reklama

Jak vybírat bytový textil

Bytový textil není pouze závěs, záclona nebo přehoz přes sedačku, tato kategorie je mnohem rozsáhlejší. Vybírání textilu je také velmi zodpovědným úkolem. V konečném výsledku dokáže dost výrazně ovlivnit vzhled celé místnosti. Bytový textil byt zkrášluje a rovněž ho udržuje v čistotě. Investice do bytového textilu se rozhodně vyplatí. Je tou nejsnadnější a nejrychlejší reálnou změnou, kterou můžete provést za poměrně málo peněz.

i (Zdroj: Depositphotos.com)
Bytový textil nám zpříjemní bydlení (Zdroj: Depositphotos.com)

Co je bytový textil

Pod všeobecným pojmem bytový textil se toho poměrně dost skrývá. Jde o rozličné textilní výrobky, které slouží k zařízení i k zútulnění obytných prostor. Bytový textil má praktickou, čili funkční nebo dekorativní roli. Bytový textil může být přitom vyroben tkaním, pletením, šitím, vázáním, háčkováním nebo i jinými technikami. Patří sem i netkané textilie. Do této kategorie náleží polštáře, potahy, deky, záclony, závěsy, ubrusy, podlahové krytiny, ručníky, osušky, utěrky a také i lůžkoviny. Všechny tyto produkty přispívají k tomu, aby se vám dobře bydlelo a cítili jste se doma příjemně.

Polštáře
i (Zdroj: Depositphotos.com)
Bytový textil - to jsou i polštáře

Trendy bytového textilu

Módní trendy se netýkají pouze oblečení, ale i bytového textilu. Pakliže se řídíte módou a zajímáte se o trendy, jistě vás bude zajímat, jaké trendy se v této sféře objeví letos. Barvou tohoto roku se stala korálová, která se dost výrazně odráží i v interiéru. Setkat se s ní proto letos můžete na závěsech, polštářích, dekách, přehozech, osuškách i lůžkovinách. Textilie, které jsou letos in, však nemusí být pouze korálové, návrháři se při své tvorbě inspirovali padesátými a šedesátými léty minulého století, což vedlo k tomu, že je v módě rovněž i tmavě šedá, přírodní stříbrná, pudrová, lila, mátová, modrá, hořčicově žlutá, ultrafialová, růžová a bohatě zlatá. Tyto barvy jsou letos spojeny se zajímavými vzory ve stylu art deco nebo á la MC Escher. Na scéně se rovněž objevují trojrozměrné vzory a potisky a dále pak výrazná struktura látek. U ubrusů a lůžkovin letos bude vést damašek.

Obývací pokoj
i (Zdroj: Depositphotos.com)
Bytový textil výrazně ovlivňuje vzhled obývací pokoje

Jak vybrat ubrus

Ubrus na vašem jídelním stole by měl ladit se stěnou místnosti, kde stůl stojí. Ladit by měl i se závěsy nebo doplňky v místnosti. Pozor, vyhýbejte se bílému ubrusu a dalším světlým variantám, není to příliš praktické. Zvlášť, když máte doma malé děti. Pro ochranu ubrusu pořiďte i prostírání, které váš ubrus ochrání před nehodami.

Prostřený stůl
i (Zdroj: Depositphotos.com)
Ubrus by měl ladit se stěnou místnosti, kde stůl stojí

Jak si vybírat mezi utěrkami, ručníky a osuškami

Výběr koupelnového textilu se nevyplatí podceňovat. Při výběru těchto textilií je nutno dbát na to, aby nepouštěly chlupy a dokonale sály vodu. Zde se může stát, že po koupi ručníků a jejich prvním použitím zjistíte, že příliš nesají. V tom případě je zkuste nejprve vyprat, často se to pak změní. Při výběru barev se vyhněte bílé, bílé a světlé ručníky nejsou zrovna nejpraktičtější.

Osušky a ručníky
i (Zdroj: Depositphotos.com)
Výběr koupelnového textilu se nevyplatí podceňovat

Jak vybírat povlečení

Vybíráte povlečení a víte, jaké je to správné? To nejlepší je vyrobeno z bavlny, damašku, saténu, krepu, flanelu, mikrovlákna nebo polybavlny. U výběru ložního prádla si všímejte také gramáže textilu. Čím řidší je tkanina, tím větší je i její srážlivost a nižší kvalita. Tkaniny s vyšší gramáží jsou více kvalitní a příjemné na omak.  Před koupí povlečení byste si měli změřit velikost polštáře a peřiny. Na trhu si můžete vybírat z různých typů velikostí. Vámi pořízené povlečení by mělo barevně ladit s ložnicí.

Ložní povlečení
i (Zdroj: Depositphotos.com)
Povlečení by mělo barevně ladit s ložnicí

Jak vybírat závěsy

Víte, že závěsy dokáží dost radikálně změnit vzhled místnosti? Závěsy vás mají ochránit před přímým sluncem. Mimo to vám také poskytnou soukromí. Dále jsou pak i zajímavým doplňkem interiéru. S jejich pomocí můžete interiéru dodat šmrnc. Dávejte si však pozor, nic se nemá přehánět. Při výběru závěsů si nevybírejte příliš pestrobarevné závěsy. Ladit by měly i se zařízením místnosti, a to jak stylově, tak i barevně. Důležitá je i látka, ta by měla být kvalitní.

Závěsy v interiéru
i (Zdroj: Depositphotos.com)
Závěsy dokáží dost radikálně změnit vzhled místnosti

Jak vybírat záclony

Záclony mají dost významnou roli k zajištění útulnosti interiéru. Pokud jste se rozhodli do svého obydlí pořídit nové záclony, dříve než si začnete vybírat, zvažte, z jakého materiálu by měly být. Důležité je i to, abyste se rozhlédli kolem sebe a vybrali záclony, které budou korespondovat s interiérem. Dobře zvolené záclony dokáží s interiérem hotové divy. Při výběru záclon nezapomeňte vybrat takovou, která je zhruba o 20 až 30 centimetrů přesahuje okno. Aby záclona vypadala pěkně, musí být nařasená, i proto je dobré pořídit záclonu o dvojnásobné až trojnásobné šíři okna. Je to kvůli nařasení i začištění. Také si pamatujte, že dlouhá záclona vypadá elegantněji. Neměla by však překrývat topení.

Výběr záclon
i (Zdroj: Depositphotos.com)
Dobře zvolené záclony dokáží s interiérem hotové divy

Jak vybírat koberec

K tomu, abyste si vybrali ten správný koberec, potřebujete vědět, kde koberec bude, jakou funkci bude plnit a co od něj vlastně očekáváte. Za méně kvalitní jsou považovány koberce z umělého vlákna. Koberce z přírodních vláken jsou kvalitnější, ale také dražší. Dalším faktorem, který rozhoduje o výběru, je i to, jakým způsobem byl koberec vyroben. Ty nejkvalitnější koberce jsou tkané. V neposlední řadě si všímejte, jakou má koberec nášlapnou vrstvu. Kvalitu, ale i cenu určuje množství vláken nášlapné vrstvy. Čím více vláken na metr čtvereční je, čím větší mají hmotnost, tím je koberec kvalitnější a také i dražší.

Žena na koberci
i (Zdroj: Depositphotos.com)
Koberec vybírejte s ohledem na to, kam bude umístěn

Publikováno: 19. 5. 2019, Autor: Adriana Dosedělová, Profil autora: Adriana Dosedělová