Spaní na futonu má celou řadu pozitiv, což je prověřeno lidmi, kteří na tomto typu matrace spí již stovky let. Výzkumy navíc již dávno prokázaly, že dlouhodobé spaní na měkkých matracích není pro zdraví člověka to nejlepší. Naopak, spaní na relativně tvrdém povrchu vám pomůže vyhnout se problémům se zády. Pevný povrch futonu vám totiž pomáhá udržovat páteř vyrovnanou, což snižuje riziko rozvoje bolesti.
Spaní na futonu má řadu pozitiv
Vyrobte dětem skvělé patro na spaní bez vrtání do zdi
Spaní na futonu má svá pozitiva a nutno říct, že prevence bolavých zad není to jediné, co vám tato nevšední matrace dokáže nabídnout. I když pravda je, že takový aktivní relax je k nezaplacení. Jak to vlastně funguje? Je to jednoduché, díky tomu, že je futon vyroben z kvalitních přírodních materiálů (vycpán je bavlnou, kokosovými vlákny, lnem, mořskou trávou nebo koňskými žíněmi), je poměrně tvrdý, čímž zádům dává při ležení dostatečnou oporu. Vaše tělo je pak během spánku mírně napjaté a výsledkem toho je zdravý spánek. Ráno se pak po takovém spánku na futonu probudíte svěží, odpočatí a plni energie.
Futony jsou vhodné i pro alergiky a astmatiky
Jelikož jsou futony vyrobené z přírodních materiálů, někdy jsou dokonce obohaceny i o vlákna aloe vera nebo stříbra, jsou velmi vhodné i pro alergiky a astmatiky. Jejich další velkou výhodou je prodyšnost. Velmi dobře absorbují vlhkost, a proto se nemusíte bát ani nachlazení. A díky tomu, čím jsou naplněny, nejsou semeništěm roztočů.
Futon je multifunkční
Díky tomu, z čeho jsou vyrobeny, jsou futony také šetrné k životnímu prostředí. Jejich velkou výhodou je i to, že jsou skladné. Futon tak velice snadno proměníte z postele třeba na křeslo nebo pohovku. Lehce ho ale také srolujete, složíte a odložíte třeba do skříně, aby vám nepřekážel. Pokud se stěhujete, jistě právě tuto vlastnost futonu oceníte. Tyto vlastnosti jsou velmi praktické rovněž i tehdy, když zařizujete malé prostory. I proto se obzvláště hodí do dětských a studentských pokojů. A pokud si zrovna nepořídíte futon z kokosových vláken nebo s latexovým jádrem, jistě si budete pochvalovat i jeho lehkost, která vám usnadní stěhování. A v neposlední řadě pro futon hovoří i jeho cena.
Má futon vůbec nějaká negativa?
- Všechno má svá pozitiva, stejně jako negativa. Nejinak je to i u futonu. Spaní na futonu má řadu pozitiv, ale faktem je, že i ten nejměkčí typ futonu je stále poměrně tvrdý. Ne každému to může vyhovovat.
- Vzhledem k tomu, že je futon položený nízko u země, není vhodný pro seniory, kteří potřebují mnohem vyšší postel.
- Pokud máte futon položený na zemi, je nutné ho alespoň jednou týdně postavit a vyvětrat. Jinak vám může začít plesnivět. To není zrovna praktické. A jestliže máte futon z kokosových vláken nebo má latexové jádro (které zvyšuje jeho pružnost, tedy i pohodlí), není to ani nic úplně jednoduchého, protože takové matrace jsou i těžké.
Víte, co je vlastně futon? Futon je tradiční forma lůžkovin, která k nám přišla z Japonska. Jeho počátky širokého používání sahají do druhé poloviny 19. století. K masivnímu zavedení futonu do japonských domácností došlo teprve ve 20. století. Stalo se tak ve chvíli, kdy bavlna přestala být luxusním materiálem. Teprve až pak futony přestaly být symbolem vysokého společenského postavení a mohl si je dovolit každý. Dnes futon nejspíše najdete v každé japonské domácnosti. Oblíbený je ale po celém světě. Do Evropy se futon dostal v druhé polovině 20. století.
Publikováno: 1. 6. 2023, Autor: autor: Adriana Dosedělová | zdroj: blog.velkykosik.cz, bydleni.instory.cz, bydlet.cz, bydlimekvalitne.cz, ceske-prirodni-matrace.cz, futoncentre.cz, futons.cz, futony.cz, nejfuton.cz