Od klasických oranžových odstínů po bílé a černé. Výrobci střešních krytin nabízejí velký rozptyl barev. Stačí tedy jen popustit uzdu své fantazii a vaše novostavba se může honosit originálním barevným odstínem. Ve správné kombinaci s barvou fasády pak získáte vskutku jedinečný a nepřehlédnutelný vnějšek, který zaujme na první pohled.
Česká klasika
Když se ocitnete na Pražském hradě a podíváte se na stovky střech pod sebou, bude vám hned jasné, jaké barevné odstíny jsou u nás nejpoužívanější. Tradičně se tašky vyrábí v cihelnách ze směsi cihlářské hlíny a jílu. Ta se těží většinou v blízkosti cihelny a tak je barva vždy trochu jiná. Zde tedy můžete vystopovat původ barvy. Hlína a jíl na výrobu tašek se v našich končinách vyskytují v oranžovo-červených odstínech. V minulosti se tašky natíraly barevnou glazurou. Důvodem bylo zvýšení trvanlivosti a lepší vzhled povrchu tašky. Dnes se impregnují různými nástřiky či je nanášena pololesklá sklovina.
Betonové tašky
Často používané jsou také tašky vyráběné z betonu. Vyrábí se ze směsi jemného křemičitého písku, cementu, vody, pigmentů a dalších přísad. Pigmenty určují budoucí barevnou podobu tašky. Rozptyl barev je velký - od bílé, přes šedou, červenou, až po černou.
Černá střecha
Velice elegantní, avšak trochu kontroverzní barvou je černá. Ve správné kombinaci s fasádou může působit opravdu pěkně, ale problém je v jejích tepelně izolačních vlastnostech. V horkých letních měsících, kdy sluneční paprsky nemilosrdně dopadají na střechy domů, se o tom můžete přesvědčit. Problémem černé a dalších tmavých odstínů je jejich schopnost odrazit tepelné záření, která je ve standardním provedení velmi malá. Při volbě barvy střešní krytiny je tedy velmi důležité, aby barva odrážela co největší množství dopadajícího tepelného záření. Okamžitě vás tedy napadne barva na opačném pólu barevného spektra – bílá.
Bílá je dobrá
Bílá a její odstíny jsou opět velmi pěknými barvami. A také hojně používanými, zejména ve středomoří, kde je objem tepelných paprsků a teplota celkově ještě vyšší než u nás. Světlé odstíny se tedy velmi hodí do parných dní jako ten správný odražeč žáru. Problém je jen v barvě jako takové. Jak dlouho bílá zůstane opravdu bílou? Prach, déšť, listí, lišejníky – to vše bude na bílé střeše dříve nebo později vidět. Potom nezbývá nic jiného, než pravidelně čistit a udržovat.
Inspirace ze zahraničí
V zahraničí mají jiné tradice, než jsou u nás. Proto není problém narazit na výrazné barvy střechy i fasády či obložení domu. Setkáte se zde s tóny zelené, různé světlé odstíny, až po modrou. V severských zemích zas narazíte na střechu pokrytou trávou. Je jen na vás, jakou barvu nakonec zvolíte, ale měli byste vždy pamatovat, že střecha by měla zapadnout do místního koloritu. Měla by ladit s barvou domu. Měla by plnit svůj praktický účel. A měla by se vám samozřejmě líbit.
Publikováno: 2. 5. 2019, Autor: Josef Dušek, Profil autora: Josef Dušek