reklama

Který den nese označení modré pondělí a proč?

Modré pondělí, šedivé úterý, černá středa, zelený čtvrtek… – tak se zdá, že nejen velikonoční kraslice, ale i jednotlivé dny velikonočního týdne jsou pěkně barevné. Každý den a jeho barva, v sobě skrývá symboliku pramenící z tradic a zvyků, které se v ten den vykonávají. Jako první den velikonočního, nebo také pašijového týdne, je tu modré pondělí.

Modrá na modré pondělí (Zdroj: Depositphotos.com)

Velikonoce jsou nejdůležitější křesťanské svátky. Je to doba, kdy byl zrazen, odsouzen a ukřižován Ježíš Kristus, aby poté zázračně vstal z mrtvých. Stejně, jako v každých jiných svátcích, však můžeme v oslavě Velikonoc spatřit řadu pohanských zvyků a tradic. Nejinak tomu je i v případě modrého pondělí.

Modré pondělí, kde se vzalo označení „modré“?

Z hlediska křesťanství není modré pondělí ve velikonočním týdnu, nebo také pašijovém týdnu, nijak významný den. A křesťané ho zpravidla do pašijového týdne nezařazují. Z hlediska křesťanství je významnější den až černá, nebo také škaredá, středa.

Z pohledu pohanství však přetrvává zvyk počátku velkého jarního úklidu. Hospodyně uklízely stavení a s úklidem pokračovaly i druhý den, tedy na šedivé úterý, kdy se mají z domu vymést všechny pavučiny.

Velikonoční úklid
Modré pondělí by mělo být věnované úklidu domácnosti, někde však přetrvává naopak tradice držení odpočinku. Co si vyberete vy? (Zdroj: Depositphotos.com)

Naopak názor odpočinku a lenošení během modrého pondělí možná pramení z přípravy na nadcházející dny plné povinností a práce. Tento názor také můžeme podpořit německým slovem „blau – modrý“, které se vžilo pro den po neděli, kdy si lidé vyhazovali z kopýtka a hojně popíjeli. Takže blau také přeneseně znamená práce neschopný nebo dokonce podnapilý.

Každopádně, pokud se rozhodnete dodržovat velikonoční tradice, tak byste si v tento den měli vzít v práci volno, a je pak už jen na vás, zda získaný čas věnujete odpočinku a úklid pak zvládnete na jeden zátah v úterý. Nebo zda si povinnosti rozdělíte do dvou dní, během kterých jarně vycídíte a vyzdobíte svůj domov.

Jarní květiny
V tento den si můžete jarně vyzdobit domov prvními jarními květinami. Na modré pondělí buďte styloví a přidejte květiny v modré barvě (Zdroj: Depositphotos.com)

Velikonoční dekorace ve znamení modré

Možná patříte mezi milovníky modré barvy. Co takhle připravit letošní Velikonoce v tónech této atraktivní barvy? Pokud dekorace doplníte o tóny bílé, šedé, růžové nebo jarně zelené získáte netradiční, a přitom velmi atraktivní výzdobu.

Modrá strakatá vejce
Není pravidlem, že velikonoční výzdoba musí hýřit všemi barvami (Zdroj: Depositphotos.com)
Modré pondělí
V něžných tónech modré barvy bude výzdoba dokonalá (Zdroj: Depositphotos.com)

Jak nabarvit velikonoční vajíčka na modro?

Každá barva v sobě skrývá symboliku a nejinak je tomu i u barev velikonočních vajíček. Věděli jste, že modrá až nafialovělá barva velikonočních vajíček symbolizuje naději? Pokud vás dekorace v modré zaujala, pak v jejích tónech nabarvěte i vajíčka. Ozdobit krásné velikonoční kraslice vyžaduje jistou dávku zručnosti a zkušeností. Ale nabarvit vajíčka pro potěchu koledníků zvládne každý. K obarvení můžete použít buď klasické barvy na vajíčka s tím, že využijete jen modrou. Aby se vajíčka krásně leskla, tak je po nabarvení potřete zlehka tukem – máslem nebo sádlem.

V případě, že jste příznivci přírodního barvení vajíček, pak je zkuste obarvit třeba za pomoci borůvek. I když já osobně bych borůvky spíše snědla a využila jiný trik našich babiček. A sice červené zelí. Pokud nakrouháte na jemno červené zelí, vložíte ho do kastrolku, podlijete horkou vodou a přidáte sůl a ocet, pak i toto přírodní barvivo obarví vajíčka do světle modra. Pozor však, použijte pouze bílá vajíčka. Na ta hnědá by barva nejspíše nechytla.

Modrá vajíčka
Modrá velikonoční vajíčka získáte buď obarvením v klasických barvách... (Zdroj: Depositphotos.com)
Modrá vajíčka od borůvek
..... nebo použijte přírodní modré barvivo – borůvky nebo červené zelí (Zdroj: Depositphotos.com)

Barvení vajíček můžete zkombinovat i s dalšími technikami zdobení – jako je vložení vajíčka do kousku starší silonky nebo gázy spolu s lístky trojlístků nebo řebříčku, podobně jako když se barví v cibulových slupkách. Nebo vajíčka před barvením omotejte přízí, v místě omotu vzniknou po odstranění příze světlejší obrazce. Vajíčko také před barvením můžete zkusit pevně zabalit do kousku krajky. Po jejím odstranění zůstane v barvě obtisknutý její vzor. Děti pak rády modrá vajíčka dozdobí klasickými obtisky.

 

Publikováno: 15. 4. 2019, Autor: Andrea Drobílková, Profil autora: Andrea Drobílková