reklama

Vyrobte si dekoraci na jaro i celý rok

Chybí vám jarní dekorace ze dřeva? Jaro je krásné období, které označuje přechod mezi zimou a létem. Je to průřezová sezona, kdy příroda ožívá a plní se novým životem. Takže jestli vám z jarního ořezu stromů zbyly nějaké ty špalky, neházejte je do kamen, protože teď se vám rozhodně budou hodit. Tato jarní dekorace probudí váš dům k jaru a ještě ho hezky provoní.

i (Zdroj: Archiv FTV Prima, se svolením FTV Prima)
Jarní dekorace ze dřeva se hodí domů i ven (Zdroj: Archiv FTV Prima, se svolením FTV Prima)

Co jarní dekorace ze dřeva vyžaduje?

  • špalek
  • jarní cibuloviny (narcisy, krokusy, hyacinty)
  • mech
  • substrát
  • zapichovací a další jarní dekorace
  • tavnou pistoli
Špalek je potřeba vydlabat
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Špalek je potřeba vydlabat

Je úplně na vás, jaký typ jarní dekorace ze dřeva použijete. Nejlepší je tvrdé dřevo, například buk, dub, jasan, ořech nebo dřevo mahagonové. Největší práce vás čeká hned na začátku, a to vydlabání špalku. Pokud máte doma motorovou pilu, bude se hodit - s její pomocí to bude hned hotové. Pozor, špalku musí zůstat dno pro zeminu.

Dutinu ve špalku vyplňte zeminou
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Dutinu ve špalku vyplňte zeminou

Vezměte si substrát pro cibuloviny a zasypte jím většinu dutiny špalku. Připravte si vámi zvolené jarní květiny. Udělejte v zemině dolíky, do kterých květiny zasadíte. Květinami nešetřete, čím více, tím lépe. Myslete také na to, že cibuloviny preferují slunné a dobře odvodněné prostředí. V průběhu růstu květin je můžete také hnojit.

Osaďte vybranými rostlinami
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Osaďte vybranými rostlinami

Poté, co květiny odkvetou, je možné jejich cibulky schovat na další rok. Po odkvětu nechte listy uschnout přirozeně a až pak je odstraňte. Vyjměte cibule z půdy a důkladně je očistěte od zbytků půdy. Uložte je na suchém a chladném místě až do příštího podzimu, kdy je můžete opět zasadit. V mezičase do špalku můžete zasadit třeba bylinky.

Nakonec použijte různé jarní dekorace
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Nakonec použijte různé jarní dekorace

Jakmile máte zasazené květiny, pokryjte půdu mechem a květiny zalijte. Je třeba je zalévat pravidelně, aby neuschly. A pak už stačí špalek jen dodekorovat. Můžete použít například různé jarní zápichy nebo na skořápky od vajec nanést trochu lepidla tavnou pistolí a nalepit je na mech.

Jaké další jarní dekorace ze dřeva můžete vyrobit?

Jarní dekorace ze dřeva nemusí mít jen tuto podobu. Ze špalku lze udělat mnoho dalších jarních dekorací, například závěsnou dekoraci. Tu připravíte tak, že připevníte špalek na stěnu a ozdobíte ho různými jarními ozdobami, jako jsou barevné stuhy, malé květiny, perly nebo dekorační větvičky. Tato dekorace dodá místnosti správnou atmosféru. Ze špalků lze také udělat dekorace, které s jarem úplně nesouvisí, ale stále jsou nádherné a dobře budou vypadat ve vašem domově.

Například stojan na svíčky vyrobíte tak, že vytvoříte otvory nebo vydlabete drážky do špalku, do kterých umístíte svíčky. Stojan bude vypadat krásně jako středová dekorace na stole nebo na okenním parapetu. Další možností jsou podnosy a tácky. Postupujte tak, že ze špalku vydlabete tvar podnosu/tácku. Ten můžete použít pro servírování jídel nebo jako podklad pro jiné dekorace.

Zdroj informací: pořad Vychytávky Ládi Hrušky

Publikováno: 4. 6. 2023, Autor: Lenka Tajbrová, Profil autora: Lenka Tajbrová