reklama

Jak odstranit zelenou vodu v zahradním jezírku

Zelená voda v zahradním jezírku může během sezóny zkazit radost nejednomu majiteli této vodní plochy v zahradě. Samotné vybudování jezírka a je jedno, zda slouží jako koupací nebo jako okrasné, stojí nemalé úsilí. Radost z plánované relaxace, odpočinku a případně koupání nám může zkazit zkažená – zelená voda v jezírku. Kvalitu vody je nutné během sezóny kontrolovat a o jezírko se starat, někdy se však stane, že i přes veškerou péči voda v jezírku zezelená. Poradíme vám, čím je zelenání vody způsobené a jak proti němu bojovat.

Zahradní jezírko může být vaší oázou, kde můžete odpočívat. (Zdroj: Depositphotos.com)

Zelená voda v jezírku může mít hned několik příčin, abychom proti zelenání vodní plochy mohli důsledně bojovat, je důležité odhalit přesnou příčinu toho, proč vlastně voda v jezírku zelená. Na vině může být buď nedostatečně výkonné, nebo zanešené čerpadlo, případně zanešený filtr. Pokud máte v jezírku navíc rybičky, pak může být příčinou přílišné překrmování vodního osazenstva. Případně absence UV lampy.

Malé zahradní jezírko
Jednorázové vyčištění zelené vody v jezírku zpravidla problém neřeší. Vždy je nutné odhalit příčinu zelenání vody (Zdroj: Depositphotos.com )

Jednorázové vyčištění vody je jedna věc, pokud však nepřijdete na vlastní příčinu a neodstraníte ji, pak se problém bude nejspíše opakovat. Horké slunné dny, které nás v letní sezóně čekají, jsou totiž pro zelenání vody jako dělané.

Bohužel častou příčinou zelenání vody v jezírku v pozdním jaru je vysoké množství polétavého pylu. Pokud tedy bydlíte v oblasti v blízkosti jehličnatých lesů nebo kvetoucích polí, pak je nutné zavčasu přikročit k dostatečným opatřením, které zelenání vody zamezí. A zde je nutné často sáhnout po speciálních přípravcích.

Pokud chcete volit k odstranění zelené vody v jezírku přípravky nabízené řadou výrobců, pak je nutné striktně volit takové, které jsou určené pro jezírka, nikoliv pro bazény! Bazénová voda bývá označovaná za „mrtvou“ – neměly by se v ní vyskytovat žádné organismy, mikroorganismy, bakterie, živočichové ani rostliny. To, co prospívá bazénové vodě určené ke koupání, pak „živé“ vodě v jezírcích, i těch koupacích, škodí. Volte proto vhodné přípravky.

Řasy v jezírku
Příčinou zelené vody v jezírku bývají zpravidla řasy (Zdroj: Depositphotos.com )

Čím je způsobená zelená voda v jezírku a jak ji odstranit?

Zelená voda v jezírku způsobená řasou

Zelená voda v jezírku může být způsobená řasou. Jedná se o malý jednobuněčný organismus, který filtr, díky velmi malým rozměrům, nezachytí. Tato řasa se vyskytuje i běžné v přírodě – slouží jako zdroj potravy pro plankton i ryby. V horkých letních dnech však často dochází k jejímu přemnožení, masa řasy roste pomalu před očima a její velké přemnožení způsobí zelenání vody. Navíc spotřebovává velké množství kyslíku, který následně chybí vodním rostlinám produkujícím kyslík a na pořádný problém je zaděláno.

RYCHLÉ ŘEŠENÍ: vyčistěte filtr a zakupte některou ze startovacích sad bakterií, které na trhu nabízí výrobci přípravků pro údržbu zahradních koupacích i okrasných jezírek. Právě bakterie, které se přidávají do filtru, udržují vodu čistou, nikoliv filtr samotný. Vhodné je také zakoupit speciální vločkovač určený pro péči o jezírkovou vodu. Neuškodí rostlinám ani živočichům. Aplikujte ho do vody podle doporučení výrobce. Nelekněte se toho, že voda v jezírku získá mléčnou barvu. Ta po několika hodinách odezní a přípravek pohltí nečistoty, které se v podobě kalu usadí na dně. Je nutné důsledně dbát na odsátí tohoto kalu. Pokud bychom ho v jezírku ponechali, tak se rozpustí a problém je tu nanovo.

Zelená voda v jezírku
Pro vyčištění zelené vody v jezírku používejte výhradně přípravky pro čištění vody v jezírkách. Bazénová chemie do jezírka rozhodně nepatří! (Zdroj: Depositphotos.com )

DLOUHODOBÉ ŘEŠENÍ: investujte do koupě účinnější filtru na čištění vody. Od věci také není zvážit pořízení speciální UV lampy pro udržení trvale čisté vody. UV lampa díky ultrafialovému záření efektivně redukuje a likviduje nežádoucí množství řas a choroboplodných zárodků ve vodě. V parných létech je také vhodné zvážit možnost případného zastínění jezírka. U těch větších koupacích ploch to asi nepůjde jednoduše. Menší okrasné jezírko však možná alespoň z části zastínit půjde.

PREVENCE: I když dodržíte výše uvedená opatření, vždy je také nutné dbát na prevenci. K té také patří udržování čistoty vody od hrubých nečistot, jakými je popadané listí a drobný hmyz. Je vhodné zastřihnout okrasné traviny a rostliny rostoucí v těsné blízkosti jezírka.

Udržujte v jezírku optimální pH vody. To by nemělo být ani příliš kyselé ani zásadité. Ideální hodnota je někde kolem pH 7.

Koupací zahradní jezírko
Koupací zahradní jezírko je živý organismus. Nečekejte, že docílíte toho, že voda v něm bude čistá jako v bazénu. To není smysl zahradních jezírek, ani těch koupacích (Zdroj: Depositphotos.com )

Zelená voda v jezírku způsobená vláknitou řasou

To, že se jedná právě o vláknitou řasu, poznáte nejen podle nevábné nazelenalé barvy vody, ale také podle toho, že se ve vodě tvoří jakoby nevzhledné chuchvalce. Ty postupně obalují kameny i rostliny. Vláknitá řasa je pomalu připevňuje k podkladu.

RYCHLÉ ŘEŠENÍ: Aplikujte speciální přípravky na odstranění vláknité řasy. Díky nim se řasa uvolní a vyplave na povrch, kde ji můžeme mechanicky odstranit buď síťkou nebo skimmerem.

Vhodné jsou také dekorativní prvky, jakými jsou kameny, různé vodní dekorace, pokud je to možné tak vyjmout a pod proudem vody očistit a teprve poté je vrátit zpět do jezírka.

DLOUHODOBÉ ŘEŠENÍ: Platí zvážení stejných opatření jako u jednobuněčných řas.

PREVENCE: Platí dodržování zásad bránících dlouhodobému znečišťování vodní plochy.

Posezení u zahradního jezírka
Pravidelná údržba a péče o vodu v zahradním jezírku se vám zúročí v podobě nádherného odpočinku, který pobyt u jezírko poskytuje (Zdroj: Depositphotos.com )

Jezírko není bazén

Pokud doufáte, že se vám vodu v jezírku, ať už okrasném nebo koupacím podaří vyčistit takovým způsobem, že bude křišťálově čistá, jako třeba v bazénu, pak vás musíme trochu vyvést z omylu. Voda v jezírcích je živým organismem, živým biotopem, a jako k takové je nutné k ní přistupovat. Bazénová voda, bývá zpravidla „mrtvá“.

Péče o vodu v jezírku je pracnější a je nutné volit takové přípravky, které neuškodí živým organismům, které k jezírku neodmyslitelně patří. Odměnou za péči je však odpočinek u vodní plochy, která kypí životem a přináší do zahrady jedinečný relaxační prvek.

Publikováno: 26. 4. 2019, Autor: Andrea Drobílková, Profil autora: Andrea Drobílková