reklama

V čem vám může pomoci bytový designér nebo architekt?

Pokud si myslíte, že mezi bytovým designérem a bytovým architektem není rozdíl, mýlíte se. Studium je v současnosti zaměřeno právě na bytovou architekturu, kdežto bytový design může dělat i člověk jiné profese. Postačí absolvovat nějaké kurzy. Pojďme si tedy říct, co můžeme od obou profesí očekávat a na kolik nás vyjdou tyto služby.

i (Zdroj: Depositphotos.com)
Vizualizaci domu získáte od bytového designéra i od architekta (Zdroj: Depositphotos.com)

Jaké služby zajistí bytový designér a které bytový architekt?

Rozsahy i ceny za služby se liší od jednotlivých poskytovatelů. Je potřeba vždy si předem domluvit a ujistit se, co za své peníze můžete očekávat za výstupy.
Pokud chcete připravit návrhy rozmístění nábytku, barevné sladění doplňků a dekorací s nábytkem, pak povolejte do služeb bytového designéra. Měl by být schopný připravit návrhy dle vašich požadavků. Mělo by postačit zodpovědět určité množství otázek zaměřených na váš vkus a přání a designér by měl umět připravit návrhy na míru. Samozřejmostí by mělo být i případné navržení některých řešení v podobě například atypického nábytku či různých vychytávek pro úložné prostory. Nemusíte vždy nutně pořizovat nový nábytek. Návrh může dle vašich požadavků počítat se stávajícím zařízením, někdy stačí třeba jen opatřit nábytek novým nátěrem.

Různé varianty vzhledu pokoje
i (Zdroj: Depositphotos.com)
Jak mohou různé barvy změnit vzhled jednoho interiéru

V případě bytového architekta by měl výstupem být propracovaný návrh pro realizaci. Vizualizace by měla obsahovat nejen přesné rozmístění nábytku, zásuvek, světel, vypínačů, ale i rozpis přesných rozměrů pro pořízení nábytku na míru u truhláře, prodejny, kde lze konkrétní produkty zakoupit i jejich pořizovací cenu. V neposlední řadě by měl návrh obsahovat i potřebné stavební úpravy, od změn příček, až po nové rozvody elektriky i vody.  Vždy se dotažte, zda je vizualizace součástí ceny, na které jste se domluvili. Ne všechny firmy jednají férově, je lepší dopředu si vše prověřit, než být později nemile překvapen.

Při vypracovávání návrhu je potřeba pracovat s barevnými paletami
i (Zdroj: Depositphotos.com)
Při vypracovávání návrhu je potřeba pracovat s barevnými paletami

Jak je to s cenou?

Také ceny se liší. Přeci jen bytový designér odevzdává méně propracovanou dokumentaci než bytový architekt. Nemůžete očekávat hodinovou sazbou za návrh. Většinou je služba honorována procentem z výše celkové realizace, které může být od 5 do cca 15 %. Lze všeobecně říci, že za jednu navrženou místnost zaplatíte od pěti tisíc výš. Pokud přeci jen narazíte na částku nižší, prověřte si důkladně, jaké služby za tuto částku obdržíte. Částku za návrh od bytového designéra nebo architekta můžete započítat do výdajů, které hradíte z úvěru určeného na úpravu bydlení. Určitě ale musíte obdržet doklad o úhradě, který má všechny náležitosti daňového dokladu. 

Své požadavky sdělte co možná nejpodrobněji
i (Zdroj: Depositphotos.com)
Své požadavky sdělte co možná nejpodrobněji

Kdy se raději službám designéra a architekta vzdát?

Jsou i situace, kdy nakonec od služeb designéra či architekta ustoupit. Rozhodně je to v případě, kdy máte pocit, že ať vám navrhnou, co vám navrhnou, nikdy to nebude přesně to, co si přejete. Další úpravy a požadavky jen navyšují váš rozpočet. Také ve chvíli, kdy je váš rozpočet přísně omezen, neplýtvejte penězi na návrhy profesionála. Místo toho můžete zkusit připravit si návrhy na změnu vzhledu bytu sami. Na internetu naleznete spoustu online nástrojů, se kterými si můžete udělat vizualizaci bytu. A přestože jste laikem, můžete si vytvořit vizuál, na který  budete pyšní. A pokud přeci jen chcete radu odborníka, požádejte o konzultaci profesionálního návrháře či designéra. Samozřejmě nemůžete tuto konzultaci očekávat zcela zdarma, přesto cena za hodinu se na rozdíl od částky za kompletní návrh pohybuje od pěti set korun.

Moderní design
i (Zdroj: Depositphotos.com)
Moderní design

Ať už si zvolíte služby bytového designéra nebo bytového architekta, vždy požadujte písemný závazek, ke kterému se uvazuje. Přeci jen v případě sporu máte hmatatelný důkaz, jaká byla domluva. A vždy se snažte sdělit dostatek informací o svých představách, nikdo vám neumí číst myšlenky a stěžovat si později na to, že jste mysleli, že to druhá strana ví, a přesto se tímto neřídila, je liché.

Obývací pokoj ve stylu art deco
i (Zdroj: Depositphotos.com)
Obývací pokoj ve stylu art deco

Publikováno: 14. 5. 2019, Autor: Redakce, Profil autora: Redakce