reklama

Na šedivé úterý vymeťte z koutů všechny pavučiny

Šedivé úterý je druhým dnem velikonočního týdne. I k tomuto dni, se stejně jako k ostatním dnům předcházejícím Velikonocům, váží tradice a pověry. Na šedivé úterý byste rozhodně neměli zahálet. Tento den by měl být věnovaný úklidu.

Úklid na šedivé úterý (Zdroj: Depositphotos.com)

Řada zvyků konaných v době velkých svátků, jakými Velikonoce bezesporu jsou, mají pohanské i křesťanské kořeny. Zatímco křesťané si tento svátek spojují s ukřižováním a smrtí Ježíše Krista, v pohanském pojetí se jednalo spíše o svátky jara. Věřícími jsou velikonoční svátky dokonce vnímány jako důležitější, než jakými jsou Vánoce a přikládají Velikonocům větší váhu.

Z pohledu křesťanství však nemá šedivé úterý, stejně jako modré pondělí, žádný velký význam. V tento den přetrvala spíše pohanská zvyklost uklízení a pomyslného i doslovného vymetání pavučin z domů. V některých staveních se za časů našich prababiček dokonce bílilo vápnem.

Úklid na velikonoce
Nebojte se do úklidu domu zapojit celou rodinu, práce vám tak půjde rychleji od ruky (Zdroj: Depositphotos.com)

Šedivé úterý je dnem velkého úklidu

V tento den bylo nejdůležitější vymést z domu všechny pavučiny a vůbec uvést všechno po zimě zase pěkně do pořádku. Ono uklízet takhle před Velikonoci mělo i svůj zcela praktický význam. Po Velikonocích již totiž většinou začaly naplno práce na poli a kolem domu a na pořádný úklid domu, jak se říká „z gruntu“, už pak prostě nezbýval čas. Lidé měli zcela jiné starosti a potřebovali si zajistit dobrou úrodu a obživu na celý příští rok. Nebylo času na to zaobírat se mytím oken, smýčením koutů a bílením. Tato předvelikonoční doba byla k úklidu vlastně i docela praktická.

Dnes je doba trochu jiná, ale i tak není od věci si jednou či dvakrát do roka udělat doma a ve věcech pořádný pořádek. Úklid nemusíte pojímat jako cídění a vymetání, ale co si třeba udělat pořádnou čistku v šatníku? Před nadcházejícím teplým obdobím to stejně většina našich skříní potřebuje.

Úklid ve skříni
Zatímco ženy mohou šedivé úterý pojmout jako příležitost udělat si čistku v šatníku... (Zdroj: Depositphotos.com)
Úklid v dílně
... muži mohou věnovat čas dílně nebo garáži a dát v ní vše před novou sezónou do pořádku (Zdroj: Depositphotos.com)

Říká se, že s očistou svého domu a dělání pořádku ve svým věcech si člověk dělá pomyslný pořádek i uvnitř sebe sama. Vše jde ruku v ruce a čisto v domě, znamená vlastně i čisto v duši. Tak s chutí do toho!

Šedivé, žluté nebo tlusté úterý?

V některých krajích se můžeme také setkat s označením žluté nebo tlusté úterý. Vždy se však jedná o jeden a ten samý den. Označení žluté v sobě nese světlo, slunce a zlato. Žlutá barva také symbolizuje zralost, věčnost, rozum, úctu a vznešenost. Proč je však většinou označováno jako úterý šedivé nedokážeme s jistotou říci.

Za to označení tlusté úterý je neodmyslitelně spjato s jídlem. V křesťanském pojetí bylo úterý posledním dnem, kdy se člověk mohl do sytosti najíst. Následující dny před Velikonoci byl totiž dodržován přísný půst.

Velikonoční prostírání
Ačkoliv není šedivá barva příliš oblíbenou, můžete ji jako doplňkovou zvolit i k velikonočním dekoracím (Zdroj: Depositphotos.com)

Pověry vázající se k šedivému úterý

Protože tento den byl posledním, kdy se mohlo podle tradice hodovat, tančit a pít, často se na vesnicích konaly veselice a různá sousedská posezení. Avšak podle pověr se všichni směli veselit pouze do půlnoci. Ten, kdo totiž přejídání, pití a tancovačku přes půlnoc protáhl se měl mít na pozoru. Tomu se totiž podle pověry poté začal zjevovat zelený čert a dotyčného chodil strašit.

Publikováno: 16. 4. 2019, Autor: Andrea Drobílková, Profil autora: Andrea Drobílková