reklama

Jarní údržba pro vaše okna

Máte nová okna a domníváte se, že nepotřebují žádnou zvláštní péči? Chyba lávky. I nová okna potřebují pravidelnou údržbu, aby vám dobře sloužila a byla krásná jako na začátku. Jakou péči tedy potřebují?

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Okna důkladně omyjte

Dvakrát ročně okna umyjte. Držte se následujících rad a okna budou dlouho krásná.

  • Na rámy, křídla i zasklení vám postačí voda s běžným saponátem, hadr, čistič skel a čistý hadřík na vyleštění oken beze šmouh.
  • Nikdy okna nemyjte na sucho, mohli byste je poškrábat. Nejen, že okna budou poškozená, ale prach se na nich bude také rychleji a snadněji usazovat.
  • Nepoužívejte drsné houbičky, abrazivní čističe, ředidla či jiné chemikálie na rámy oken.
  • Když venku mrzne, na mytí oken zapomeňte. Sklo by mohlo při použití příliš horké vody prasknout a krom toho – ani většina čistících prostředků není pro nízké teploty přizpůsobena.
  • Omyjte okna také uvnitř rámů a křídel.
  • Zkontrolujte odtokové kanálky, musí být čisté a volně průchozí.
okna v novostavbě
i (Zdroj: Vekra.cz)
I nová okna potřebují pravidelnou údržbu, aby vám dobře sloužila a byla krásná jako na začátku

Náš tip: Pokud ale okna opravdu nutně potřebujete vyčistit, když je venku mráz, použijte jen lokálně třeba roztok do ostřikovačů.

Když si s nečistotami nebudete vědět rady, poraďte se s výrobcem. Byla by škoda okna neodborným zásahem poničit.

Zkontrolujte těsnění

Těsnění odpovídá za tepelnou i zvukovou izolaci. V momentě, kdy je vytržené z drážky nebo jinak poškozené, je nutné ho vyměnit. Okna s poškozeným těsněním nedostatečně chrání teplo a klid ve vašem bytě.

  • Při mytí oken tedy očistěte i těsnění, jednou za rok ho potřete glycerinem nebo silikonovým olejem.
  • Vyzkoušejte jeho pružnost – Když ho zmáčknete, mělo by se vrátit do původního tvaru a objemu. Pokud tomu tak není, je čas na výměnu.
  • Máte těsnění ztrouchnivělé, poškozené nebo vytržené? Vyměňte ho za nové.
údržba kování u oken
i (Zdroj: Vekra.cz)
Při údržbě oken je nutné vždy věnovat pozornost i kování

Promažte kování

Je zodpovědné za správnou funkci okna. Jednou za rok byste ho měli promazat. Stačí kápnout trochu silikonového oleje do otvorů vyznačených na kování oken. Pár kapkami oleje promažte i všechny čepy a pohyblivá táhla kování. Nepoužívejte minerální oleje, stolní olej nebo oleje s přísadou kyselin či jiných látek.

Nebojte se ani seřízení oken. U moderních oken to není vůbec složité. Postačí vám imbusový klíč, návod k seřízení od výrobce a trocha zručnosti. Složitější systémy si ale raději nechte seřídit odborníkem.

Správné seřízení oken je třeba prověřit zejména u novostaveb, které se časem sesedají a na to reagují i okna.

i (Zdroj: Vekra.cz)
Rámy dřevěných oken je vhodné ošetřit speciálním balzámem

Dřevěná okna navíc ošetřete speciálním balzámem na dřevo

Okna ze dřeva jsou o něco málo náročnější. Kromě výše uvedeného je důležité ošetřit i jejich rámy a křídla vhodným balzámem. Nanášejte ho při teplotách 5-25°C a dejte si pozor, ať na ně nesvítí přímé slunce. Objednejte si ho u výrobce oken. Zacelí mikrotrhlinky, oživí lazuru a okna budou zase jako nová. Navíc tak výrazně prodloužíte životnost lazury.

Publikováno: 3. 6. 2019, Autor: Redakce, Profil autora: Redakce