I v panelákovém bytě můžeme mít ozdobný strop jako na zámku. Stačí mít dobrý nápad a pomocí ozdobných desek, bordur nebo výmalby budeme mít strop, který neuvidíte nikde jinde. A nemusí to stát horentní sumy. Stačí nám k tomu leckdy jen šikovný nápad.
Ozdobný strop nemusí být jen výsadou zámku
Strop v bytě je takovou oblohou. Velký vliv na zajímavě řešený strop mají bezesporu svítidla, ale existuje spousta zdobících technik, které můžeme na stropy přenést a vykouzlit společně s lustrem nádhernou a originální dekoraci. Spousta lidí dá přednost tomu klasickému nabílenému stropu. Ale protože fantazii se meze nekladou, je možné stropy nejen vymalovat barvami, ale také obkládat stropními kazetami, dřevem nebo dokonce kamenem, tapetovat, nalepovat bordury a ozdobné lišty, použít barevný nástřik nebo podhledy.
Malování stropu
Malování stropu patří všeobecně k ne moc oblíbeným činnostem, avšak čas od času se musíme přemoci a sáhnout po malířské štětce nebo válečku a vymalovat. Strop je nutné před malováním očistit - omést pavučiny, oškrábat starou malbu, vyspravit tmelem pukliny a někdy také strop vyštukovat. Na malování použijeme raději váleček s teleskopickou tyčí, čímž nám odpadne věčné lezení po štaflích nahoru a dolů, roztírání barvy štětkou do překrásných "kocourů" a rozčilování se nad barvou, která nám stéká za krk. Strop může zůstat čistě bílý, ale lze také použít barvu - chceme-li strop opticky zvýšit, použijeme barvu světlou, pokud snížit, vymalujeme strop tmavě. Ačkoliv náš vlastní obývací pokoj není Sixtinská kaple, přeci jen se nemusíme bránit ani tomu, abychom na stropě vytvořili dekorativní fresky. Je nutno dbát na přiměřený vkus. Nebudeme příliš hýřit barvami v jasných tónech, ale použijeme spíše barvy matné, které lépe odráží světlo.
Nástřik stropu
Velmi zajímavě působí nástřik barvami s plastickým vzorem ve 3D efektu. Vzorníky nabízejí od jemných až po velmi hrubé vzory. Plastický nástřik má praktickou výhodu nejen ve velmi snadném nanášení, ale také schová všechny nerovnosti, kterými stropy v hojné míře oplývají. Nástřik snesou všechny povrchy - dokonce i umakart, na kterém drží máloco, jsou velmi odolné, lze je aplikovat i na namáhané stropy a ideální jsou tam, kde hrozí znečištění (např. kuchyně). Jedinou nevýhodou u nástřiku, který je na bázi pryskyřice, je extrémní přilnavost a tedy i poměrně nesnadné odstraňování.
Kazetové dekorativní prvky
Stropní kazety jsou velmi oblíbené. Jsou vyrobeny převážně z polystyrenu buď čistě bílé s vytlačeným vzorem nebo potažené tapetou s plastickým vzorem či dekorem dřeva. Jejich lepení není úplně jednoduchá záležitost, strop musí být pečlivě očištěn, vysušen, odmaštěn a zbaven odfouklé malby. Poté se kazety důkladně potřou lepící směsí a pevně přitisknou ke stropu. Bohužel valná většina stropů není stavěna na 100 % rovně a úhel se zdí není přesných 90 °, což nám poněkud kazí práci. Stropnice je tak potřeba upravovat. Ideální je nalepené stropní kazety zakončit ozdobnou lištou, která schová oříznuté stropnice. V celé ploše pak kazety vytvoří velký dekorativní vzor, který stropu dodá nádech zámeckého prostředí.
Sádrové a štukové dekorace
Štuk je velmi jemná omítková směs, díky níž získáme hladký strop. Štukatérské práce by měli provádět opravdoví odborníci, protože díky jejich technologickým znalostem bude náš strop opravdu dokonale rovný. Speciální úprava jsou ozdobné štuky, jejichž aplikací dosáhneme dekorativních efektů. Jedná se výlučně o ruční práci tvarování plastických ozdob. Velmi žádané jsou tyto techniky v objektech s historickým nádechem. Stejně tak je možné tyto ozdoby na strop odlívat pomocí sádry do forem nebo ručně ze sádrového odlitku vybrousit. Cena takových dekorací je sice značná, ale protože se jedná o uměleckou práci, není se čemu divit. Mezi nejčastější ozdobné štuky patří benátský štuk, antický štuk a marocký štuk.
Stropy obkládané dřevem
Dřevo v interiéru působí vždy velmi dobře. A jakmile si dřevem obložíme strop, máme pocit, že bydlíme v loveckém zámečku. Místnostem dřevo dodá na honosnosti. Dřevo zároveň na stropě funguje jako skvělá tepelná i zvuková izolace, ochrání strop před mechanickým poškozením, zmenší opticky velký prostor a vytvoří hřejivou atmosféru. Při obkládání dřevem musíme dbát na vlhkost v místnosti, protože ta dokáže dřevo nepěkně poškodit. Optimální vlhkost vzduchu je od 55 - 65 % a teplota v místnosti mezi 15 - 25 °C. Nejčastěji obkládáme palubkami, které by měly být před použitím povrchově upravené a ošetřené ze všechny stran (namořené, nalakované, ohlazené). Následně pak lze již nainstalované palubky natírat směsí na bázi přírodních olejů a vosků, které palubkám dodají potřebnou ochranu před škůdci a zároveň zvýší prokreslenost dřeva. Palubky se na strop montují na dřevěný rošt, avšak je nutné dbát na zachování dilatační mezery kvůli rozpínání dřeva. Na stropy lze pevným kotvícím systémem umisťovat i "falešné" trámy. Tam, kde hrozí nebezpečí zhroucení stropu pod vahou dřevěného obložení, je možné použít imitaci v podobě dřevoplastu nebo polystyrenu.
Bordury a tapety
Stropy lze dekorovat dále stropními bordurami nebo papírovými tapetami. Bordura sama je druh tapety, vyrobená v podobě dlouhého ozdobného pásu buď v podobě papírové nebo vynilové či vliesové, nechybí ani nabídka samolepících tapet. Mohou sloužit jako doplněk již stávající dekorace nebo jako samostatný dekorativní prvek, dále jako předěl mezi tapetami, jejich zakončení, přechod mezi dvěma barvami, optické rozdělení stropu nebo maskování nerovností na stropě. Bordury jsou vyráběny v obrovském množství barev i vzorů. Bordury se lepí stejně jako papírové tapety, pokud už nejsou samolepící.
Ať už na strop zvolíme kazety nebo prostou výmalbu, náš strop bude vždy odpovídat našemu vkusu. Pokud se ale po létech bílého stropu rozhodneme pro radikální změnu, bude lepší navštívit některé z interiérových studií, kde nám pomocí videoprojekce dokáží spolehlivě ukázat, zda námi zvolená varianta bude ta správná a nebo ne.
Publikováno: 28. 5. 2019, Autor: Martina Pilzová, Profil autora: Martina Pilzová