reklama

Vyberte si do bytu tu pravou podlahu

Výběrem nové podlahy do bytu ovlivníte celé působení a vzhled místnosti. Každý typ podlahy má dané vlastnosti – některý je teplý, jiný chladí, jeden je na dotek tvrdý, další měkký. Je také dobré si rozmyslet, jakou barvu podlahy chcete, i když tam je u každého typu možností již téměř nespočet, a také jak bude v dané místnosti namáhaná a jak moc se bude potřeba věnovat její údržbě. Důležitou roli hraje také finanční stránka, každý druh podlahy má své cenové hladiny.

i (Zdroj: Depositphotos.com)
Každá zóna vyžaduje jiný typ podlahy (Zdroj: Depositphotos.com)

Podlaha ze dřeva

Poctivá dřevěná podlaha má mnoho skvělých vlastností. Je trvanlivá a působí velmi teple, přinese do místnosti kousek přírody. Podlaha ze dřeva se dobře udržuje, její nalakovaný povrch stačí při běžném úklidu zamést a setřít, po zhruba patnácti až dvaceti letech je vhodné ji přebrousit a znovu nalakovat. Odstraní se tím vzniklá poškození. Podlaha může být tvořena buďto parketami, kdy je možné z nich skládat různé vzory, nebo klasickými prkny či formou plovoucí podlahy.

Dřevěná podlaha v obývacím pokoji
Dřevěná podlaha působí teple, přírodně a celou místnost zútulňuje (Zdroj: Depositphotos.com)
Nově zrekonstruovaná podlaha
Hodí se do každé místnosti v bytě a ke každému stylu bydlení (Zdroj: Depositphotos.com)

Dekorů, ze kterých si můžete vybírat dřevěnou podlahu, je nespočet. Dřevěné podlahy se vyrábějí z různých druhů dřevin a v různých odstínech. 

Různé dekory a barvy dřevěné podlahy
Odstínů dřeva je opravdu na výběr (Zdroj: Depositphotos.com)
Dřevěné parkety
Parkety lze po určité době zrenovovat (Zdroj: Depositphotos.com)

S dřevěnými parketami se dá vskutku vyhrát a vytvořit si tak na podlaze originální vzory. Jen pozor, takto pestrá podlaha bude vyžadovat více opatrnosti při kombinaci s dalším vybavením místnosti. 

Různé tvary i barvy sestavené do ornamentů
i (Zdroj: Depositphotos.com)
Dřevěné díly se dají poskládat do mnoha kombinací vzorů a barev

Podlahy z laminátu

Cenově dostupnější než podlahy dřevěné jsou ty laminátové. Na MDF desce jsou naneseny vrstvy potištěného papíru nebo fólie. I přesto může být tato podlaha vhodná do namáhaných prostor nejenom bytu, protože na povrchu je opatřena odolným lakem. Laminátová podlaha se snadno udržuje a je dostupná ve velké škále vzorů, které většinou imitují dřevo.

Vzorník laminátové podlahy
Dekor laminátové podlahy je tištěný, v nabídce je nepřeberném množství vzorů (Zdroj: Depositphotos.com)
Dětský pokoj s dřevěnou podlahou
Laminátová podlaha si jistě najde místo v jakémkoli pokoji v bytě (Zdroj: Depositphotos.com)

Marmoleum

Marmoleum je poměrně nový materiál, který se používá jako podlahová krytina. Je vyráběno z přírodních materiálů a svými vlastnostmi se podobá vinylové podlaze. Je měkké, teplé a také antibakteriální. Můžete si vyhrát při tvorbě vzoru – obdélníkové či čtvercové lamely různých barev lze skládat dle vaší fantazie.

Marmoleum
i (Zdroj: Depositphotos.com)
Marmoleum se jako podlaha hodí do všech pokojů v bytě

Vinylová podlaha

Podlaha z vinylu, nebo také lino či PVC už opět není pozůstatkem dob minulých, ale znovu si nachází místo v bytech. Je cenově pro každého, její údržba není náročná, je měkká, teplá a vhodná i do vlhka. Také její vzory jsou rozmanité a napodobují podlahy dřevěné či dlažby.

Linoleum
Lino seženete barevně přímo na míru vašim představám (Zdroj: Depositphotos.com)
Vinylové podlahy věrně imitují dřevo či dlažbu
Vinylové podlahy věrně imitují dřevo či dlažbu (Zdroj: Depositphotos.com)

Vinylová podlaha se dá dobře kombinovat i s jinými materiály. Vytvoříte díky tomu různé přechodové zóny. 

Vynilová podlaha ve vstupu do pokoje
i (Zdroj: Depositphotos.com)
Vinylová podlaha se dá dobře kombinovat i s jinými materiály

Lité podlahy

Tyto podlahy, jak název napovídá, se vylívají z materiálů, jejichž hlavní složkou je cement, polyuretan či epoxid. Jejich předností je odolnost a žádné spáry. Proto se také dobře udržují. Nemusíte si ale představovat jen klasickou šedou hmotu, nové podlahy se dají obarvit nebo upravovat pískováním, malbou, vytvořením vzorů.

Litá podlaha v kuchyni
Do kuchyně je litá podlaha dobrou volbou (Zdroj: Depositphotos.com)
Litá podlaha
K podlaze v klasické šedé barvě lze zvolit kontrastní barvu stěn i vybavení bytu (Zdroj: Depositphotos.com)

Litá podlaha z cementu působí velmi moderně. Minimalistický styl se skvěle doplní s litou podlahou ve světlé barvě. Bude působit čistě.

Litá podlaha v obývacím pokoji v bílé
i (Zdroj: Depositphotos.com)
Minimalistický obývací pokoj

Dlažba

Podlaha z keramické dlažby má v bytě také své místo. Často ji vidíme ve vstupních prostorech, v kuchyni a samozřejmě v koupelně. Její použití na takových místech má svůj důvod – je totiž velmi odolná a trvanlivá. Také se velmi dobře udržuje. A navíc je k mání v mnoha dekorech, včetně takové, která imituje dřevo, kámen či dokonce koberec.

Dlažba v tmavé kuchyni
Dlažba je odolná, trvanlivá a dobře se udržuje (Zdroj: Depositphotos.com)
Podlaha v moderní kuchyni
I s keramickou dlažbou se dá vyhrát, co se týče vzorů (Zdroj: Depositphotos.com)

Dlažba je vhodnou podlahou nejen do kuchyní, její vlastnosti uvítáte v koupelně nebo třeba u obložení krbu. Ani dlažba už není jen lesklým čtvercem o jedné dané barvě. Dlaždice se vyrábějí v různých barvách a dekorech, kdy imitují dřevo či kámen.

Koberce

I koberce jako krytina podlahy v bytě si stále nacházejí své místo. Vzhledem k tomu, že jsou (vyjma pravých perských koberců) vyráběny z umělých materiálů, odolávají mechanickému působení na namáhaných místech. Rovněž působí teple, útulně a dobře zvukově izolují.
Koberec se dá vhodně nakombinovat s jiným druhem podlahové krytiny, využijete tak jeho vlastnosti tam, kde potřebujete.
Zdá se být vhodnou podlahou do ložnice. Je teplý a celou místnost zútulňuje.

Koberec v ložnici
Koberec je teplý a celou místnost zjemní (Zdroj: Depositphotos.com)
Koberec pod sedačkou
Dá se vhodně nakombinovat s jiným druhem podlahové krytiny (Zdroj: Depositphotos.com)

Volba toho pravého typu podlahy, jak je vidno, je velmi důležitá, každý materiál má své specifické vlastnosti a musíme ho vybírat i s přihlédnutím k dalším okolnostem, jako je třeba instalace podlahového vytápění. Ale vzhledem k moderním technologiím, kdy už v podstatě každý materiál může mít vzhled, jaký vyžadujete, se i tento  problém stírá a vy můžete sáhnout prostě po tom, co je vašemu srdci (a také peněžence) nejbližší.

Publikováno: 17. 5. 2019, Autor: Lenka Tajbrová, Profil autora: Lenka Tajbrová