reklama

Jaro je tu! Ozdobte se i vy půvabnými květinovými šperky

Jak zachytit jaro do kapek rosy, které sluníčko už nevypaří? Jak uchovat pomíjivou krásu květin tak, aby už nikdy neuvadly? A co kdybyste se jejich půvabem mohli těšit zas a znovu, protože by krášlily vaše krčky a ouška jako květinové šperky?

i (Zdroj: Katka Loukotová)
Drobná kvítka zalitá v pryskyřici (Zdroj: Katka Loukotová)

Malé zázraky

Možná už jste je někde viděli – náušnice nebo třeba náhrdelník s opravdovými květinami. Pozastavili jste se nad tím zázrakem a začalo vám vrtat hlavou, jak jsou vlastně vyrobené a co za kouzelný materiál je umí takhle uchovat. Když jsem s touto technikou před lety začínala, okouzlila mě možnost zachytit tu prchavou krásu. Fascinace kapkou přírody uchovanou v čase mě neopouští ani dnes, kdy se jejich výrobě věnuji profesionálně  - ba právě naopak.

Květiny tu totiž vypadají jako zakleté ve skle, materiál je krásně čirý a má i stejné optické vlastnosti  – zvětšuje jako lupa a pohrává si s našimi smysly. Ale sklo se zpracovává za horka, a to by květinám příliš nesvědčilo. Navíc je tento materiál mnohem lehčí a jen tak ho nerozbijete, ani když vám náušnička spadne v koupelně na dlaždičky - což my dámy oceníme.

Přívěšek na řetízku
i (Zdroj: Katka Loukotová)
Myslíte, že je květina zalitá ve skle? Omyl!

Prozradím vám tedy malé tajemnství.

Jak zachytit pomíjivou krásu květin?

O sklo se opravdu nejedná. A jak už víme, to je v tomto případě dobrá zpráva! Existuje totiž materiál zvaný epoxidová pryskyřice, který je krásně čirý, tvrdý a dokáže v sobě uchovat různé věci. Vlastně takřka cokoli. Dřevo, kov, látku, papír, mé milované květiny, a třeba i hmyz. Jediná podmínka je, že to všechno musí být pěkně suché (i když i na tom odborníci usilovně pracují a na trhu jsou pryskyřice, které si poradí i s vodou). Díky tomu, jak skvěle je využitelná, nachází stále širší uplatnění a používá ji pořád větší množství firem i lidí pro projekty a tvoření nejrůznějšího druhu. 

Ukázka základů do náušnicového lůžka
i (Zdroj: Katka Loukotová)
Díky pryskyřici zůstanou barvy květů stálé

Expoxidová pryskyřice, která nyní zažívá pravý boom, ale vlastně není nic tak úplně nového. Na světě je totiž už skoro 130 let! Průmyslově se začala využívat v polovině 20. století a jedním z prvních oborů, do kterých pronikla, bylo letectví. Vyrábí se jí celá řada druhů s různými vlastnostmi a použitím. Pravděpodobně znáte epoxidové lepidlo, které koupíte v každé drogérii, a skvěle slepí takřka cokoli. Existují pryskyřice s různou dobou tvrdnutí (a tedy pracovním časem, ve kterém s ní můžete tvořit), různě tvrdé, odolné proti teplotám či UV záření. A také šperkařská pryskyřice, navržená právě pro nás, kteří umíme ocenit její skvělé vlastnosti při výrobě krásných nezbytností nejen pro něžnější pohlaví.

Pecky do uší
i (Zdroj: Katka Loukotová)
Nejsnazší je odlévání do hotových lůžek

Různé techniky

Technik, které si můžete vyzkoušet doma, je hned několik. Podrobněji si o nich povíme někdy příště, zatím si ale aspoň můžeme říct, co nás spolu čeká.

Květiny zalité v pryskyřici
i (Zdroj: Nikol Klapková)
Květiny zalité v pryskyřici nezvadnou

Nejsnazší je odlévání do hotových lůžek, které koupíte jako komponent v obchodě. Nepotřebujete totiž žádné složité vybavení a přesto dosáhnete roztomilého výsledku. Zkusit si můžete také potřít pryskyřicí třeba usušený list, který ztvrdne, zakonzervuje se a rovnou ho můžete nosit. Je to poměrně jednoduchý, ale efektní šperk – list pak vypadá jako v krustičce ledu. Složitější technika, na kterou už je potřeba různé vybavení, je odlévání do forem – odlitek je totiž třeba dále zpracovávat, různě brousit, leštit či vrtat. Ukázku takových šperků vidíte na fotografiích u tohoto článku. Je to technika, kterou ve svých šperkcích používám nejčastěji.

Květiny v pryskyřicové kuličce
Květiny v pryskyřicové kuličce (Zdroj: Katka Loukotová)
Kombinace květin
V pryskyřici můžete uchovat dojem rostoucího květu (Zdroj: Katka Loukotová)

Ať už si ale zvolíte jakoukoli techniku anebo potěšíte šperkem od prefesionála, hlavní je radost z jara, květin a něžné krásy, o kterou se s námi příroda dělí. Teď po zimě už se nemůžeme dočkat, co říkáte?

Náušnice
i (Zdroj: Katka Loukotová)
Vybírat lze drobná i trochu větší kvítka

Autorka je šperkařka, specializuje se na květinové šperky pod značkou Dandylion.

Publikováno: 7. 5. 2019, Autor: Katka Loukotová, Profil autora: Katka Loukotová