Hlavním problémem invazivních druhů živočichů je jejich rozpínavost na úkor původních druhů. Tyto invazivní druhy nemají přirozené nepřátele – predátory, kteří by jejich počet korigovali. Svým rozpínáním vytlačují původní druhy a jsou nepříjemné nejen pro člověka, ale i pro zvířata. Nepříjemný hmyz beruška východní je klasickým představitelem invazivního druhu, který se nebojí obtěžovat svými hejny nejednu domácnost. Poradíme, jak asijskou berušku rozpoznat a jak se před její invazí účinně bránit.
Nepříjemný hmyz na seznamu invazivních druhů
Invazivní druhy živočichů lze vyhledat na „unijním seznamu“ (vznikl na základě nařízení EU), který obsahuje seznam konkrétních druhů, mezi které patří i nepříjemný hmyz v podobě berušky asijské. Tyto druhy mají závažný nepříznivý dopad na biologickou rozmanitost, lidské zdraví a hospodářství. Podmínkou zařazení do seznamu je tak skutečnost, že musí prokazatelně přežívat a šířit se a musí se nacházet v biogeografické oblasti společně alespoň dvou států EU.
Beruška asijská
Oficiální název nepříjemného hmyzu je slunéčko východní (harmonia axyridis) nemá jednoznačné zbarvení, vykytuje se od světlé oranžovo–načervenalé variantě s devatenácti tečkami až po formy, které jsou bez teček. Některým se slévají do větších skvrn. Počet a uspořádání teček je dáno teplotou, kde se slunéčko líhne. Čím teplejší oblast, tím jsou tečky méně patrné, nebo úplně mizí. Vzácně se může vyskytovat černá forma s červenými tečkami, nebo se dvěma červenými skvrnami, či čtyřmi skvrnami. Sameček má horní pysk bílý a samička černý. Larvy poznáte podle černé barvy s oranžovými trny po bocích zadečkových článků. Černé trny má larva prakticky po celém těle, jen malá část bývá zbarvena do oranžové.
Tato slunéčka dorůstají do velkosti 6-9 mm. Snadná záměna je za slunéčko dvojtečné, které však dorůstá jen do velkosti 3,5-5,5 mm nebo za slunéčko velké, které má ale charakteristicky zbarvené tečky orámované světlým lemem.
Dospělí jedinci žijí 30-90 dnů v závislosti na teplotě a setkat se s nimi můžete už brzy zjara. Velmi dobře se množí a jediná samička je schopna naklást 2 000 vajíček. Slunéčka východní jsou velmi žravá oproti našim původním druhům. Nepohrdnou vajíčky motýlů ani vajíčky zlatooček i jiných slunéček. Pokud nemají dostatek potravy, napadají ovoce, které poškozují. Na zimu se schovávají do kůry stromů, kde přezimují do jara. Nepohrdnou však ani lidskými obydlími, na které pořádají nálety.
Původní domovinou těchto slunéček je východní Asie. Prvotně byla prospěšná pro vysokou schopnost likvidovat škůdce a začala se hojně vypouštět na pole v mnohých zemích světa, především v severní Americe. Počátkem 21. století se začala vypouštět i v Evropě, nejprve v Beneluxu a Německu. V České republice byla poprvé nalezena v roce 2006.
Tento nepříjemný hmyz se množí 13× rychleji než slunéčko sedmitečné a zanechává po sobě hořkou chuť, kterou znehodnocuje například vinnou révu. Neexistuje živočišný druh, který by se tímto druhem slunéčka živil. Uvolňuje jedovatý alkaloid a zapáchající metoxypyrazin, který je velmi nepříjemný pro alergiky. Tato beruška nepříjemně štípe a je agresivní. Nejčastěji místo kousnutí zčervená a projeví se vyrážka nebo svrbění, ale může dojít i k nebezpečnému onemocnění krve. U zvířat dráždí sliznice.
Jak odpudit slunéčka východní?
Ruční sběr nic nestojí až na ochranné rukavice, které doporučujeme určitě použít. Sbírejte je do hluboké nádoby a hlídejte je, ať vám neutíkají. V chladnějším počasí jsou méně aktivní a můžete je namést na lopatku a vyhodit ven nebo je můžete utopit v nádobě naplněné vodou.
Pro odpuzení z domácnosti zkuste vyzkoušet svíčku s vůní citrusu nebo moruše nebo citrusový postřik z vody a esenciálního citrusového oleje. Postřik může být i mátový složený z vody a mátového éterického oleje. Octový postřik připravíte z vody a 8% octa poměrem 1:1.
Vysátí vysavačem můžete využít, pokud jej nastavíte na nižší sací výkon a vzhledem k znečištění a nepříjemného zápachu z tekutiny, které berušky vypouští, použijte nějaký starý.
Na plácačku na mouchy raději zapomeňte, uděláte více škody než užitku. Stejně tak opatrně s použitím chemických postřiků, které můžete vdechnout. Pokud se berušky snaží dostat na zimu do úkrytu vašeho domu, raději omezte větrání, použijte síť do oken a vyčkejte pár dnů, než si najdou úkryt jinde.
Na zahradě na ochranu úrody mohou být užitečné mechanické pasti nebo chemické postřiky určené na odpuzení hmyzu, nikoliv berušek. Na površích zanechává žlutooranžovou tekutinu, která se špatně smývá a nepříjemně zapáchá.
Zdroj informací: ochranazvirat.cz; veselebydleni.cz; naturabohemica.cz
Publikováno: 15. 6. 2023, Autor: Šárka Miškovská, Profil autora: Šárka Miškovská