Ošetření dřeva pergoly patří k základní péči o pergolu. Pořádně ošetřit se musí jak nová pergola, tak po nějakém čase každá jiná dřevěná pergola. Novou pergolu je přitom zapotřebí ošetřit ochranným nátěrem co nejdříve. Přírodní vlivy, které působí na dřevo, způsobují jeho rychlé stárnutí a šednutí. To, že dřevo natřete, je však pouze jedna stránka věci. Aby pergola dlouho plnila svou funkci, je nezbytné, aby takovýto nátěr byl proveden skutečně precizně a jednou za čas se opakoval.
Jak pergolu připravit před nátěrem
Ošetření dřeva pergoly spočívá v tom, že povrch pergoly před samotným nátěrem musí být suchý, čistý, zbavený prachu a mastnoty. V případě opakovaného nátěru je zapotřebí zbavit pergolu i nesoudržných vrstev staré barvy. Místo poškozeného nátěru se musí také přebrousit dohladka po směru vláken. Všechno je nutné pořádně očistit a omést smetáčkem, jinak hrozí, že by barva dobře nepřilnula k povrchu. Nerovnosti, poškození se zapravují tmelem.
Jak vybrat ten správný nátěr?
Na trhu je dnes nespočet různých přípravků, které jsou určeny k ošetření dřeva. Je proto poměrně těžké se mezi nimi orientovat, natož si vybírat. Vybírat si můžete podle jejich vlastností, typu dřeva, výrobce barev, ale jsou tu i další možnosti. Každý druh nátěru má svá specifika a vaše rozhodnutí dost významně ovlivní, jak bude vaše pergola chráněna po několik dalších let. Pokud si nevíte rady, neostýchejte se a obraťte se přímo na specialistu. Kvalitní prodejny je mají.
Čím natřít pergolu
Aby pergola byla dostatečně chráněná, potřebuje být ošetřena hned několika vrstvami kvalitního nátěru. Pokud chcete dřevo ochránit před škůdci, je vhodné ho ošetřit fungicidní impregnací. Bonusem tohoto ošetření je i větší stálost svrchní vrstvy nátěru. Vynechat tuto impregnaci můžete jen v tom případě, že jste si pro vrchní nátěr vybrali přípravek, který je kombinovaný a impregnaci také obsahuje. Impregnaci nanášejte ve dvou vrstvách. Mezi nimi udělejte technickou přestávku. Až po zaschnutí druhé vrstvy můžete přistoupit k nanesení samotné lazury. Na pergolu je vhodné použít lazury s obsahem přírodního oleje, které obsahují velký podíl aktivních látek. Takovéto kvalitní lazury obsahují 40 až 80% aktivních látek. Přičemž, čím větší podíl aktivních látek lazura obsahuje, tím méně nátěrů je zapotřebí. Čím více má barva barevných pigmentů, tím je pergola více chráněna před povětrnostními vlivy a slunečními paprsky. Běžný nátěr vydrží zhruba 3 až 5 let, profi lazura vydrží dokonce 7 až 9 let.
Kdy pergolu natírat?
Pergolu natírejte pokud se venku teplota pohybuje v rozmezí 5 až 25 stupňů Celsia. Pergola by se neměla natírat v době, kdy prudce svítí slunce, prší anebo je mlha. Natírání se vyhněte i ve chvíli, když venku hodně fouká. Vítr totiž může do barvy zanést různé nečistoty. Vlhkost vzduchu by se měla optimálně pohybovat mezi 30-80%. Měli byste mít také na paměti, že čím nižší teploty při natírání jsou, tím vám bude déle schnout barva. Vysoké teploty zase mohou způsobit příliš rychlé zasychání barvy, což také není zrovna optimální, protože nestihnete napojovat jednotlivé tahy.
Jak provést nátěr pergoly
Pokud máte pergolu připravenou a přeje vám i počasí, je ta nejvhodnější chvíle, abyste provedli základní nátěr. Tento nátěr proveďte důsledně a s co největší poctivostí.Takovýto nátěr je nejdůležitější ze všech. Ochrání dřevo před dřevokaznými škůdci a houbami a ušetříte díky němu i množství dále použité lazury. Navíc, pokud první nátěr provedete skutečně pečlivě, s lazurou pak pergola získá rovnoměrný a vyvážený odstín.
Základní nátěr nechte alespoň 24 hodin důkladně schnout. Hotový povrch pak zbruste jemným smirkovým papírem. Zbavte dřevo nečistot a dřevěných chloupků. Očistěte ho smetákem a na takto připravený povrch potom můžete nanést lazuru. Lazuru na dřevo nanášejte kvalitním štětcem v několika vrstvách (dvou až třech). Každou vrstvu přitom nechte důkladně proschnout. Lazuru pečlivě roztírejte, nesmí nikde stékat. Aby k tomu nedocházelo, doporučujeme vám dřevo natírat štětcem s menším množstvím lazury. Správně ošetřené dřevo pergoly se vyznačuje krásně zvýrazněnou strukturou dřeva.
Publikováno: 10. 5. 2019, Autor: Adriana Dosedělová, Profil autora: Adriana Dosedělová