reklama

Nová kočka se může začlenit do rodiny za určitých podmínek

Máte doma kočku, psa nebo jiného mazlíčka a uvažujte o novém přírůstku? Máte obavy, jak se do zažitého prostředí začlení nová kočka? Nemusí to být vůbec složité. Poradíme, jak nejlépe postupovat, na co se můžete připravit a na co vše si dát pozor, aby bylo vše snazší nejen pro nového příchozího člena, ale pro všechny členy a obzvláště pro vás jako chovatele.

Seznamte se s radami, jak se může nová kočka dobře zařadit do rodiny (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com)

Nová kočka v rodině

Připravte se včas na to, že pokud se rozhodnete přivést do domácnosti nového člena v podobě dalšího kočičího parťáka, celý zaběhnutý rodinný kolorit se rázem úplně změní. Nová kočka se s příchodem do nové rodiny musí seznámit s novým prostředím, které pro ni bude cizí. Především jde o nové prostory, vůně, zvuky a také ostatní zvířata a lidi. Aby tato změna proběhla co možná nejlépe bez zbytečně vypjatých situací a nebezpečných karambolů, je nutné dodržet několik pravidel.

Nečekejte, že nového příchozího bude kočka, která je ve svém prostředí, nadšeně vítat. Stejně tomu bude i u psa, ke kterému mu pořídíte nového kočičího parťáka. Vše by mělo probíhat pomalu a nenásilně. Jde přeci o cestu, která může být poněkud složitější, ale postupně vede k harmonickému soužití všech zvířat ve vaší domácnosti. První rada tedy zní, mějte vždy nad situací kontrolu a nenechejte zvířata nic řešit samotná.

Seznamování dvou koček

Kočky nemají nikdy potřebu být společenskými tvory, a tak je k seznamování nutné přistupovat. Tímto se odlišují od psů, kteří jsou zvyklí žít ve smečce. Kočky jsou samostatní individualisti. Nemají potřebu mít společnost, i když si to moc přejete. Kočku nelze nařídit, aby někoho přijala. Proto jsou při seznamování s novým členem značné rozdíly. Některá kočka bude v pohodě, jiná bude navždy proti, nebo ji bude tolerovat v nejistém příměří. Pokud to nevyzkoušíte, nebudete vědět, na čem jste.

Máte vyhráno, pokud nedochází k soubojům o jídlo nebo o bezpečné místo na spaní. Většinou se kočky po čase akceptují, některé dokáží vytvořit "přátelství". Nikdy neovlivníte, jak se kočky budou snášet, zda budou přátelé, ale můžete ovlivnit způsob, jak bude nová kočka seznámena s kočkou nebo kočkami v domácnosti. Celý proces seznamování nijak neuspěchejte, zvířata seznamujte pečlivě a s opatrností, zabráníte tak nepříjemným reakcím, které mohou vyústit v násilí či přílišný strach.

Seznamování dvou koček chce čas trpělivost
Seznamování dvou koček chce čas trpělivost (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Seznamování kočky s kotětem je jednodušší, protože malé kotě není ještě pohlavně vyspělé. Konkurenční boj je možné zmírnit opačným pohlavím, než je původní kočka. Případná kastrace napomáhá odstranit některé problémy, ale ne stoprocentně. Pokud si pořídíte dospělého jedince, je vždy vhodnější toho s opačným pohlavím.

Seznámení malého kotěte bude snazší
Seznámení malého kotěte bude snazší (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Čas a pach

Správné načasování je krokem k úspěchu. Na seznamování nejsou vhodné rodinné oslavy nebo svátky, návštěvy příbuzných a přátel. Zajistěte si dostatek času, který zaměříte převážně na klidné uspokojování obou koček.

Pro kočky je pach nejdůležitějším prostředkem, prostřednictvím něhož komunikují, a který ovlivňuje jejich náladu. Proto je vhodné zanést ještě před novou kočkou jen její pach, který napomůže k budoucí integraci. Nový pach nebude již pro stávající kočku znamenat nebezpečí. Ideálně k tomu poslouží vaše ruce, kterými budete kočky hladit bez umytí. Oba pachy se navzájem smísí.

Další variantou může být hadřík, kterým budete jemně hladit kočku v oblasti hlavy a následně pach přenést do domácnosti a na nábytek. Stejně je vhodnou volbou seznámit s budoucími pachy i novou kočku. Ideální je první setkání pozdržet o několik dní až týden. Do té doby je dobré kočky držet v oddělených místnostech s možností prozkoumání místnosti a pelíšku druhé kočky, aniž by došlo k přímému setkání.

Každé zvíře by mělo mít vlastní misky na pití a krmivo
Každé zvíře by mělo mít vlastní misky na pití a krmivo (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Použití přepravky nebo ohrádky

Je nutné zabránit při prvním setkání šarvátkám a rvačkám, které mohou přejít až ve štvanici. Nejlépe tomu zabráníte pořízením ohrádky pro koťata. Ohrádky jsou nejčastěji v rozměrech 1×0,75×1 m a jsou opatřeny dvířky, které lze dle potřeby nechat otevřené nebo zavřené. V ohrádce je kočka v bezpečí a zároveň může pozorovat nerušeně své okolí.

Pokud je nová kočka nervózní, můžete použít lehkou pokrývku, kterou přes ohrádku přehodíte. Kočky se tak mohou navzájem očichávat, pozorovat se, případně syčet či vrčet, ale ani jedna nemůže té druhé nijak ublížit. Pokud nemůžete z jakéhokoliv důvodu využít ohrádku, postačí přepravka na kočku nebo košík. Splní stejný účel, jen nejsou vhodné díky malému prostoru využít je jako příbytek.

Nechte novou kočku v přepravce nebo ohrádce a vpusťte kočku, která je stálým obyvatelem domácnosti. Přepravku můžete umístit na vyvýšeném místě, nedojde tak mezi kočkami k přímému kontaktu, který může vést k agresi. Domorodou kočku vpusťte do místnosti, uklidňujte ji a věnujte jí dostatek pozornosti. Nikdy kočku nenuťte k seznamování, pokud uteče, nechte ji. Naopak, pokud se kočky budou snažit navzájem na sebe zaútočit, odveďte jejich pozornost hlukem. Pokud poté dojde ke klidnému setkání, odměňte je. K tomu jsou vhodné kočičí pamlsky, které využijte i k dalším postupným krokům při vzájemném seznamování. Tato procedura může trvat i více dnů, mějte trpělivost.

Seznámení nové kočky se psem

Nemusí mezi nimi jít o obvyklé nepřátelství. Je snazší seznámit novou kočku se psem než s kočkou, protože nejsou pro sebe žádnou konkurencí. Pes může být ze začátku z nového člena nervózní, ale to trvá jen krátkou dobu a pes si brzy zvykne, protože bude kočku brát jako člena smečky.

Kamarádství psa a kočky opravdu existuje
Kamarádství psa a kočky opravdu existuje (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Při seznamování mějte obě zvířata pod kontrolou, začít můžete rovněž s přenosem pachů. Taktéž můžete využít přepravku nebo ohrádku. Dobré je postupovat pomalu a opatrně a nezapomenout každý pozitivní krok odměnit pamlsky. Psu s agresivnější povahou věnujte více péče. V každém případě využijte vodítko a kočce zároveň poskytněte bezpečné útočiště. Nikdy je nenechávejte o samotě, pokud nemáte jistotu, že již jeden druhého akceptuje bez nežádoucího chování.

Zdroj informací: amp.hillspet.cz; mazliccivpohybu.cz

Publikováno: 7. 6. 2023, Autor: Šárka Miškovská, Profil autora: Šárka Miškovská