reklama

Jak odstranit zelenou vodu v zahradním jezírku

Zelená voda v zahradním jezírku může během sezóny zkazit radost nejednomu majiteli této vodní plochy v zahradě. Samotné vybudování jezírka a je jedno, zda slouží jako koupací nebo jako okrasné, stojí nemalé úsilí. Radost z plánované relaxace, odpočinku a případně koupání nám může zkazit zkažená – zelená voda v jezírku. Kvalitu vody je nutné během sezóny kontrolovat a o jezírko se starat, někdy se však stane, že i přes veškerou péči voda v jezírku zezelená. Poradíme vám, čím je zelenání vody způsobené a jak proti němu bojovat.

i (Zdroj: Depositphotos.com )
Zahradní jezírko může být vaší oázou, kde můžete odpočívat. (Zdroj: Depositphotos.com)

Zelená voda v jezírku může mít hned několik příčin, abychom proti zelenání vodní plochy mohli důsledně bojovat, je důležité odhalit přesnou příčinu toho, proč vlastně voda v jezírku zelená. Na vině může být buď nedostatečně výkonné, nebo zanešené čerpadlo, případně zanešený filtr. Pokud máte v jezírku navíc rybičky, pak může být příčinou přílišné překrmování vodního osazenstva. Případně absence UV lampy.

Malé zahradní jezírko
i (Zdroj: Depositphotos.com )
Jednorázové vyčištění zelené vody v jezírku zpravidla problém neřeší. Vždy je nutné odhalit příčinu zelenání vody

Jednorázové vyčištění vody je jedna věc, pokud však nepřijdete na vlastní příčinu a neodstraníte ji, pak se problém bude nejspíše opakovat. Horké slunné dny, které nás v letní sezóně čekají, jsou totiž pro zelenání vody jako dělané.

Bohužel častou příčinou zelenání vody v jezírku v pozdním jaru je vysoké množství polétavého pylu. Pokud tedy bydlíte v oblasti v blízkosti jehličnatých lesů nebo kvetoucích polí, pak je nutné zavčasu přikročit k dostatečným opatřením, které zelenání vody zamezí. A zde je nutné často sáhnout po speciálních přípravcích.

Pokud chcete volit k odstranění zelené vody v jezírku přípravky nabízené řadou výrobců, pak je nutné striktně volit takové, které jsou určené pro jezírka, nikoliv pro bazény! Bazénová voda bývá označovaná za „mrtvou“ – neměly by se v ní vyskytovat žádné organismy, mikroorganismy, bakterie, živočichové ani rostliny. To, co prospívá bazénové vodě určené ke koupání, pak „živé“ vodě v jezírcích, i těch koupacích, škodí. Volte proto vhodné přípravky.

Řasy v jezírku
i (Zdroj: Depositphotos.com )
Příčinou zelené vody v jezírku bývají zpravidla řasy

Čím je způsobená zelená voda v jezírku a jak ji odstranit?

Zelená voda v jezírku způsobená řasou

Zelená voda v jezírku může být způsobená řasou. Jedná se o malý jednobuněčný organismus, který filtr, díky velmi malým rozměrům, nezachytí. Tato řasa se vyskytuje i běžné v přírodě – slouží jako zdroj potravy pro plankton i ryby. V horkých letních dnech však často dochází k jejímu přemnožení, masa řasy roste pomalu před očima a její velké přemnožení způsobí zelenání vody. Navíc spotřebovává velké množství kyslíku, který následně chybí vodním rostlinám produkujícím kyslík a na pořádný problém je zaděláno.

RYCHLÉ ŘEŠENÍ: vyčistěte filtr a zakupte některou ze startovacích sad bakterií, které na trhu nabízí výrobci přípravků pro údržbu zahradních koupacích i okrasných jezírek. Právě bakterie, které se přidávají do filtru, udržují vodu čistou, nikoliv filtr samotný. Vhodné je také zakoupit speciální vločkovač určený pro péči o jezírkovou vodu. Neuškodí rostlinám ani živočichům. Aplikujte ho do vody podle doporučení výrobce. Nelekněte se toho, že voda v jezírku získá mléčnou barvu. Ta po několika hodinách odezní a přípravek pohltí nečistoty, které se v podobě kalu usadí na dně. Je nutné důsledně dbát na odsátí tohoto kalu. Pokud bychom ho v jezírku ponechali, tak se rozpustí a problém je tu nanovo.

Zelená voda v jezírku
i (Zdroj: Depositphotos.com )
Pro vyčištění zelené vody v jezírku používejte výhradně přípravky pro čištění vody v jezírkách. Bazénová chemie do jezírka rozhodně nepatří!

DLOUHODOBÉ ŘEŠENÍ: investujte do koupě účinnější filtru na čištění vody. Od věci také není zvážit pořízení speciální UV lampy pro udržení trvale čisté vody. UV lampa díky ultrafialovému záření efektivně redukuje a likviduje nežádoucí množství řas a choroboplodných zárodků ve vodě. V parných létech je také vhodné zvážit možnost případného zastínění jezírka. U těch větších koupacích ploch to asi nepůjde jednoduše. Menší okrasné jezírko však možná alespoň z části zastínit půjde.

PREVENCE: I když dodržíte výše uvedená opatření, vždy je také nutné dbát na prevenci. K té také patří udržování čistoty vody od hrubých nečistot, jakými je popadané listí a drobný hmyz. Je vhodné zastřihnout okrasné traviny a rostliny rostoucí v těsné blízkosti jezírka.

Udržujte v jezírku optimální pH vody. To by nemělo být ani příliš kyselé ani zásadité. Ideální hodnota je někde kolem pH 7.

Koupací zahradní jezírko
i (Zdroj: Depositphotos.com )
Koupací zahradní jezírko je živý organismus. Nečekejte, že docílíte toho, že voda v něm bude čistá jako v bazénu. To není smysl zahradních jezírek, ani těch koupacích

Zelená voda v jezírku způsobená vláknitou řasou

To, že se jedná právě o vláknitou řasu, poznáte nejen podle nevábné nazelenalé barvy vody, ale také podle toho, že se ve vodě tvoří jakoby nevzhledné chuchvalce. Ty postupně obalují kameny i rostliny. Vláknitá řasa je pomalu připevňuje k podkladu.

RYCHLÉ ŘEŠENÍ: Aplikujte speciální přípravky na odstranění vláknité řasy. Díky nim se řasa uvolní a vyplave na povrch, kde ji můžeme mechanicky odstranit buď síťkou nebo skimmerem.

Vhodné jsou také dekorativní prvky, jakými jsou kameny, různé vodní dekorace, pokud je to možné tak vyjmout a pod proudem vody očistit a teprve poté je vrátit zpět do jezírka.

DLOUHODOBÉ ŘEŠENÍ: Platí zvážení stejných opatření jako u jednobuněčných řas.

PREVENCE: Platí dodržování zásad bránících dlouhodobému znečišťování vodní plochy.

Posezení u zahradního jezírka
i (Zdroj: Depositphotos.com )
Pravidelná údržba a péče o vodu v zahradním jezírku se vám zúročí v podobě nádherného odpočinku, který pobyt u jezírko poskytuje

Jezírko není bazén

Pokud doufáte, že se vám vodu v jezírku, ať už okrasném nebo koupacím podaří vyčistit takovým způsobem, že bude křišťálově čistá, jako třeba v bazénu, pak vás musíme trochu vyvést z omylu. Voda v jezírcích je živým organismem, živým biotopem, a jako k takové je nutné k ní přistupovat. Bazénová voda, bývá zpravidla „mrtvá“.

Péče o vodu v jezírku je pracnější a je nutné volit takové přípravky, které neuškodí živým organismům, které k jezírku neodmyslitelně patří. Odměnou za péči je však odpočinek u vodní plochy, která kypí životem a přináší do zahrady jedinečný relaxační prvek.

Publikováno: 26. 4. 2019, Autor: Andrea Drobílková, Profil autora: Andrea Drobílková