Profese homestagera není až tak známá. Přitom právě tyto služby napomohou prodat naši nemovitost. Home staging je pravýn opakem práce bytového architekta či designéra. Zatímco designér i architekt se snaží, aby se nám v nemovitosti co nejlépe a nejútulněji bydlelo, homestager se snaží náš byt odosobnit, zneutralizovat.
Kdo je homestager?
Pokud chcete pomoci zútulnit váš dům, sladit jej barevně, sjednotit styly, pozvete si bytového designéra. Pokud váháte, jak rekonstrukcí uzpůsobit byt pro pohodlnější bydlení, pozvete si architekta. Ovšem pokud hodláte svůj dům či byt prodat, je vhodné zavolat homestagera. Home staging připraví vaši nemovitost k pronájmu či prodeji. Jde v podstatě o profesi experta na marketing, jehož cílem je zkrátit dobu, za kterou se nemovitost prodá.
Ačkoliv si myslíte, že máte dobrý vkus a vaše zařízení a dekorace jsou posledním výstřelkem módy, případný kupec nemusí mít stejný názor. A právě zde nastupuje homestager, aby odstranil vše, co může být příliš osobní. Přestože může vybavení zůstat součástí prodeje, je lepší prostory co nejvíce odosobnit a zneutralizovat. Interiér máme většinou poznamenaný svými osobními předměty, dekoracemi, vzpomínkami, také některé kousky nábytku nemusí působit vhodně.
Hlavním cílem home stagingu je zdůraznit prostor a odosobnit a neutralizovat nemovitost. Z interiéru musíte odstranit osobní předměty, přebytečné a nehodící se dekorace i nábytek. Původní vybavení totiž může snížit prodejnost nemovitosti. Homestager vám pomůže změnit pohled na celý obchod a přetvořit interiér k obrazu potencionálního kupce. Připraví byt tak, aby byl na trhu atraktivní, zajímavý, lákavý, žádaný a odlišný od jiných nabídek.
Zjistěte, co všechno by měl homestager zvládnout zařídit
Homestager by měl mít znalosti z dekoratérství, marketingu i psychologie, aby dokázal potenciálním zájemcům na realitním trhu nabídnout přesně to, co chtějí. Musí mít cit pro barvy, vyváženost prostoru i dekorace. Měl by umět zařídit vystěhování nemovitosti, zajistit malování a drobné opravy bytu či domu, zvládnout rychle sehnat nábytek i dekorace a domluvit profesionální focení nebo vytvoření videoprezentace.
Plusem je, pokud má homestager vlastní sklad dekorací, drobného nábytku a dalších nezbytností pro rychlé zařízení a aranžmá nemovitosti. Finanční náklady na zajištění home stagingu se pohybují v řádu maximálně desítek tisíc Kč. Kompletní připravení bytu o velikosti do 70 m2 včetně zapůjčení mobiliáře a profesionálního focení stojí kolem 6 000 Kč. Když si uvědomíte, že vám využití služeb homestagera může značně urychlit prodej či pronájem nemovitosti a ušetřit spoustu starostí, je tato částka téměř zanedbatelná.
Zjistěte, co všechno homestager dělá v rámci své práce
Homestager představuje nemovitost v co nejvíce fotogenické, přátelské a příjemné podobě. Odnese třeba starou komodu a postaví místo ní krásnou lampu, vymění sedačku v obýváku, posune zrcadlo a křeslo na lepší místo nebo přidá nějakou tu dekoraci nebo květinu. Rozhodně nemaskuje ani nemění skutečný stav nemovitosti a nepodává potenciálním kupcům nepravdivé informace o rozloze, světlosti či použitých stavebních prvcích, technologiích a materiálech. Nevyměňuje obklady v grafickém programu, nedělá žádné stavební úpravy ani nemění bytovou dispozici.
Připravte se na zhruba dvouhodinovou konzultaci, během které s vámi homestager projde veškeré místnosti a vysvětlí vám, co, kde a jak byste měli upravit a jaké změny budou mít největší vliv na potencionálního kupce za minimum nákladů. Jeho snahou je, aby vynikla především funkčnost bytu. Navržené změny můžete provést podle návrhu homestagera sami, případně si připlatit a nechat celou proměnu na něm. Záleží hlavně na stavu nemovitosti, ale i na tom, kolik chcete do homestagingu investovat peněz a času.
Publikováno: 16. 5. 2019, Autor: Redakce, Profil autora: Redakce