reklama

Tipy na přírodní barvení vajíček

Barvení vajíček a Velikonoce patří odedávna k sobě. Způsobů, jak velikonoční vajíčka nabarvit, je nepřeberné množství. My se budeme věnovat tomu, jak barvit vajíčka přírodní cestou. Pokud jste se letos rozhodli vajíčka nabarvit přírodně, tak jsou následující tipy určené právě pro vás! Poradíme vám, jak to udělat, aby ta letošní velikonoční vajíčka byla nejen krásná, ale navíc EKO.

i (Zdroj: Depositphotos.com)
Přírodní barvení vajíček (Zdroj: Depositphotos.com)

Barvení vajíček bez chemie

Přírodní barvení vajíček jde jednoduše i bez chemie. Využívají se přísady, které máte běžně doma, nebo si je můžete jednoduše obstarat. Stejně tak, jako to dělávaly naše babičky.

Nejznámější přírodní technikou barvení vajíček je využití cibulových slupek. Dále se využívá červené zelí, řepa, šafrán, špenát a další. Přírodní barvení není o nic víc náročné než použití chemických barev. Tak s chutí do toho a krásná přírodně nabarvená vajíčka budou hotová za pár chvil.

Barvení vajíček přírodní cestou
i (Zdroj: Depositphotos.com)
Přírodní barvení vajíček lze jednoduše za pomoci nálevů připravených z přírodních zdrojů tak, jak to dělávaly naše babičky

K přírodnímu barvení se spíše hodí čistě bílá vajíčka. Na těch hnědých barvy tolik nevyniknou. Vajíčka můžeme barvit buď jednoduše, nebo je navíc zkusit ozdobit a teprve potom obarvit některým z níže uvedených způsobů.

Přírodní zdobení vajíček před samotným barvením

přírodnímu zdobení vajíček se užívají například různé tvarově rozmanité lístky: trojlístek, řebříček, sedmikrásky… Ty rozprostřeme na vajíčko, které pak opatrně vložíme do staré silonové punčochy nebo omotáme jednou tenkou vrstvou rozprostřené gázy. Teprve potom vložíme vajíčko do barvící přírodní lázně.

Zdobení přírodninami
Ještě před barvením je možné vajíčka ozdobit (Zdroj: Depositphotos.com)
Vzor petržele
Použijte starou techniku obtisků přírodnin (Zdroj: Depositphotos.com)

Pruhované a geometrické zdobení zase zajistí bavlnka, kterou je možné vajíčko před barvením omotat. Po nabarvení bavlnku nebo provázek sejmeme, v původním místě omotání bude barva světlejší.

Vajíčka s krajkovaným vzorem lze připravit tak, že na vajíčko před barvením připevníme kousek krajky. Vzor krajky by měl být spíše výraznější než jemnější, lépe tak po sejmutí krajky po obarvení vynikne.

Přírodní barvení v cibulových slupkách pro červenohnědá vajíčka

Barvení vajíček v cibulových slupkách nám zajistí krásná vajíčka hnědo červené barvy. Pokud bychom chtěli sytě hnědá vajíčka, tak ke slupkám navíc přidáme dubovou kůru nebo hodně silný černý čaj.

Budeme potřebovat:

  • cibulové slupky, čím více, tím lépe (z kuchyňské cibule i červené cibule – ta dodá vajíčkům odstín více do červena)
  • trochu octa
  • vodu
  • odmaštěná a čistá vajíčka
barvení vajíček v cibulových slupkách
i (Zdroj: Depositphotos.com)
Přírodní barvení vajíček v cibulových slupkách

Můžeme použít dva postupy, jak nabarvit vajíčka v cibulových slupkách. Buď si můžeme připravit opravdu hodně silný nálev, který připravíme tak, že do hrnce dáme cibulové slupky, trochu octa a vodu a vše důkladně povaříme. Slupky scedíme a do hotového nálevu vložíme natvrdo uvařená vajíčka a v nálevu je necháme přes noc. Výhodou tohoto způsobu je, že se slupky, které vyjmeme, na vajíčko neobtisknou a nevytvoří na něm nechtěnou „mapu“.

Anebo stejným způsobem vložíme do hrnce slupky z cibule, vodu a ocet, krátce povaříme a během varu vložíme syrová vajíčka. Vše povaříme asi 5-8 minut a hrnec odstavíme z plotny. Uvařená vajíčka ještě do druhého dne ponecháme pozvolna stydnout a barvit v nálevu.

Přírodní barvení ve špenátu, kopřivách nebo petrželové nati pro zelená vajíčka

Barvení vajíček v přísadách jako jsou špenát, kopřivy nebo petrželová nať nám zajistí krásně zelená vajíčka.

Budeme potřebovat:

  • čerstvý špenát (zda funguje i ten mražený jsme nezkoušeli), petržel nebo mladé kopřivy
  • trochu octa
  • vodu
  • odmaštěná a čistá vajíčka

Opět můžeme využít dva způsoby barvení. Buď si z přísad připravíme silný nálev, ze kterého po svaření přísady vyjmeme a do hotového nálevu přes noc ponoříme natvrdo uvařená vajíčka.

Nebo vajíčka vaříme spolu s přísadami a po uvaření je spolu s přísadami necháme ještě přes noc barvit.

Přírodní barvení v kurkumě, kari koření nebo šafránu pro žlutá vajíčka

Krásně žlutě obarvená vajíčka nám zajistí nálev připravený s přísadou kurkumy, kari nebo šafránu. A kurkuma je z těchto tří přísad opravdovou sázkou na jistotu.

Budeme potřebovat:

  • kurkumu, kari nebo šafrán
  • trochu octa
  • vodu
  • odmaštěná a čistá vajíčka
i (Zdroj: Depositphotos.com)
Kurkuma obarví vajíčka na zářivě žlutou barvu

Opět jsou dvě možné cesty barvení. Buď vše i s vajíčky svařit dohromady a nechat přes noc louhovat. Nebo připravit silný nálev, do kterého přes noc vložíme již uvařená vajíčka.

Přírodní barvení v nakrouhaném červeném zelí pro namodralou barvu vajíček

Modrou barvu vajíček nám zajistí nálev připravený z nakrouhaného červeného zelí. Někde jsem četla, že vajíčka lze na modro barvit i pomocí borůvek! Ale upřímně takovou dobrotu, jakou borůvky jsou, raději sním nebo z nich připravím koláč. A navíc myslím, že naše babičky v době Velikonoc asi borůvky k dispozici neměli. Leda by si je šly vyprosti ke Dvanácti měsíčkům.

Budeme potřebovat:

  • nakrouhané červené zelí
  • trochu octa
  • vodu
  • odmaštěná a čistá vajíčka
přírodní modrá vajíčka
i (Zdroj: Depositphotos.com)
Modrá velikonoční vajíčka získáme jejich barvením v nálevu z červeného zelí. Čím silnější nálev, tím intenzivnější barva vajíček

Z nakrouhaného červeného zelí, vody a octa připravíme svařením silný nálev. Ten odstavíme z plotny a necháme zelí ještě několik hodin louhovat. Poté vše scedíme a do takto připraveného nálevu vložíme natvrdo uvařená vajíčka a necháme přes noc louhovat.

Přírodní barvení v červené řepě pro růžová vajíčka

Růžová vajíčka jsou velmi něžná a vypadají opravdu dobře. Abychom docílili růžové barvy použijeme k obarvení červenou řepu.

Budeme potřebovat:

  • syrovou červenou řepu (nikoliv tu předvařenou, ta se dá také použít, ale výsledná barva není tak výrazná)
  • ocet
  • vodu
  • odmaštěná a čistá vajíčka
Barvení vajíček červenou řepou
i (Zdroj: Depositphotos.com)
K barvení vajíček červenou řepou používejte syrovou řepu. Ta předvařená již neobsahuje, ačkoliv se to nezdá, tolik barviva

Vajíčka můžeme buď obarvit tak, že si připravíme nálev z červené řepy. A to tak, že řepu nakrájíme na kostky, přidáme ocet, vodu a vše svaříme. Nálev necháme několik hodin odležet, scedíme a do takto připravené lázně přes noc ponoříme natvrdo uvařená vajíčka.

Druhý způsob barvení je takový, že syrovou červenou řepu nastrouháme najemno nebo umixujeme tyčový mixérem. Důkladně z řepné hmoty vymačkáme šťávu a do ní vložíme uvařená vajíčka přes noc obarvit. Tento druhý způsob nám zajistí sytější růžovou barvu.

přírodní velikonoční vajíčka
i (Zdroj: Depositphotos.com)
Nabarvená vajíčka nakonec pro krásný lesk potřete trochou tuku nebo slupkou od slaniny

Na závěr obarvená vajíčka po vyjmutí z lázně necháme oschnout a zlehka je potřeme tukem (máslem, sádlem) nebo pomažeme slupkou ze slaniny. Obarvená vajíčka tak budou krásně lesklá. Poté je naskládejte do mísy nebo na ošatku a koledníci mohou přijít.

Krásné barevné Velikonoce!

Publikováno: 21. 4. 2019, Autor: Andrea Drobílková, Profil autora: Andrea Drobílková