reklama

Zkuste si vyrobit velikonoční dekoraci podle našeho návodu

Velikonoce máme všichni spojené s kraslicemi a pomlázkou, tomu podřizujeme i velikonoční dekorace do bytu. Abychom dodrželi léty zažitý trend, vytvoříme společně jednu dekoraci z vyfouknutého vajíčka a druhou si uděláme méně tradičním způsobem z bavlnky a lepidla.

Velikonoční dekorace z vajíčka a bavlnky (Zdroj: Depositphotos.com)

Velikonoční dekorace z nití

Velikonoční dekorace, kterou si vyrobíte, má tu výhodu, že nikdo jiný stejnou pravděpodobně mít nebude. Můžete si jí uschovat a v dalším roce opět použít. Přitom náklady na její výrobu nejsou vůbec vysoké, stačí použít, co najdete doma. V obou případech budete potřebovat bavlnku a lepidlo. Pokud nemáte vyšívací bavlnku či bavlnu nebo jinou přízi na pletení, můžete použít přírodní provázek, ale výsledek již nebude tak pěkný. Lepidlo se hodí běžné kancelářské univerzální. 

Ozdobená velikonoční vajíčka
Hnízdečko s vajíčky (Zdroj: Depositphotos.com)

Vajíčko z bavlnky

Z materiálu budete potřebovat:

 • vyfouknuté vajíčko
 • barevné bavlnky 
 • lepidlo
 • štětec
 • nůžky

A můžeme jít na věc. Na začátku zkuste najít nějaký podstavec, na který případně vajíčko odložíte, v našem případě jsme použili víčko od lepidla. Vybereme si barevnou bavlnku, pokud zvolíte žíhanou, výsledný efekt bude o to zajímavější. Nanesete lepidlo do středu vejce po celém obvodu a začnete pomalu obmotávat bavlnkou. Jakmile se dostanete do místa, kde již není lepidlo, opět polepíte další kousek vejce po celém obvodu. 

Nanesení lepidla
Vejce potřete lepidlem (Zdroj: Pavlína Wagnerová Málková)
Aplikace bavlnky na vajíčko
Začátek aplikace uprostřed vajíčka (Zdroj: Pavlína Wagnerová Málková)

Pomalu obmotáváte celé vajíčko, až se dostanete až na jeho konec. Zde je potřeba trochu trpělivosti, na vajíčko naneste lepidlo a namotávejte do tvaru šneka, až celou špičku uzavřete. Odstřihněte bavlnku a konec ještě pro jistotu zakápněte lepidlem. Nechte proschnout (k tomu se vám právě hodí nějaký ten stojánek, na který vajíčko odložíte a můžete třeba začít motat další). 

Omotávání vajíčka bavlnkou
Konec bavlnky je potřeba zakápnout lepidlem (Zdroj: Pavlína Wagnerová Málková)

Jakmile je lepidlo zaschlé, můžete začít obmotávat druhou stranu. Buď necháte stejnou barvu bavlnky, nebo použijete jiný odstín. Záleží jen na vás, jakou kombinaci zvolíte. Opět začínáte od středu vejce. Nanesete lepidlo a počnete s motáním bavlnky po obvodu vajíčka. Jakmile se dostanete na konec, stejným způsobem ukončíte aplikaci. Necháte důkladně zaschnout. 

Vajíčko omotané bavlnkou
Zakončení a nanesení lepidla (Zdroj: Pavlína Wagnerová Málková)

Vajíčko z příze - základ několika různých dekorací

Materiál, který použijete: 

 • molitanová podložka (nebo třeba stará vyřazená podložka pod myš)
 • fólie (stačí bohatě "euroobal" na dokumenty)
 • špendlíky (lépe větší, pokud nemáte, postačí velké nástěnkové)
 • příze, bavlnka, provázek (co kdo má doma)
 • lepidlo
 • nůžky
 • štětec

Na tuto dekoraci potřebujete nejdřív připravit podložku. Protože jsem měla strach, abych zachovala tvar vajíčka, nakreslila jsem si obrys velkého vejce na papír a položila jej na molitanovou podložku. Poté je potřeba na papír položit nějaký igelitový obal. Pak už můžete začít se zapícháváním špendlíků po obvodu předkresleného vajíčka. 

Základna pro vedení nitě
Připravená základna pro natažení příze (Zdroj: Pavlína Wagnerová Málková)

Jakmile je takto připravená šablona, počnete s natahováním příze přes jednotlivé špendlíky. Jednou rukou si přidržíte konec příze, druhou uděláte několikrát otočku kolem prvního špendlíku (lze také vytvořit na konci očko, které navléknete na špendlík). Vlákno vedete cik-cak okolo špendlíků, je potřeba si pohlídat, aby šlo opravdu všemi směry a nevznikl nám tak na jednom místě chumel. Ve finále musí být každý ze špendlíků omotán, aby zůstal zachován tvar vajíčka. Konec vlákna si připíchnete do podložky a ustřihnete.

Vedení bavlnky kolem špendlíků
Přízi postupně vedete kolem každého špendlíku (Zdroj: Pavlína Wagnerová Málková)
Natažená pavučina z bavlnky
Bavlnková pavučina ve tvaru vajíčka (Zdroj: Pavlína Wagnerová Málková)

Dalším krokem je nanesení lepidla. Použijte jakékoliv univerzální, kterým lepíte třeba papír, ale které je tekuté. Lepidlo musí po zaschnutí zprůhlednit. Nanášíte štětcem a to opravdu důkladně po celém povrchu napnuté příze. Vždy je lepší raději víc než méně, aby se nestalo, že nějaké místo vynecháte, to by se pak ve finále zkroutilo. Nechte důkladně zaschnout, nejlépe přes noc. 

Nanesení lepidla na bavlnku
Nanesení lepidla na přízi (Zdroj: Pavlína Wagnerová Málková)
Vedení bavlnky na špedlíky
Lepidlo nanášejte opravdu důkladně a všude (Zdroj: Pavlína Wagnerová Málková)

Druhý den už můžete pavučinové vajíčko použít na více způsobů. Někdo z něj třeba vytvoří přáníčko, které pak pošle někomu z rodiny. V tomto případě potřebujete barevnou čtvrtku (ale může být i bílá), na kterou nalepíte různé papírové či látkové bordury, nalepíte vajíčko a tavnou pistolí dozdobíte květinami. Nebo jej můžete jednoduše ozdobit papírovými či látkovými aplikacemi opět s použitím tavné pistole, protáhnout ozdobnou šňůrku a zavěsit na zeď, dveře či třeba na větvičku ve váze. Zde záleží na velikosti vytvořeného vajíčka. 

Přání s vajíčkem z příze
Vajíčko můžete použít jako dekoraci na přáníčko (Zdroj: Pavlína Wagnerová Málková)
Ozdobená dekorace
Na bavlnkové vajíčko můžete přilepit různé dekorace (Zdroj: Pavlína Wagnerová Málková)
Velikonoční zátiší
Velikonoční dekorace na stůl (Zdroj: Pavlína Wagnerová Málková)
Přízové vajíčko a aplikace
K dekoraci si připravte papírové nebo látkové aplikace (Zdroj: Pavlína Wagnerová Málková)
Květinové aplikace na vajíčku
Květinové aplikace na vajíčku (Zdroj: Pavlína Wagnerová Málková)
Níťové vajíčko
Níťové vajíčko (Zdroj: Pavlína Wagnerová Málková)
Vajíčko omotané nití
Omotané vajíčko barevnými bavlnkami (Zdroj: Pavlína Wagnerová Málková)

Publikováno: 10. 4. 2019, Autor: Redakce, Profil autora: Redakce