reklama

Designové topení může být jedinečným prvkem interiéru

Topné těleso už nemusí být vaší noční můrou a železnou obludou, která straší pod každým oknem, ale designovým prvkem každé místnosti. Designová topná tělesa jsou v nabídce v různých tvarech, mnoha barvách a designech. Navíc jsou díky novým technologiím téměř bezúdržbová.

Designové topení je jedinečným prvkem v interiéru (Zdroj: Depositphotos.com)

Designová topná tělesa mohou mít různá provedení, profily mohou být umístěny buďto vodorovně anebo svisle. Některé společnosti nabízí jejich doplnění například zrcadlem. Ovšem i klasická topení s žebry se stále prodávají jako retro varianty, ale už v lepším technologickém a materiálovém provedení a mohou být do některých prostor stále vhodnou variantou. Nová topná tělesa jsou také v provedení plochém, které bude působit velmi čistě, protože nemají viditelné žádné spáry ani body. Další možností je kryty topení z dřevěné dýhy, která dokonale zapadnou do každého interiéru a budou jedinečným prvkem.

litinová žebrová topná tělesa
I litinová žebrová topná tělesa mohou být nejenom funkčním, ale i krásným a stylovým doplňkem mnoha míst (Zdroj: Depositphotos.com)

Stěnová topná tělesa

Designová topná tělesa lze klasicky umístit na stěnu. Moderní je nyní nevolit pro zavěšení prostor pod oknem, ale na stěně třeba vedle okna. Je to nejenom originální, ale také praktické například pokud potřebujete umístit radiátor v místnosti, kde máte třeba francouzská okna. Také je možné zvolit variantu vestavěného radiátoru do stěny, respektive do niky, za skříň a podobně, kde nebudou svou přítomností rušit vůbec.

Stojanová topná tělesa

Další možnosti nabízí designová topná tělesa, která je možné postavit samostatně. Na podlahu, lavici, nebo třeba kolem sloupu. Tyto moderní přístroje jsou vhodné zejména do kombinace s tepelnými čerpadly i jinými technologiemi, které využívají nízké teploty. Navíc některá z těchto těles umí sloužit k vytápění i ochlazování. Některé designové kusy nejsou kovové, ale jsou opatřeny kryty z dřevěné dýhy, které dávají topnému tělesu zcela jiný rozměr.

Stojanový radiátor
Stojanový radiátor je vhodný do míst, kde nelze topení zavěsit na stěnu, případně je třeba využít prostor spíše do šířky, než do výšky (Zdroj: Depositphotos.com)

Podlahová topná tělesa

Tato designová otopná tělesa lze instalovat do podlahy, šachty, kde jsou kryty mřížkou a lze po nich bez obav chodit. Jsou vhodné zejména do místností s velkými prosklenými plochami, kde není dostatek prostoru pro umístění radiátoru na zeď nebo na podlahu. Krycí mřížky mohou být kovové nebo dřevěné.

radiátor umístěný do šachty v podlaze
Do zimních zahrad či místností s velkými prosklenými plochami, francouzskými okny, je vhodnou volbou radiátor umístěný do šachty v podlaze (Zdroj: Depositphotos.com)

Koupelnová otopná tělesa

Samostatnou kapitolu tvoří designová topná koupelnová tělesa – povětšinou ve formě žebříků k pohodlnému sušení ručníků, ale také k vyhřátí místnosti, ve které třeba v panelákovém bytě radiátor nenajdete, a doba elektrických přímotopů v koupelnách už také pominula. Od svého vzniku jsou tak jejich oblíbenou součástí. Tyto radiátory jsou k dispozici v tradičním trubkovém provedení vzhledu žebříku, ale také i v jiných tvarech, s lištami o čtvercovém či obdélníkovém průřezu, s tenkými, silnými či plochými prvky, v deskovém provedení i mnoha dalších variantách.

Otopné žebříky v koupelnách
Otopné žebříky v koupelnách se ve svém designu už také pohnuly a jsou mnohdy opravdu jedinečnými doplňky (Zdroj: Depositphotos.com)

Designová koupelnová topná tělesa a trubkové radiátory využijete v koupelnách nejen k sušení ručníků a utěrek, ale také k ohřívání prostoru. Díky moderním technologiím mohou být nejenom funkčním, ale také estetickým vybavením místnosti.

topné těleso deskového provedení
I v koupelně lze použít topné těleso deskového provedení, díky příslušenství může i to sloužit k sušení ručníků (Zdroj: Depositphotos.com)

Dalším moderním a designovým prvkem v koupelně či šatně mohou být sušáky ručníků či vysoušeče obuvi. Sušáky na ručníky mají výhřevná ramena, která efektivně vysouší textilie. Vysoušeče obuvi  umožňují i horizontální vysoušení vysokých bot, což se hodí samozřejmě v zimním období u kozaček, holínek, lyžařských bot či sněhulí.

Trubková topná tělesa
Trubková topná tělesa také prochází vývojem a jsou k dostání v mnoha tvarových i barevných provedeních (Zdroj: Depositphotos.com)

Barvy a vzhled

Designová topná tělesa nejsou designovými jen díky svým tvarům a možnosti umístění, ale také možným výběrem z mnoha barev, v nabídce jsou i kryty z dřevěné dýhy v několika variantách, některé společnosti nabízejí i možnost nechat si na radiátor nechat natisknout svůj vlastní vzor nebo si vybrat z jejich nabídky. Použit lze fotografie, loga, reprodukovaná umělecká díla nebo cokoli dalšího vás napadne. Zapadnou tak dokonale do každé místnosti.

Topná tělesa s plochými deskami
Topná tělesa s plochými deskami je možné mít v téměř jakékoli barvě i designu, navíc skvěle díky své jednoduchosti zapadnou do prostoru (Zdroj: Depositphotos.com)

Moderní designová topná tělesa dokáží dodat místnosti onu proslulou třešničku na dortu. Mohou být výrazným doplňkem, téměř uměleckým dílem, nebo také decentním vybavením, které do prostoru přirozeně zapadne. Záleží jen na vaší volbě a fantazii.

Publikováno: 2. 6. 2019, Autor: Lenka Tajbrová, Profil autora: Lenka Tajbrová