reklama

Návod na pletení pomlázky z 8 prutů

Pletení pomlázky neodmyslitelně patří k Velikonocům. Čím by také chlapci "omlazovali" děvčata ve svém okolí? Koupená pomlázka je sice krásná, ale každý muž je hrdý na svou vlastní práci. A pokud ještě neumíte pomlázku plést, my vás to naučíme. Dnešní návod je na pletení pomlázky z 8 prutů.

i (Zdroj: Pavlína Wagnerová Málková)
Pletení pomlázky z osmi prutů (Zdroj: Pavlína Wagnerová Málková)

Materiál na výrobu:

  • vrbové proutky
  • ostrý nůž
  • provázek
  • stuhy

Jak postupovat při pletení pomlázky z 8 prutů?

Pokud máte ve svém okolí vrbu, nařezejte si slabé ohebné proutky v délce, která vám bude vyhovovat. Je lepší mít proutků na začátku více, kdyby se vám některý zlomil, můžete jej vyměnit. Nejslabší a nejpružnější proutek využijete na opletení rukojeti. Jestli jste nařezali proutky předešlého dne, nechte je přes noc namočené ve vodě, změknou a nebudou se lámat. 

Proutky na pomlázku
i (Zdroj: Pavlína Wagnerová Málková)
Vrbové proutky musí být měkké a pružné

Jsou dva způsoby, jak začít plést. Někdo začíná plést od nejsilnějších konců, jiný od špiček. Pro začátečníky je vždy lepší začínat od špičky, práce není tak náročná pro prsty i držení. Proutky si srovnejte k sobě, špičku si pevně zavažte provázkem a rozdělte tak, aby na každé straně byly 4 pruty. 

Pruty rozdělené na půl
i (Zdroj: Pavlína Wagnerová Málková)
Svazek proutků rozdělte na dvě půlky

Začněte z jedné strany. Vezmete např. pravý vnější proutek, a vrchem jej protáhnete mezi druhým a třetím proutkem levé strany a vrátíte zpět na pravou stranu, ale nikoliv nahoru, ale dovnitř. Z prutu č. 1 se tedy stává prut č. 4. 

Proplést
Začněte z pravé strany (Zdroj: Pavlína Wagnerová Málková)
dát zpět mezi druhý a třetí
Proutek vložte doprostřed, ale na stejnou stranu, odkud začínáme (Zdroj: Pavlína Wagnerová Málková)

Stejným způsobem pokračujte na druhé straně. Vezměte vrchní levý prut, vrchem jej protáhnete mezi 2 a 3 prutem pravé strany a vložte jej do středu, ale zpět na levou stranu, chytnete ho tedy levou rukou. 

z levé strany
i (Zdroj: Pavlína Wagnerová Málková)
Totéž, ale z levé strany

Takto pokračujete dál a dál. Stále střídáte levou a pravou stranu a pečlivě utahujete. Pokud by se proutek zlomil, lze jej nastavit nastrčením náhradního prutu do středu pomlázky a pokračováním v práci, nebo byste museli pomlázku rozmotat, vyměnit zlomený prut za nový a znovu zaplést. 

Pletení pomlázky z osmi
Snažte se lehce utahovat (Zdroj: Pavlína Wagnerová Málková)
Pomlázku vždy začínáme vnějším prutem
Stále držte rozdělení proutků na dvě poloviny (Zdroj: Pavlína Wagnerová Málková)

Pokud se blížíte ke konci, bude se vám s proutky pracovat o něco obtížněji, protože jsou silnější a kladou při ohýbání větší odpor. Buďte proto nyní velmi opatrní, ať si pruty nezlomíte. Když je pomlázka téměř hotová, srovnejte si pruty pěkně do ruky a připravte si slabý proutek, kterým omotáte rukojeť. 

Srovnáme konec pomlázky
Konec prutů srovnejte (Zdroj: Pavlína Wagnerová Málková)
Slabý proutek vložit do svazku
Do svazku vložte slabý a ohebný proutek (Zdroj: Pavlína Wagnerová Málková)

Slabší konec zasunete co nejhlouběji do nitra pomlázky, druhý vystrčte do strany a opět rukama pěkně stáhněte. Nyní můžete omotat rukojeť. Snažte se dělat jednotlivé otáčky blízko vedle sebe, otáčky utahujte, ale ne zas tak prudce, abyste si proutek nepřetrhli.  

Proutkem omotat konec
Proutkem obmotáte rukojeť (Zdroj: Pavlína Wagnerová Málková)
Pevně utahovat
Omotání pevně utahujte (Zdroj: Pavlína Wagnerová Málková)

Konec proutku zastrčte opět dovnitř těla pomlázky. Protože je rukojeť hodně utažená, půjde to obtížně, ale máte jistotu, že se omotání nerozplete.

Konec proutku zasunout
i (Zdroj: Pavlína Wagnerová Málková)
Konec proutku zastrčte do svazku

Máte-li hotovo, pomlázku ještě jednou po celé délce promačkejte, proutky se usadí a nehrozí jejich zlomení. Na špičku pomlázky pak navažte pentle v oblíbených barvách koledníka. 

Publikováno: 17. 4. 2019, Autor: Redakce, Profil autora: Redakce