Škaredá středa nese své označení podle nehezkého činu Jidáše, který v ten den zradil svého učitele Ježíše Krista. Zaprodal ho za pověstných 30 stříbrných. Ježíš byl poté uvězněn, odsouzen a umučen na kříži. Podle lidových tradic se na Škaredou středu vrcholilo s úklidem, vše se muselo čistotou jen blýskat, a hlavně bylo důležité v tento den vymést komín ve stavení. V některých oblastech tento den nese označení Sazometná středa nebo Černá středa.
Škaredá středa v křesťanském pojetí
Škaredá středa je pro věřící dnem přísného půstu. Nemělo se jíst maso ani žádná tučná a honosná jídla. V tento den totiž došlo k nehezkému, ošklivému činu, kdy se Jidáš, učedník Ježíšův domníval, že Ježíš dostatečně nevyužívá svých schopností. Že by mohl konat více skutků, přesvědčit tak více stoupenců, a tím také zajistit vyšší příjmy do měšce. Proto s Ježíšem vedl svár, vyčítal mu, pomlouval ho u ostatních, až ho nakonec udal strážím. Zaprodal ho za pověstných 30 stříbrných mincí.
Na Škaredou středu vymeťte komíny!
Stejně jako v ostatních dnech pašijového týdne, lze i ve Škaredé středě nalézt řadu pohanských zvyků. V tento den měli napilno hlavně kominíci, protože komíny ve všech staveních musely být dočista vymetené. To v sobě neslo i symbolické vyhánění zlých sil a duchů ze stavení. Pokud by nebyly zavčasu vymetené, tak by v příštím roce mohly ve stavení pěkně škodit. Podle zvyku vymetání komínů nese tento den také označení Sazometná nebo Černá středa.
Na Škaredou středu se gruntovalo celé stavení. Všechno se muselo jen blýskat a zářit čistotou. Vzhledem k množství povinností, které hospodyně v tento den měly, je také možné, že tento den označily za škaredý. Jiná lidová tradice však praví, že kdo se škaredí na Škaredou středu, tomu to zůstane po celý další rok, každou středu. Je tedy lepší zatnout zuby a všechny povinnosti tohoto dne zvládnout s úsměvem na tváři. Dalším dnem pašijového týdne je Zelený čtvrtek.
Zdroj informací: autorka článku
Publikováno: 17. 4. 2019, Autor: Andrea Drobílková, Profil autora: Andrea Drobílková