Zastínění oken proti slunci by dnes již mělo být samozřejmostí. Mělo by, ale stále ještě není. Dost domácností dál bojuje s přímým sluncem. A přitom zastínění oken vás ochrání nejen před příliš ostrým světlem, ale také i před přílišným horkem. Pokud si vyberete to správné zastínění, může vás ochránit až z 90% před přílivem slunečního tepla. Mimo to vás zastínění navíc ochrání před zvědavými zraky sousedů. Některé typy zastínění dokáží i zútulnit obydlí.
Jak na zastínění oken proti slunci
Zastínění oken proti slunci je možno vyřešit hned několika způsoby. Záleží jen na vás, jaký způsob vám vyhovuje nejvíce. Lámete si hlavu nad tím, jestli jsou pro vás nejlepší volbou závěsy, žaluzie, rolety nebo okenní fólie? Pojďte se spolu s námi seznámit s jejich výhodami i nevýhodami. Věříme, že vám to pomůže při rozhodování.
Zastínění oken závěsy
Nejjednodušší a nejlevnější variantou zastínění oken proti slunci je spojena s použitím závěsů. Bohužel od nich nemůžete očekávat žádnou tepelnou ochranu. Klasické závěsy vyžadují větší péči, tedy častější praní. Výjimku tvoří pouze závěsy opatřené zátěrem z tenké vrstvy gumy, která má vysoce zatemňující funkci. Jejich velkou výhodou je to, že interiéru dodávají příjemnou měkkost a působí útulně. Dají se kombinovat se záclonami. V noci pak vytváří ideální podmínky pro spánek. Bohužel se nehodí do každého interiéru a jsou nevhodným řešením pro alergiky.
Venkovní žaluzie
Zastínění venkovními žaluziemi je příjemné, protože tvoří i tepelnou izolační bariéru. V létě vás tak ochrání nejen před sluníčkem, ale i teplem a v zimě potom před zimou. Díky nim můžete ušetřit za spotřebu energií (v létě za klimatizaci a v zimě za topení). Jejich další velkou výhodou je i možná regulace proudícího vzduchu. Podle potřeby si totiž u nich můžete nastavit lamely do různé polohy. Žaluzie odolávají působení UV záření i povětrnostním vlivům. Ty nejlepší žaluzie jsou vyrobeny z hliníku. Pozitivní u nich je i to, že jsou lehké, velmi odolné a mají dlouhou životnost. Na výběr máte horizontální, vodorovné, vertikální i svislé žaluzie.
Vnitřní žaluzie
Vnitřní žaluzie představují další možnost zastínění oken před sluncem. Venkovní žaluzie jsou sice výhodnější než ty vnitřní, ale zase si je nezvládnete namontovat sami. Vnitřní žaluzie jsou navíc oproti těm externím mnohem levnější. Bohužel od nich nemůžete očekávat úspory energie.
Předokenní rolety
Předokenní rolety jsou v současné době velmi oblíbené. I s nimi, stejně jako s venkovními žaluziemi, poznáte velké úspory energií. Nepustí teplo ven, ale ani dovnitř. Mimo to také tlumí hluk zvenčí. Rolety se ovládají s pomocí lanka, kliky, popruhu anebo automaticky na dálku. Venkovní rolety rovněž představují efektivní ochranu před zloději. Jejich negativní stránkou je cena a nutnost stavebních úprav. Vynaložené náklady se vám však vrátí v úsporách za užívání klimatizace a topení.
Látkové vnitřní rolety
Další možností zastínění oken jsou vnitřní látkové rolety. Míra zatemnění u nich přitom souvisí s hustotou použité látky a také i jejich odstínem. Pokud jde o pogumované rolety, můžete s nimi docílit úplného zatemnění. Bohužel vám nenabídnou žádnou energetickou úsporu. Nefungují ani jako izolační polštář. Výjimkou jsou snad jen skládané rolety s hliníkovou vrstvou, které nějakou tepelnou izolaci přeci jen mají.
Zastínění oken s pomocí fólií
Zastínění s pomocí speciálních fólií představuje moderní verzi zastínění. Tyto fólie jsou reflexní, takže odráží sluneční záření, čímž dochází i ke snížení tepla. Dokáží interiér ochránit až před 99% UV záření. V zimě redukují ztráty tepla. Bohužel k jejich negativním stránkám patří to, že pokud slunce nesvítí, dost výrazně zatemňují interiér. Tento efekt je zvlášť v zimě velmi nežádoucí. Existují sice i sundavací folie, ale to je zase spojeno s potřebou rozdělávání oken, a to zrovna není příliš pohodlné.
Vertikální lamely
Další možností, jak okna efektivně zastínit, jsou vertikální lamely. Jejich velkou výhodou je jejich schopnost regulovat světlo i tlumit hluk. V interiéru vypadají velmi působivě. I zde máte na výběr z bavlny, polyesteru, PVC i dřevěné tkaniny.
Publikováno: 18. 5. 2019, Autor: Adriana Dosedělová, Profil autora: Adriana Dosedělová