reklama

Dáma s perletí aneb něžný letní šperk

Dutinky z rokajlů jsou samy o sobě šperkem, který se dá nosit jen tak, bez dalšího zdobení. U tohoto šperku ušijete nejdříve jednodušší dutinku ze šesti rokajlových korálků, kterou pak obšijete perleťovými zlomky. Výhodou je použití nepravidelných zlomků perleti, které skryjí drobné nedostatky a umožní využít fantazii a s tvořením si pohrát... Je důležité zaměřit se na kvalitní rokajl, korálky by měli být pravidelné, jeden jako druhý, nekvalitní materiál se na dutinkách nepěkně odrazí.

i (Zdroj: Vladimír Vítek)
perleťový šperk (Zdroj: Vladimír Vítek)

Materiál a pomůcky:

  • směs perleťových zlomků různých tvarů a velikostí
  • rokajl
  • ozdobné kaplíky 
  • spojovací kroužky
  • zapínání
  • ketlovací drátek
  • ocelové lanko
  • vlasec nebo Nymo nit
  • jehla
  • kleště
perleťový náhrdelník
i (Zdroj: Vladimír Vítek)
perleťový náhrdelník

Navlečte jehlu a 6 rokajlových korálků, navlečte na Nymo, korálky spojte do kroužku a uvažte uzel (schéma 1).

schéma 1
i (Zdroj: Jana Cajthamlová)
schéma 1

Navlékněte jeden rokajl, přeskočte následující korálek a jehlu protáhněte v řadě druhým rokajlem, opět navlečte další korálek. Takto pokračujte ještě 3x, čímž vytvoříte druhou řadu dutinky (schéma 2).

schéma 2
i (Zdroj: Jana Cajthamlová)
schéma 2

Po dotažení nitě si všimněte, že tři korálky vždy vystupují z řady a to jsou ty, kterými budete provlékat jehlu s dalším korálkem (schéma 3). 

schéma 3
i (Zdroj: Jana Cajthamlová)
schéma 3

U šitých dutinek je důležité stejnoměrné utahování, dá se tak snadno regulovat pružnost a ohebnost celé dutinky, aby náhrdelník na krku dobře držel a měl ladný tvar. Dutinku ušijte přibližně do délky 47 cm. Celou dutinkou pak protáhněte ocelové lanko a na koncích uzavřete ozdobnými kaplíky a zapínáním.

Perleťové zlomky si rozložte na tvrdou podložku a orientačně si je roztřiďte podle velikosti, protože s obšíváním začnete u největších kousků a budete pokračovat až k těm nejmenším, čímž vznikne efekt "do ztracena".

Jehlu provlečte korálkem ve středu dutinky, navlečte jeden z největších zlomků perleti a jeden drobný rokajl (stejný jako u šití dutinky), pak provlečte zpět zlomkem perleti a zapíchněte do dutinky, utáhněte. První zlomek je přišit. Pak stejným postupem pokračujte, až zlomky obšijete na středu jednu řadu. Pokračujete v další řadě tak, že na středové části budou největší kousky a na krajích ty nejmenší. Díky různým tvarům a velikosti perleti se nemusíte přehnaně snažit o pravidelnost, ale pro elegantnější styl můžete sem tam přidat drobnou perličku ve stejném odstínu. Stejným postupem si můžete vytvořit i náramek. 

Publikováno: 19. 5. 2019, Autor: Redakce, Profil autora: Redakce

Mohlo by vás dále zajímat

Veranda s okny dokořán

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Veranda nemusí být pouze napevno uzavřená a zasklená. Pořiďte si takovou, která se dá lehce otevírat.