reklama

Byt jako zelená oáza klidu

Pokojové květiny do bytu rozhodně patří. Dokáží každý prostor zútulnit a dodat mu jedinečnou atmosféru. Pomohou z každého prostoru vytvořit zelenou oázu klidu. Při výběru pokojových květin byste měli zohlednit nároky, jaké květina bude mít, promyslete si, do kterého prostoru květinu umístíte a jakého vzrůstu dosáhne. Neméně zanedbatelné jsou i vaše pěstitelské zkušenosti. Do začátku volte spíše méně náročné druhy vhodné i pro začátečníky.

i (Zdroj: Depositphotos.com)
Květiny v bytě (Zdroj: Depositphotos.com)

Ve většině bytů se setkáváme s řadou menších květináčů s pokojovými květinami umístěnými na poličkách či parapetech. Velkorysé rozměry bytů pak umožňují pěstovat i pokojovky, které se dorostou úctyhodných rozměrů. Ty pak tvoří skutečnou dominantu bytu.

Některé pokojovky krásně kvetou a voní, jiné mají úžasně dekorativní listy. Jedno by však výběr květin do bytu měl mít společné – všechny květiny v bytě by měly mít promyšlený řád a vytvářet jednotný celek. Interiér by díky květinám měl působit lehce a vzdušně, a ne jako neproniknutelná džungle. I při výběru a umístění květiny do bytu proto platí staré známé pravidlo: „Méně znamená více!“

květiny v bytě
i (Zdroj: Depositphotos.com)
Při výběru květin do bytu je nutné zohlednit hlavně prostor, kde budou umístěné. Některým se bude dařit v panelovém bytě se suchým vzduchem, jiným v tmavší starší zástavbě, další potřebují dostatek prostoru

Podle čeho vybírat květiny do bytu?

Při výběru květin hraje rozhodující roli prostor, do kterého hodláte květiny umístit. Bydlíte v panelovém domě s věčně suchým vzduchem, ve starší tmavé zástavbě, v domě, kde se potýkáte s přílišnou vlhkostí nebo naopak vlastníte vzdušnou prosvětlenou novostavbu?

Dalším kritériem je velikost prostoru, do kterého chcete květiny umístit – jde o malý pokojík nebo rozlehlou halu? Důležitá je i orientace místností – máte okna na jižní stranu, kam celý den svítí slunce nebo spíše na sever, kde je přirozeného slunečního svitu málo? Neméně zanedbatelnou roli také hrají vaše pěstitelské zkušenosti.

Pokud jste si na tyto základní otázky odpověděli, pak se můžete pustit do výběru květin podle našeho návodu, který jsme pro vás připravili.

Květiny vhodné do panelového bytu se suchým vzduchem

Ačkoli jsou květiny označované jako „plíce bytu“, i ony se často, stejně jako my, potýkají s velmi suchým vzduchem, který jim neprospívá. V panelovém bytě se bude nejspíše velmi dařit kaktusům a sukulentům. U nich to však rozhodně skončit nemusí. Existují i takové pokojové květiny, které sucho v bytě snesou a rozhodně jim bude svědčit.

květiny do paneláku
i (Zdroj: Depositphotos.com)
Sukulenty, kaktusy a některé druhy fikusů zvládnou suchý vzduch a ústřední topení panelákových bytů. Tlustice je jednou z nich

Aloe vera – je velmi nenáročná pokojová rostlina. Řadí se mezi sukulenty a má ráda suchý vzduch. Dařit se jí bude na jižní slunečné straně a zálivku vyžaduje opravdu mírnou.

Tlustice – to je velmi nenáročná pokojovka, která také patří mezi sukulenty. Vyhovuje jí suchý vzduch a má ráda dostatek světla. Zálivka jí stačí i jednou za měsíc. Přemokření a přílišnou vlhkost vyloženě nesnáší.

Dracéna – tato rostlina se vyznačuje bohatým olistěním. Některé listy bývají pruhované, jiné druhy mají okraje listů mírně červené. Má ráda světlo a sucho. Bude vám vděčná, pokud ji budete pravidelně rosit. Nemá ráda přemokření a dobře zvládne i suchý panelákový vzduch. Její pěstování zvládnou i začátečníci. Jediné, co jí vadí, je průvan. To pak její listy začnou žloutnout a opadávat.

Fikus benjamin – ten je pro pěstování v panelových domech přímo jako stvořený. Čistí vzduch, má rád suché a světlé stanoviště. Na přímém slunci se mu však příliš dařit nebude. Nemá moc rád stěhování, proto pečlivě promýšlejte, kam ho v bytě umístíte. Časté přemisťování má za následek opadávání listů. Zálivku chce jen mírnou.

Pryšec – tato kvetoucí pokojová rostlina velmi dobře snáší suchý vzduch. Pokud jí dopřejete správnou zálivku, odmění se vám i četnými a bohatými květy. Slunce snáší v takové míře, že tam, kde jiné pokojovky skomírají, se pryšci daří skvěle.

Květiny do starší tmavé zástavby

Starší zástavbu většinou trápí malá okna a nedostatek přirozeného slunečního svitu. Může zde být i problém s vlhkostí a teplotou. I podle toho je nutné vybírat vhodné pokojové květiny. I květiny pěstované v tmavších prostorách však mají své nároky na světlo. Snažte se je proto umístit ideálně do vzdálenosti nepřekračující dva metry od okna. Mezi ideální rostliny do tmavších bytů patří kapradiny, některé druhy fikusů, áronovité a marantovité druhy.

kapradí lásky
i (Zdroj: Depositphotos.com)
Do tmavší zástavby se skvěle hodí netík známý také jako Venušiny vlasy nebo kapradí lásky. V tmavších koutech se bude dařit všem kapradinám i některým druhům fikusů

Netík – tato květina je něžně nazývána Venušin vlas. Má ráda vlhký vzduch a také jí nevadí tmavší prostory. Není nutné ji přímo zalévat ke kořenům, ocení spíše rosení. Pokud budete pravidelně odstraňovat suché a odumřelé výhony, odmění se vám skutečně bohatým olistěním.

Lopatkovec – vyhovuje mu vyšší vzdušná vlhkost. Tato květiny má ráda rosení – nikdy ji však neroste na květy. Rosí se vždy pouze listy. Rozhodně jí nebude vadit ani polostín. Aby často a hodně kvetla, je nutné odkvétající květy vždy pečlivě odstřihnout. Jedině tak se budou tvořit další a další sněhově bílé květy.

Tenura – mezi lidmi je tato dekorativní květina známá jako tchýnin jazyk. Má krásné dekorativní listy. Skvěle se jí bude dařit i na tmavém místě. Má ráda velmi mírnou zálivku. Přelévání jí nesvědčí.

Zelenec – to je velmi nenáročná pokojovka, které se bude dařit i v tmavém koutě. Zvládne i vyšší vlhkost a přemokření. Lze ji také velmi jednoduše rozmnožovat.

Zamiolkulkas – tato pokojovka se v poslední době těší velké oblibě. Je velmi nenáročná. S jejím pěstováním si poradí i začátečníci. Odpustí vám přelití o občasné zapomenutí zalití.

Květiny do novostavby

Co se novostaveb týká, tak zde můžete skutečně vybírat z velmi široké škály pokojovek. Záleží pouze na vašich pěstitelských zkušenostech. Jediné, co je nutné zohlednit je velikost prostoru a světové strany s ohledem na délku a intenzitu slunečního svitu. Určitě do svého domu můžete umístit všechny výše uvedené květiny. A protože v novostavbách bývá většinou jednak dostatek světla, ale mnohdy i prostoru, který byty neskýtají, pak se můžete pustit i do pěstování květinových velikánů.

velké pokojové květiny
i (Zdroj: Depositphotos.com)
Novostavby většinou netrpí nedostatkem prostoru a světla, je tedy možné zde pěstovat i opravdu velké druhy květin, mezi ně patří například monstera

Monstera – jedna z nejznámějších gigantických pokojovek, která se dorůstá opravdu úctyhodných rozměrů. Je vhodná do prosvětlených hal a chodeb, ale i obývacích pokojů. Má ráda polostín a poměrně vydatnou zálivku.

Dračinec – dracaena je nenáročná na pěstování, je to pokojovka, která dokáže dorůst úctyhodných rozměrů. Dračince mají rády rozptýlené světlo, slunce je dokáže popálit, proto je neumisťujte na stanoviště, kam dopadá přímé sluneční světlo. Substrát udržujte stále vlhký, ale rostliny nepřelévejte.

Palmy – ve větších prostorách lze jako solitéry pěstovat i pokojové palmy. Mají rády sušší vzduch a rozptýlen světlo. Neumisťujte je proto na přímé slunce. Také průvan palmám příliš nesvědčí. Mají rády mírnější zálivku a v létě ocení, pokud jim budete rosit listy.

Okrasný květináč
i (Zdroj: Depositphotos.com)
Při výběru květin dbejte i na výběr okrasného květináče. Dotvoří celé květinové aranžmá

Při výběru všech květin do bytu byste také měli zohlednit to, zda nemáte domácí mazlíčky nebo malé děti. Některé pokojovky jsou totiž jedovaté, proto byste na ně měli dát při výběru pozor.

Při nákupu květin dbejte i na jednotu okrasných květináčů. Je jedno, zda zvolíte plastové nebo keramické. V každé místnosti by však barvy květináčů měly být jednotné. Jejich materiál a barvy by neměly být rušivé a doplňovat celkový ráz bytu.

Publikováno: 13. 5. 2019, Autor: Andrea Drobílková, Profil autora: Andrea Drobílková