Treláže patří k oblíbeným dřevěným dekoracím pergol. Dodávají jim šmrnc i intimitu. Pergoly jsou pak ozdobou zahrady, velmi příjemným místem pro odpočinek. S pergolami se můžete setkat především ve veřejných parcích, a dále pak v běžných zahradách u rodinných domů. Pokud jsou opatřené trelážemi skýtají ochranu ze všech stran. Treláže mohou obrůstat různé popínavé rostliny, které je dělají ještě více zdobnými. Víte však, jak si takovou treláž vyrobit? A víte, jaké popínavé rostliny k ní zasadit? Pokud ne, nevadí, poradíme vám.
Co jsou treláže
Treláže, jsou jednoduché mříže, které jsou ponejvíce vyrobeny ze dřeva. Zcela běžně se proto u nich můžete setkat i s označením dřevěné mříže. Treláže slouží k popínání rostlin v parcích, zahradách, dvorech a na terasách. V případě použití u pergol treláže působí jako dekorace i jako zástěna. Jde o plochou konstrukci, která je vyrobena z rovných nebo šimo zkřížených dřevěných latí. Typický je pro ně čtvercový nebo kosočtvercový vzor. Aby unesly květiny, neobejdou se bez silného rámu. K výrobě dřevěných mříží se nejčastěji užívá tvrzené impregnované dřevo, bambus nebo pruty. Pokud treláže stojí v prostoru, neobejdou se bez dřevěných sloupků, které jsou zasazeny do kovové patky. Není složité si dřevěné mříže koupit, ale s trochou zručnosti si je můžete vyrobit i sami. Vyjde vás to levněji.
Jak si postavit treláž
Postavit treláž nepředstavuje nic složitého. Při její výrobě je důležité zvolit správnou výšku treláže. Ta by měla odpovídat rostlinám, které u ní chcete zasadit. V dalším kroku si vyberte kvalitní materiál. Na výrobu těchto dekorativních mříží se nejvíce hodí smrkové nebo borovicové dřevo.
Dřevěné mříže mohou mít sbíjené, či plátované spoje.
U sbíjených spojů je nutné dbát na přesnost a také i pravidelnost rozestupů mezi jednotlivými latěmi. Při výrobě takovéto mříže si uložte latě tak, aby tvořily pravidelnou mříž. Latě k sobě následně přibijte s pomocí běžně dostupných hřebíků, využít ale můžete i pozinkované spony. Nově vzniklou mříž pak zasaďte do pevného rámu, který udrží celou mříž pohromadě.
Plátované spoje jsou pevné, odolné a spolehlivé. Výroba této mříže spočívá v tom, že si vše důkladně proměříte a přesně si na latích vyznačíte místa, kde s pomocí frézy následně vyřežete drážky. Jednotlivé díly potom k sobě přiložíte. Pokud jste měřili správně, latě do sebe v místě drážek snadno zapadnou. Spoje pak ještě zajistěte běžně dostupnými hřebíky nebo pozinkovanými sponami. I tuto mříž nakonec ukotvěte do pevného rámu.
Pro dlouhou životnost treláže ošetřete ochranným nátěrem na dřevo. Na trhu si můžete vybrat z celé řady různě barevných odstínů těchto nátěrů.
Ukotvení treláže
Hotové treláže pak zbývá už jen pořádně ukotvit k zemi. Potřebovat k tomu budete zemní vruty.
Jaké květiny použít pro ozdobení treláží?
U treláží může růst mnoho druhů rostlin. Květiny k trelážím vybírejte podle toho, jaké se vám líbí, jestli mají kvést po celé léto (zda má vůbec kvést), jestli by to měla být trvalka nebo vám stačí jednoletka. Dále pak rostliny k mříži vybírejte i podle toho, zda je na slunci anebo v polostínu.
K trelážím se hodí především popínavky anebo plazivé rostliny. K těm nejoblíbenějším a nejčastěji používaným patří různé růže, jasmín, plaménky, břečťan a pnoucí šeřík. Kromě nich však k trelážím můžete zasadit také zimolez, vistárii čínskou, hortenzii řapíkatou či aktinidii čínskou. Jednou z těch nejméně náročných rostlin, která je vhodná pro zasazení k trelážím, je loubinec pětilistý (psí víno).
Publikováno: 6. 5. 2019, Autor: Adriana Dosedělová, Profil autora: Adriana Dosedělová