reklama

Ložní prádlo, oblečení i obuv si zaslouží tu nejlepší péči. Jak na to?

Drahé prádlo, ložní prádlo i choulostivé tkaniny si zaslouží tu nejlepší péči. Nemusíte však nutně vyhledávat profesionální čistírnu a prádelnu. Pračky, sušičky a sušicí skříně nabízejí ideální řešení pro všechny situace. Tato zařízení jsou připravena postarat se o luxusní kousky, každodenní malé i velké prádlo, a dokonce i o sportovní oděvy. Navíc se mohou starat i o obuv, rukavice a tašky.

i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Nebojte se praní ložního prádla a ostatních choulostivých textilií (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Šetrná péče o ložní prádlo, jemné prádlo a košile

Luxusní prádlo si zaslouží dokonalou péči. Ložní prádlo, hedvábné pyžamo, delikátní spodní prádlo, košile na míru nebo extravagantní svetřík z kašmíru - to všechno potřebuje šetrné zacházení, aby se při praní a sušení nepoškodilo, neodřelo a nesrazilo. Ideální je proto použít program pro ruční praní nebo praní košil, který šetrně vypere prádlo z jemných tkanin a vlny při mírné teplotě.

Praní prádla je povinnost, kterou si rozhodně můžete užít
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Praní prádla je povinnost, kterou si rozhodně můžete užít

Velmi důležité je použít správný prací prostředek pro jemné prádlo, nejlépe na přírodní bázi, vyhnout se aviváži a prostředek správně nadávkovat. Velmi častou chybou je totiž příliš velké množství detergentu a ještě většího množství aviváže, která jemným a pružným vláknům nesvědčí. Prádlo nevratně změní svoji strukturu.

Proto jsou pračky ASKO vybavené automatickým systémem dávkování AutoDose a chytrým systémem DoseAssist, což je vlastně skrytý asistent, který vám doporučí správné množství detergentu na základě množství vloženého prádla, úrovně znečištění, tvrdosti vody, zvoleného programu a teploty prací lázně. Systém šetří nejen vaše prádlo, ale i peněženku a životní prostředí.

O dokonalé sušení jemného prádla a košil se postará sušicí skříň. Nevyužívá totiž na rozdíl od sušičky mechanické sušení, které by mohlo třením prádla o sebe citlivá vlákna opotřebit. Suší pouze pomocí proudu vzduchu, který odvádí zbytkovou vlhkost. Stejně, jako když sušíte prádlo venku. I přes své kompaktní rozměry zvládne usušit tolik prádla, kolik byste obvykle umístili na prádelní šňůru dlouhou 16 m. Oblečení usušené na ramínku bude zase jako nové a můžete je rovnou uložit do skříně nebo prádelníku.

Vsaďte na moderní spotřebiče
i (Zdroj: ASKO a.s.)
Vsaďte na moderní spotřebiče

Jak se postarat o záclony

I praní záclon má svá pravidla. Před praním je potřeba odstranit všechny háčky a kroužky, a záclony vložit do pračky tak, aby měly dost místa, tedy rozhodně nepřeplňovat. Zvolte program pro jemné prádlo s chladnou nebo mírně teplou vodou.

Když chcete, aby byly záclony krásné, hebké a splývavé, platí to stejné, jako u jemného prádla: nepřekračujte doporučené množství pracího prostředku. Použijte opět jemný prací prostředek, případně nebělicí odstraňovač skvrn. Využijte systém automatického dávkování, který vám zabrání udělat zbytečnou a nákladnou chybu. Vyprané záclony je možné buď rovnou zavěsit, nebo usušit v sušicí skříni.

Nemáte dostatek prostoru na sušení?
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Nemáte dostatek prostoru na sušení?

Jak prát ručníky a ložní prádlo

Ručníky je potřeba prát velmi často, nejméně po týdnu, ložní prádlo po dvou týdnech. Většina lidí je pere jako bavlněné prádlo při 60 °C. Pokud však máte kvalitní a drahé ručníky a ložní prádlo z jemných přízí, je třeba s nimi zacházet jako s jemným prádlem: buben nepřeplňovat, prát šetrně při teplotě 40 °C pomocí detergentu na jemné tkaniny, který případně doplníte jemným dezinfekčním prostředkem na přírodní bázi a opět nepřekračovat doporučené dávkování.

A jak docílit toho, aby byly ručníky heboučké a nadýchané a ložní prádlo jemné a beze skladů? Odpověď zní – je třeba kvalitní sušička prádla s tepelným čerpadlem, která prádlo šetrně vysuší a vlákna proudícím vzduchem vyrovná, změkčí a oživí.

Jak prát oblečení po adrenalinových sportech

Sport je báječná věc a pomáhá udržet v kondici nejen tělo, ale i mysl. Je proto skvělým relaxem, když patříte k velmi vytíženým lidem. A jak zařídit, aby byly znečištěné bundy, funkční trika, kalhoty, ale i promáčené boty a rukavice připraveny na další dobrodružství?

Praní zvládne opravdu každý
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Praní zvládne opravdu každý

Praní sportovního prádla:

  • Použijte správný prací prostředek: Volte šetrný prací prostředek určený pro sportovní prádlo. Mějte na paměti, že příliš silné prací prostředky mohou poškodit technické materiály a odstranit jejich speciální vlastnosti, jako je vodoodpudivost nebo prodyšnost.
  • Obracíme naruby: Při praní sportovního prádla se doporučuje obracet ho naruby. To pomůže chránit tisk a grafiku na oblečení a snižuje opotřebení vnějšího povrchu.
  • Použijte správný program a teplotu: Většina sportovního prádla může být prána v programu pro jemné prádlo nebo v jemném cyklu pračky. Dodržujte doporučenou teplotu na etiketách. Obecně platí, že nižší teploty jsou šetrnější k materiálům.

A jak všechno perfektně vysušit? Opět vsaďte na sušicí skříně. Ostatně, ve Skandinávii je najdete skoro v každé rodině, která žije sportem, rybaří nebo je jakkoliv spojená s přírodou. Sušicí skříně se postarají nejen o vše, co můžete pověsit na ramínko, ale také o promočené kožené boty, rukavice, tašky apod.

Zdroj informací: ASKO a.s.

Publikováno: 17. 6. 2023, Autor: Redakce, Profil autora: Redakce