reklama

Jak na jarní údržbu oken

Okna se v dnešní době vyrábí z různých druhů materiálů, každý materiál i okno vyžaduje specifickou péči. Údržba oken zdaleka nespočívá jen ve vyleštění okenních tabulek. Okna, ale také velkoplošné posuvné portály, vyžadují pravidelnou péči. Jedině tak budou dlouho funkční a krásná. O tom, jak postupovat při pravidelné údržbě plastových a dřevěných oken, ale i posuvných portálů, jsme se poradili se specialistou na údržbu oken panem Pavlem Kašparem ze společnosti Vekra.

Jarní údržba oken (Zdroj: archiv FTV Prima)

Poslední dobou je často předkládáno, že okna jsou bezúdržbová. Není to však úplně tak pravda. Každé okno potřebuje pravidelnou péči. Jedině tak bude plně funkční a oknům tak zajistíme dlouhou životnost. Údržbu oken bychom měli provádět dvakrát ročně – na jaře a na podzim.

Jak na správnou údržbu oken

Možná se domníváte, že okna stačí pouze vyleštit, aby se krásně blýskala... Jak jsme se však dozvěděli od pana Pavla Kašpara ze společnosti Vekra, tak správná péče o okna by měla být komplexní. Věnovat bychom se měli nejenom čistotě výplně, důležité je se také zaměřit na rámy a správnou funkčnost a pravidelnou péčí předejít případným problémům.

čištění oken
Údržba oken neznamená jen vyčištění výplní. Zejména jarní péče o okna by měla být komplexní (Zdroj: archiv FTV Prima)

Pří údržbě oken je potřeba věnovat péči všem komponentům, ze kterých se vlastně okno skládá, je to:

  • výplň
  • rám
  • křídlo
  • těsnění
  • kování

Poté, co okna vyčistíme, bychom pozornost měli věnovat rámům. Rámy u plastových oken jsou náchylné na znečištění pylem, prachem a poletujícím hmyzem. Rámy je proto nutné důkladně omýt. Nezapomeneme ani na těsnění. To je vhodné ošetřit silikonovým olejem, tím prodloužíme jeho životnost a zajistíme dostatečnou pružnost. Také kování, v místech kde se stýkají kovové části, promažeme silikonovým olejem.

Rámy dřevěných oken je vhodné pravidelně ošetřovat speciálním balzámovým přípravkem. Zajistíme tím jejich hezký vzhled a bezúdržbovost na dlouhé roky.

Velmi moderní jsou velkoformátová posuvná okna a HS portály. Zde by údržbu funkčních systémů měl provádět odborník. Na co bychom však neměli zapomínat je udržování pojezdů a kolejnic v čistotě – bez prachu a nečistot.

Publikováno: 16. 5. 2019, Autor: Andrea Drobílková, Profil autora: Andrea Drobílková