reklama

Čím se liší kamenná fasáda od ostatních?

Kamenné obložení domu již dávno nepatří k luxusu, jenž si mohou dovolit pouze milionáři. Již po několik let je můžeme vidět čím dál častěji. Jde o ideální volbu všude tam, kde jsou preferovány přírodní materiály. Velkým pozitivem je rovněž i to, že kamenná fasáda nejenže pěkně vypadá, ona je i velmi praktická. Jejich montáž navíc není nikterak složitá, dá se říct, že ji zvládne každý šikovný stavař.

i (Zdroj: Depositphotos.com)
Kamenné obložení domu (Zdroj: Depositphotos.com)

Kamenné obložení domu

Kamenné obložení domu působí elegantním, neli dokonce luxusním dojmem. Hodí se všude tam, kde nechcete použít běžnou nudnou omítku. Ostatně kameny jsou jedním z prvních stavebních materiálů. Kamenné obložení domu skýtá nadčasový design, který hned tak neomrzí a vydrží toho více než běžná omítka. Mimo to je spojená i s jinými výhodami. Kamenná fasáda se hodí k moderním domům, ale i k těm vybudovaným třeba před půl stoletím. Díky široké rozmanitosti druhů, tvarů, struktur i barev, můžete získat zcela jedinečný a originální vzhled, který můžete sladit s okolním prostředím. Kamenné obložení domu se přitom může týkat celého domu, nebo pouze jeho části, což působí více dekorativně. Velkou výhodou těchto fasád je jejich bezúdržbovost a vysoká životnost.

Kamenné obložení domu zvládne i šikovný stavař
i (Zdroj: Depositphotos.com)
Kamenné obložení domu zvládne i šikovný stavař

Výhody kamenné fasády

 • Kamenná fasáda je architektonicky zajímavější
 • Má delší životnost
 • Zvyšuje odolnost domu vůči rozmanitým povětrnostním vlivům
 • Dům je více odolný i před mechanickým opotřebením
 • Jeho velkou výhodou je i malá nasákavost a mrazuvzdornost
 • Má dobré akumulační vlastnosti
Kamenná fasáda toho dost vydrží
i (Zdroj: Depositphotos.com)
Kamenná fasáda toho dost vydrží

Jak může vypadat kamenné obložení domu

Na výběr v současné době máte z přírodního kamene nebo také z umělého kamene.

Přírodní kámen

Přírodní kámen představuje tradiční materiál, který se ve stavebnictví používá již od pradávna. Dodnes jde o velmi oblíbený materiál. U přírodních kamenných obkladů si můžete vybírat z různých velikostí, tloušťky, tvrdosti, druhu materiálu i barvy. K těm nejoblíbenějším materiálům v minulosti patřila břidlice,opuka, pískovec, mramor a travertin. K nejtvrdším obkladovým kamenům pak patří žula, jež je následována mramorem, vápencem, travertinem a nakonec pískovcem. Nevýhodou obložení z přírodního kamene je však jeho vysoká cena, dále také poměrně obtížná manipulace s jednotlivými dílci a rovněž i zvýšené nároky na nosnost stěn. V úvahu je nutno proto brát i charakter izolace. Budova obložená pouze přírodním kamenem může působit příliš těžce a mohutně, a proto se obvykle kombinuje i s jinými materiály.

Obložení domu přírodním kamenem
i (Zdroj: Depositphotos.com)
Domy ve městě středověkého i středomořského rázu

Umělý kámen

S umělým kamenem je to ale trochu jinak. Jelikož, v případě umělého kamene, nejde o nic jiného než o betnovou, případně sádrovou imitací kamene (pozor, sádrové obklady se hodí pouze do interiéru), takovýto kámen je možno zcela bez obav použít na celý dům. Umělý kámen se vyrábí odléváním hmot do forem. Dostupné jsou tak i různě naformátované desky, jež slibují snadnou aplikaci na povrch. Vzhled umělého kamene je naprosto nerozeznatelný od toho přírodního, a to i tehdy, když si ho prohlížíte zblízka. Umělý kámen dokonale dokáže imitovat břidlici, mramor, pískovec, travertin i opuku. Vybírat si můžete ze široké škály barev i struktur. Ta největší výhoda tohoto kamene ale tkví především v jeho nízké pořizovací ceně, a dále pak v jeho nízké hmotnosti.  Životnost umělého kamene je sice menší, ale i tak vydrží desítky let.

Dům s fasádou z umělého kamene
i (Zdroj: Depositphotos.com)
Dům s fasádou z umělého kamene

Výhody umělého kamenného obložení

 • Betonové obložení je pevné
 • Mimo to je také i odolné vůči nepřízni počasí
 • Dále je i mrazuvzdorné, paropropustné i otěruvzdorné
 • Jeho jednou z největších výhod je jeho nízká váha
 • Pozitivní je i cena této kamenné fasády
 • Finančně méně náročná je i přeprava a montáž fasády z umělého kamene
 • Nepotřebuje údržbu
 • Takováto fasáda nepotřebuje žádné ochranné nátěry, ani impregnaci
Bílé kamenné obložení domu
i (Zdroj: Depositphotos.com)
Bílé kamenné obložení domu

 

Publikováno: 30. 4. 2019, Autor: Adriana Dosedělová, Profil autora: Adriana Dosedělová