 2023, Autor: autor: Martina Pilzová