Čerstvý vzduch v domácnosti je něco, co bereme jako samozřejmost. Ale samozřejmost to není. Mnoho našich bytů a domů disponuje vzduchem, za který by se nemusela stydět chemička nebo spalovna. A přitom mnohdy stačí jen cíleně vyvětrat. Nebo si pořídit čističku vzduchu.
Čističky vzduchu v našich domácnostech
Některá města v ČR mají problém se smogem natolik, že není možné v exponovaných dnech vycházet ven nebo větrat. Je to problém, který je potřeba řešit. Mohou ho řešit jak velké společnosti, tak i jednotlivci. Pravda, jednotlivec asi smogovou situaci nevyřeší, ale může prospět sám sobě. A to tím, že si zajistí čistý vzduch alespoň sám doma. Pokud není možné větrat, mohou se domácnosti spolehnout na čističky vzduchu.
Pokud to dispozice a umístění vašeho bytu dovolují, nejprve se naučte správně větrat. Jsou samozřejmě místa a situace, kdy větrat nelze.
Předpokládejme, že za okny vašeho bytu nepanuje stejná atmosféra jako v New Yorku. Naučte se správně větrat a máte o čistý vzduch v bytě postaráno. Nevěřili byste, jaký koktejl bakterií, polétavých částic, prachu a "kdesi cosi" se může během jednoho dne bez otevřeného okna nebo ventilace vytvořit. A toto všechno, třebaže to pouhým okem nevidíte, dýcháte.
A přitom (za předpokladu, že nemáte pod okny čtyřproudou dálnici nebo továrnu na umělá hnojiva) stačí, když denně otevřete okna v celém bytě a pořádně díky průvanu vyvětráte. V zimě postačí dokonce otevřít jen na několik minut, abyste se nepřipravili o teplo.
Jsou ale případy, kdy se větrat nedá. V takových případech byste se měli o čerstvý vzduch postarat jiným způsobem, zvlášť pokud vy nebo někdo z rodiny patří mezi alergiky. Nabízí se vyzkoušet čističku vzduchu. Protože jich je na trhu celá řada, měli byste mít představu, co od takové čističky očekáváte.
Čistička vzduchu v interiérech by měla být především výkonná, ale zároveň tichá. Aby skutečně dokonale vyčistila vzduch v jednotlivých místnostech, neměla by vás rušit. U velké většiny čističek probíhá čištění vzduchu s účinností až 96 % naprosto nehlučně. Dalším kritériem by měly být nulové náklady na výměnné filtry. Co se týče filtrů, můžeme vybírat mezi filtry vyměnitelnými, nebo čistitelnými.
Víte, co je to elektronový vítr?
Představte si, že cirkulaci vzduchu v přístroji zajišťuje soustava elektrod, které pohybují vzduchem pomocí tzv. elektronového větru, čímž nahrazují hlučné ventilátory. Elektronový vítr je v podstatě synonymum pro ionizátor. Ten vypouští do vzduchu anionty vzduchu, které přisedají na částice prachu všech velikostí. Prach získá elektrostatický náboj a začne se jako magnet přitahovat k sobě. Jak se shlukuje stále víc částic, nabírá prachový shluk na váze. Těžký prach už nevíří vzduchem. Klesá k zemi, kde nás neobtěžuje, nebo ho přitáhnou sběrné disky na čističce.
Kromě používání čističek vzduchu či intenzivního větrání byste měli eliminovat zdroje prachu v domácnostech. Například častěji vysávejte koberce, případně je nahraďte lépe udržovatelnou podlahovou krytinou. Častěji vyklepávejte, vysávejte a perte přehozy, látkové závěsy i záclony, dětské hračky (plyšáky) a podobně.
Taková opatření by měly přijmout především domácnosti s malými dětmi, se seniory, zdravotně znevýhodněnými lidmi a z nich pak zejména domácnosti astmatiků a alergiků. Každý zdroj prachu a alergenů je pro ně obzvlášť špatný a záruka čistého vzduchu je pro ně prioritou.
Zdroj informací: pořad Receptář prima nápadů, rubrika Moderní bydlení; HÖGNER s.r.o.
Publikováno: 13. 6. 2023, Autor: Martina Pilzová, Profil autora: Martina Pilzová