reklama

BONDEX Perfect – lazura, která vám nesteče do rukávu

Rychle a pohodlně natřít dřevěné obložení domu, podbití střechy, zvelebit okna či dveře nebo zrenovovat pergolu je asi snem každého, kdo pečuje o rodinný dům nebo chalupu. Bondex Perfect je tixotropní lazura, s níž se dobře pracuje, protože díky své gelové konzistenci nestéká ze štětce, je vodou ředitelná a rychleschnoucí. Zvýrazňuje strukturu dřeva a vytváří hedvábně lesklý povrch.

i (Zdroj: BONDEX )
Pergola ošetřená lazurou (Zdroj: BONDEX)

Bondex Perfect je vhodný pro všechny druhy dřeva a dřevěné prvky zejména v exteriéru. Obsahuje nanočástice, které pronikají hlouběji do dřeva než pigmenty tradičních lazur a pomáhají chránit dřevo proti působení UV záření. Na povrchu vytváří film proti houbám a zamodrání. Ve srovnání s rozpouštědlovými lazurami je Bondex Perfect rychleschnoucí, a navíc nezapáchá. Pokud je třeba provést druhý nátěr, můžeme ho nanést už po 3 hodinách. Výhodou je i trvanlivost nátěru, jeho obnova je obvykle nutná až po pěti letech.

Renovace pergoly

Pergola před renovací
Pergola před renovací nátěru (Zdroj: BONDEX )
Pomůcky k renovaci pergoly
Potřebné pomůcky pro práci (Zdroj: BONDEX )

I povrch zdravého dřeva je pro natírání nejprve nutné připravit – lehce zbrousit a zbavit všech nečistot. Kdyby bylo dřevo viditelně poškozené, je třeba zbrousit jeho povrch důkladně (až na zdravé dřevo), impregnovat napouštědlem a teprve potom provést nátěr lazurou.

Příprava povrchu před novým nátěrem
Příprava povrch - větší rovné plochy můžeme přejet elektrickou bruskou (Zdroj: BONDEX )
Příprava povrchu před novým nátěrem - detail
V rozích je nutné ruční zbroušení brusným papírem nebo houbičkou (Zdroj: BONDEX )

Pokud během broušení narazíme na pryskyřici, je určitě dobré ji pečlivě vytřít hadříkem namočeným v nitroředidle. My jsme použili C 6000. Smůla pak nezalepí brusný papír, ale hlavně nebude následně narušovat nátěr lazurou. Prasklinami v nátěru by se do dřeva dostávala vlhkost.

Odstranění pryskyřice
Odstranění pryskyřice nitroředidlem (Zdroj: BONDEX )
Odstranění pryskyřice - detail
Pryskyřici je dobré pečlivě vytřít hadříkem (Zdroj: BONDEX )

Bondex tip: Hadřík namočený do ředidla necháme rozprostřený vyschnout na vzduchu. Pokud bychom ho zapomněli někde zmačkaný v rohu místnosti, mohlo by dojít k samovznícení unikajících výparů.

S lazurou Bondex Perfect se pracuje velmi snadno. Díky tixotropní konzistenci nestéká ze štětce, ani když natíráte strop pergoly nebo třeba podbití střechy.

Ukázka nátěru
Díky složení lazura nestéká (Zdroj: BONDEX )
Nátěr pergoly
Lehce natřete i podbití střechy (Zdroj: BONDEX )

Bondex Perfect schne asi tři hodny. Pokud je třeba druhý nátěr (kvůli kvalitě podkladu nebo např. u světlejších odstínů), dá se stihnout za jediný den.

Vydatnost nátěru je 10–15 m2/l. Na jeden nátěr pergoly nám tak stačilo 0,75litrové balení.

Pergola ošetřená lazurou (Zdroj: BONDEX)
Pergola ošetřená lazurou (Zdroj: BONDEX )
Pergola ošetřená lazurou
Díky lazuře svítí pergola novotou (Zdroj: BONDEX )

Tipy pro správné natírání v exteriéru

1. Sledujte předpověď počasí

Pokud má večer pršet, raději práci odložte. Ona neuteče. Vyhněte se natírání v mrazu nebo za příliš chladných dnů, nenatírejte ale ani při nadmíru vysoké vlhkosti vzduchu či na přímém slunci. Nejlepší jsou teploty v rozmezí 20 až 25 stupňů Celsia, vlhkost vzduchu by neměla přesáhnout 75 procent. 

2. Vyberte si plochý štětec

Pro nanášení nátěrových hmot, které rychle zasychají a lehce se roztírají (vodou ředitelné), jsou nejvhodnější ploché štětce. Při natírání zabírají větší plochu a práce jde rychle od ruky.

3. Natírejte po létech, ne po letech

S vodou ředitelnými barvami a nátěry pracujte pečlivě, ale rychle. Tahy štětcem veďte po směru vláken dřeva. Natřít dřevo jednou provždy nestačí. Nátěr na dřevu v exteriéru i interiéru musíte pravidelně obnovovat, aby vydržel co nejdéle.

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Publikováno: 29. 4. 2019, Autor: Redakce, Profil autora: Redakce